وقایع اتفاقیه گزارش می‌دهد:

لکنت زبان برای کودکان درمان دارد؟

۰۲ آبان ۱۳۹۷ | ۲۳:۲۰ کد : ۶۷۵ تیتر یک انتخاب سردبیر جامـــعه
یک آبان ماه مصادف با بیست و دوم اکتبر در تقویم پزشکی دنیا روز جهانی لکنت نام گذاری شده بود. اختلالی که شیوع زیادی در میان کودکان دارد. لکنت زبانی در کودکان با گذراندن دوره‌های گفتار درمانی به آسانی درمان می‌شود اما در بزرگسالی درمان آن سختتر است.
لکنت زبان برای کودکان درمان دارد؟

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:  یک آبان ماه مصادف با بیست و دوم اکتبر در تقویم پزشکی دنیا روز جهانی لکنت نام گذاری شده بود. اختلالی که شیوع زیادی در میان کودکان دارد. لکنت زبانی در کودکان با گذراندن دوره‌های گفتار درمانی به آسانی درمان می‌شود اما در بزرگسالی درمان آن سختتر است. 

 

علت لکنت زبان چیست؟

 

لکنت زبان در بعضی موارد ریشه در مسائل ژنتیکی دارد. در موارد دیگری  نیز در بزرگ‌سالی سراغ افراد می‌آید که اغلب سکته و آسیب‌های مغزی موجب بروز این اختلال است. از دلایل دیگر لکنت زبان می‌توان به ضربات واردشده به سر و فشارهای احساسی و عصبی اشاره‌ کرد.

 

باور کلیشه‌ای که فکر می‌کنیم افرادی که لکنت زبان دارند ضریب هوشی پایینی دارند به کلی غلط است. افراد مبتلا به لکنت زبان به هیچ‌وجه از نظر هوش و استعداد با سایرین تفاوت ندارند.

 

از طرف دیگر نمی‌توان با قاطعیت ادعا کرد که لکنت زبان ارتباطی به خجالتی‌ بودن و یا مردم گریز بودن فرد  و اضطراب او دارد. 

 

چه کنیم تا درمان شود؟

 

برای درمان لکنت زبان اما توصیه‌های متفاوتی شده است٬ یکی از مهم‌ترین این توصیه‌ها گفتار گروهی است. بدین ترتیب که به فرد توصیه می‌شود که فرد با فرد دیگر به عنوان گوینده با صدای بلند و به صورت هماهنگ همکلام شود. 

 

آواز خواندن و تمرین سرود از دیگر کارهایی است که برای درمان لکنت پیشنهاد می‌شود. 

 

از دیگر توصیه‌هایی که معمولا به افراد دارای لکنت می‌شود این است که لکنت خود را پنهان نکنند و به دیگران بگویند.

 

بهتر است زمان‌هایی که فرد دچار لکنت است را فراموش کند و به جای آن زمان‌هایی که به آسانی صحبت کرده را به خاطر بیاورد. 

 

فراموش نکنید که اگر کودک شما مبتلا به لکنت است در محیط خانه احتیاج به آرامش دارد. هرگونه اضطراب اضافی می‌تواند لکنت او را تشدید کند. 

 

لکنت در پسران شایع است یا دختران؟

 

لکنت زبان هم در دختران و هم در پسران رخ می‌دهد، اما آسیب‌پذیری مغز در پسران آنها را بیشتر در معرض ابتلا به این اختلال قرار می‌دهد. لکنت زبان در میان پسران بیشتر از دختران است و در بررسی‌ها و تحقیقات مختلف نسبتی در حدود ۷۰درصد برای پسران و ۳۰ درصد برای دختران ذکر شده است. ژن‌ها نیز نقش مؤثری در بروز لکنت زبان دارند و دو سوم افراد مبتلا به این عارضه دارای سابقه خانوادگی هستند.

کلید واژه ها: لکنت زباناختلال کلامی


نظر شما :