برجام در اغماء

۰۷ مهر ۱۳۹۸ | ۱۱:۵۲ کد : ۶۷۵۰ اصلی بین الملل
الجزیره نوشت:در صورت شیفت و چرخش اروپا به سمت آمریکا، واکنش مقامات ایران بدون شک تند خواهد بود. این واکنشها در چند روز اخیر هم کاملا مشاهده شده است. رهبر معظم انقلاب چند روز پیش در سخنرانی خود اعتماد به اروپا را اشتباه دانست و اعلام کرد که مقامات هیچ گونه امیدی به اروپایی‌ها نداشته باشند.
برجام در اغماء

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیهبعد از بیانیه اخیر سه کشور اروپایی در محکومیت حملات هوایی به ارامکو و مقصر جلوه دادن ایران در این حادثه و بعد از سخنرانی رئیس جمهور روحانی در سازمان ملل و نیز سخنان اخیر رهبر معظم انقلاب، رابطه ایران و اروپا دچار شکافهایی شد.

الجزیره قطر در گزارشی که اخیرا نوشته از این گفت که ممکن است اروپا به تدریج و در طول ماههای اخیر از ایران دور شده و به سمت آمریکا رفته و قید برجام را بزند. به گفته الجزیره، اروپا امید بسیاری داشت که بتواند ایران را در مجمع عمومی سازمان ملل پای میز مذاکره بنشاند اما نتوانست به اهداف خود برسد. روسای جمهور فرانسه و انگلیس در نیویورک تلاش بسیاری کردند که روحانی را راضی به دیدار با ترامپ کنند اما متوجه شدند قادر به این کار نیستند.

چرخش اروپا به سمت آمریکا
اروپا در نیویورک بر حفظ برجام با تمام مفادش تاکید کرد اما از طرف دیگر بیانیه ای داد(توسط تروئیکا) و ایران را متهم به بمباران تاسیسات نفتی عربستان کرد. اروپا همچنین پشت آمریکا درآمد و در مورد محدودیتهای موشکی ایران با این کشور همصدا شد. اروپا در بیانیه خود در نیویورک تاکید کرد که ایران باید به جز مساله هسته ای بر سر مسائل منطقه و همچنین محدودیتهای موشکی قوای مسلح خود با آمریکا و سایر کشورها به گفتگو بنشیند.

جرجیو کافیرو (تحلیلگر مسائل منطقه) تاکید دارد که نشانه‌های بالا دالّ بر این موضوع هستند که اروپا در حال شیفت از ایران به سمت آمریکا است و دیدگاه‌هایش نسبت به سیاست کاخ سفید هر روز بیشتر از روز قبل نزدیک می‌شود. کافیرو تاکید دارد که این اتفاق برای آمریکا نشانه این است که "فشار حداکثری" حداقل در زمینه متحدان تروپایی ایران جواب داده و ثانیا دالّ بر این نکته است که ایران به این نتیجه رسیده که اروپا قدرت اقتصادی و سیاسی کافی ندارد که جدا از آمریکا عمل کرده و از منافع ایران حمایت نماید.

برجام به فرجام می‌رسد؟
اینکه ایران در حال کاهش گام به گام تعهدات هسته ای خود است خود به خوبی نشانگر این موضوع است که این کشور هیچ امیدی به بقای برجام و قدرت اروپا در حفظ آن ندارد. این اقدام نشان از این دارد که اروپا و ایران ممکن است در صورت گذشت زمان و عدم دریافت پالسهای مثبت از یکدیگر از برجام خارج شوند.

پاتریشیا لویز(نویسنده و پژوهشگر حوزه امنیت بین المللی اندیشکده و مرکز مطالعاتی چتم هاوس) تاکید دارد که هرچقدر ایران از تعهدات هسته‌ای خود کم کند، اروپا بیشتر از رویکرد مثبتش به برجام کم کرده و از آن دور خواهد شد. او مدعی است اروپا فکر می‌کرد با راه اندازی مکانیسمهای خاص خودش برای حفظ برجام و حمایت اقتصادی از آن می‌تواند ایران و آمریکا را به هم نزدیک کند اما اوضاع به این سمت پیش نرفت. با افزایش گامهای کاهش تعهدات هسته ای، سیاستمداران آمریکایی بیشتر اروپایی ها را به سمت خود جلب می‌کنند.

واکنش ایران به چرخش اروپا به سمت آمریکا
در صورت شیفت و چرخش اروپا به سمت آمریکا، واکنش مقامات ایران بدون شک تند خواهد بود. این واکنشها در چند روز اخیر هم کاملا مشاهده شده است. رهبر معظم انقلاب چند روز پیش در سخنرانی خود اعتماد به اروپا را اشتباه دانست و اعلام کرد که مقامات هیچ گونه امیدی به اروپایی‌ها نداشته باشند.

با این حال، تحلیلگران تاکید دارند که بعید است حتی با شیفت اروپا، ایران از مسیری که تا کنون رفته دور شده و سه گام کاهش تعهدات هسته‌ای خود را تعلیق نماید. الجزیره مدعی است که اصولا هدف جمهوری اسلامی ایران این است که مساله هسته ای را مجددا مطرح کند و آن را به نوعی بحران امنیتی غرب نموده تا بتواند دشمن را از خود بترساند. بنابراین، می‌توان از حالا مرگ برجام را اعلام کرد چرا که وقتی این توافق برای ایران هیچ نفع اقتصادی نداشته باشد بازگشت به شرایط هسته ای قبل به مراتب مفیدتر است.

منبع: نامه نیوز

 

منبع:خبرفوری

کلید واژه ها: خروج ترامپ از برجام خروج اروپا از برجام اتحاد اروپا و آمریکا علیه ایران وقایع اتفاقیه سرنوشت برجام


نظر شما :