افزایش محدود قیمت ارز

۰۸ مهر ۱۳۹۸ | ۱۲:۴۵ کد : ۶۷۹۱ اصلی آخرین اخبار
قیمت ارز مسافرتی در بانک‌ها همچنان از قیمت فروش آن در بازار بالاتر است؛ به طوری که قیمت فروش ارز مسافرتی در بانک‌ها ۱۲ هزار و ۷۳۲ تومان اعلام شده که با احتساب کارمزد به حدود ۱۳ هزار تومان می‌رسد. قیمت یورو در بازار آزاد حدود ۱۲ هزار و ۷۰۰ تومان است.
افزایش محدود قیمت ارز

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:  روز گذشته،  قیمت دلار افزایش آرام خود را ادامه داد تا بتواند اثر کاهشی طلای جهانی بر بازار سکه را نیز خنثی کند. در دومین روز هفته، شاخص ارزی 40 تومان افزایش را به ثبت رساند و به بهای 11 هزار و 470 تومان رسید. این افزایش موجب شد که سکه تمام بهار آزادی نیز از مرز 4 میلیون تومانی فاصله بگیرد و با 15 هزار تومان رشد به بهای 4 میلیون و 20 هزار تومان برسد.

 

روز شنبه فلز گرانبهای داخلی در واکنش به ریزش طلای جهانی به زیر مرز هزار و 500 دلاری که در روز جمعه صورت گرفته بود، حدود 30 هزار تومان از ارزش خود را از دست داد و در آستانه خروج از کانال 4 میلیون تومانی قرار گرفت. دلار در حالی سه رشد را تجربه کرده است که عده کمی از معامله‌گران این روند را به معنای تغییر انتظارات در بازار ارز تعبیر کرده‌اند. از نظر شماری از فعالان، معامله‌گران در روزهای اخیر دیگر به دنبال فتح قله‌های مقاومتی نیستند، بلکه هدف‌های کوتاه افزایشی و کاهشی را برای خود تعریف و سعی می‌کنند در آن چارچوب کسب سود کنند.

 

بنابراین در روزهای اخیر معامله‌گران بازار قبل از آنکه به دنبال شکستن سطح 11 هزار و 500 تومانی باشند، به نقاط افزایشی کوتاه‌مدت‌تری حساسیت نشان می‌دهند. به عنوان مثال، دیروز برخی فعالان عنوان می‌کردند بازار قبل از اینکه به سوی سطح 11 هزار و 500 تومانی برود، باید در نقطه 11 هزار و 400 تومانی مورد حمایت واقع شود و پس از آن در نقاط 11 هزار و 450 و 11 هزار و 480 تومانی خریدها با احتیاط بیشتری صورت بگیرد یا بخشی از فروش‌ها انجام شود.

 

در مورد قیمت‌های پایین‌تر نیز معامله‌گران دیگر صبر نمی‌کنند که قیمت به سوی سطوح حمایتی 11 هزار و 200 و 11 هزار تومانی برود تا خریدهای خود را بیشتر کنند. آنها اخیرا در همان کانال 11 هزار و 300 تومانی خریدهای خود را بیشتر می‌کنند. تمام این موضوعات حکایت از محدود شدن هر چه بیشتر دامنه نوسانی دارد.

 

دلار از ابتدای هفته گذشته در دامنه 11 هزار و 300 تا 11 هزار و 480 تومانی حرکت کرده است تا فاصله سقف و کف قیمت به حدود 200 تومان برسد. هر چقدر دامنه نوسانی قیمت‌ها کمتر شود، جذابیت بازار ارز برای افراد عادی و نوسان‌گیران کمتر می‌شود و زمینه خروج آنها از بازار را فراهم می‌کنند. یکی از مهم‌ترین دلایلی که بازار ارز دیگر مورد توجه معامله‌گران نیست، همین کاهش دامنه نوسانات است. البته مشخص نیست برای این که قیمت دلار نوسان زیادی را تجربه نکند، بازارساز از ذخایر ارزی خود استفاده می‌کند و اگر استفاده می‌کند، میزان آن چقدر است؟ اگر روند فعلی کم‌نوسان بازار ارز بدون مصرف و تزریق زیاد ارز صورت گرفته باشد، می‌توان امیدوار بود که محدودیت نوسانات در نیمه دوم سال نیز ادامه پیدا کند.

 

در این میان، شماری از معامله‌گران عنوان می‌کنند ممکن است به واسطه کاهش صادرات نفتی، میزان درآمدهای ارزی در نیمه دوم سال کاهش بیشتری پیدا کند. در این میان عده دیگری از معامله‌گران عنوان می‌کنند که تحولات سیاسی و بین‌المللی آینده از اهمیت بیشتری برای بازار ارز برخوردارند. این در حالی است که دلار در هفته‌های اخیر به اخبار سیاسی توجه خاصی نکرده است.

 

قیمت ارز مسافرتی در بانک‌ها همچنان از قیمت فروش آن در بازار بالاتر است؛ به طوری که قیمت فروش ارز مسافرتی در بانک‌ها 12 هزار و 732 تومان اعلام شده که با احتساب کارمزد به حدود 13 هزار تومان می‌رسد. قیمت یورو در بازار آزاد حدود 12 هزار و 700 تومان است. صرافی‌های مجاز بانک مرکزی نیز قیمت خرید دلار را 11 هزار و 350 تومان و قیمت فروش آن را 11 هزار و 450 تومان اعلام کرده‌اند که نسبت به روز شنبه تغییری نداشته است. این صرافی‌ها دیروز هر یورو را به قیمت 12 هزار و 600 تومان می‌خریدند و 12 هزار و 700 تومان می‌فروختند

کلید واژه ها: ارز دلار افزایش نرخ دلار وقایع اتفاقیه


نظر شما :