مرتضی مکی در گفت‌وگو با«وقایع اتفاقیه»:

استیضاح ترامپ جنبه روانی دارد / فشار روانی بر ترامپ تا انتخابات ۲۰۲۰ افزایش می‌یابد / بحث سوءاستفاده از قدرت می‌تواند برای بایدن گران تمام شود / استیضاح ترامپ قمار بزرگی برای دموکرات‌هاست

۰۶ مهر ۱۳۹۸ | ۱۵:۱۷ کد : ۶۷۴۱ اصلی تیتر یک سیاسی
این کارشناس مسائل آمریکا معتقد است: مسیر استیضاح ترامپ برای دموکرات‌ها پر چالش است زیرا اکثریت سنا  در دست جمهوری خواهان است و نیاز است تا  دو سوم  سنای ۱۰۰ نفره آمریکا به استیضاح ترامپ رأی دهند تا ترامپ را از قدرت ساقط کنند.
استیضاح ترامپ جنبه روانی دارد / فشار روانی بر ترامپ تا انتخابات ۲۰۲۰ افزایش می‌یابد / بحث سوءاستفاده از قدرت می‌تواند برای بایدن گران تمام شود / استیضاح ترامپ قمار بزرگی برای دموکرات‌هاست

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه استیضاح ترامپ با تلفنی که وی به رئیس‌جمهور اوکراین برای تحت‌ فشار قرار دادن وی برای گرفتن اطلاعات از او در مورد پسر جو بایدن با قدرت بیشتری در دستور کار قرارگرفته است. نانسی پلوسی بلافاصله بعد از رسانه‌ای شدن این تلفن استیضاح ترامپ را بارأی بالایی در دستور کار مجلس نمایندگان قرار داده است اما ترامپ اعلام کرده این استیضاح در انتها به نفع وی در انتخابات 2020 تمام خواهد شد. شاید هم حق با او باشد اگر پسر جو بایدن مشکلی داشته باشد بدون شک بایدن، سرخت ترین رقیب ترامپ  انتخابات را به ترامپ واگذار خواهد کرد. در این ‌ارتباط « وقایع اتفاقیه» با مرتضی مکی کارشناس  مسائل آمریکا به گفت‌وگو پرداخته که در ادامه می‌خوانید.


* ترامپ رئیس‌جمهوری  همواره در حال استیضاح


 دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا  کارنامه پرتنشی در دوران ریاست جمهوری خود داشته است و دموکرات‌ها چندین بار تا مرز استیضاح ترامپ حرکت کردند که مهم‌ترین آن بحث دخالت  روس‌ها در ستاد انتخاباتی وی است. هرچند گزارش بازرس ویژه آمریکایی باعث شد دموکرات‌ها  دست از استیضاح ترامپ بکشند زیرا این موضوع از نظر تبلیغاتی به نفع آن‌ها تمام نمی‌شد.


* تلفن درد سرساز برای ترامپ


 اما با توجه به اینکه بیشتر از 14 ماه به انتخابات ریاست جمهوری باقی نماینده دموکرات‌ها از هر سوژه و  پرونده‌ای استفاده می‌کنند تا از نظر روانی بر  جمهوری خواهان اثر گذارند. موضوع محتوای گفت‌وگوی تلفنی ترامپ با رئیس‌جمهور اوکراین از این‌جهت برای دموکرات‌ها فرصتی ایجاد کرده تا بار دیگر ترامپ را به چالش کشیده و در آستانه انتخابات 2020 او را به شکست بکشانند.


* مسیر سخت استیضاح ترامپ


 اما مسیر استیضاح ترامپ  برای دموکرات‌ها پر چالش است زیرا اکثریت سنا  در دست جمهوری خواهان است و نیاز است تا  دو سوم  سنای 100 نفره آمریکا به استیضاح ترامپ رأی دهند تا ترامپ را از قدرت ساقط کنند. با توجه به اینکه دموکرات‌ها چنین رأیی ندارد  اما آن‌ها به دنبال بهره‌برداری تبلیغاتی از این موضوع برای ضربه به رئیس‌جمهور کنونی آمریکا هستند.


* احتمال شکست باید با یک افشاگری


 البته سوء استفاده از قدرت در افکار عمومی  مردم آمریکا نقش زیادی دارد. هر زمان در آمریکا بحث سوءاستفاده از قدرت یا مسئله اخلاقی پیش می‌آید. افکار عمومی آمریکا به آن حالا خواهند شد و در این پرونده نیز ترامپ متهم به سوء استفاده از قدرت است. در سال 196 رونده آقای بیل کلینتون به خاطر رسوایی اخلاقی به مجلس کشیده شد اما در آن زمان هم بحث دروغ‌گویی او مهم بود نه بحث رسوایی اخلاقی کلینتون. در این پرونده نیز جدا از اینکه انتشار گفت‌وگوی ترامپ با رئیس‌جمهور اوکراین تا چه اندازه می‌تواند با واقعیتی که دموکرات‌ها می گویند یکی باشد اما بحث سوء استفاده از قدرت می‌تواند برگ برنده‌ای هم برای ترامپ باشد. زیرا در این پرونده نام بایدن و پسرش وجود دارد و اگر  به ابعاد همین پرونده  رسیدی شود و پسر بایدن در فسادی در شرکت نفت و گاز اوکراین نقش داشته باشد، قاعدتا با توجه به اینکه  بایدن رقیب جدی ترامپ در انتخابات 2020 است، این پرونده نیز می‌تواند به ضرر دموکرات‌ها باشد.


* قمار بزرگی که می‌تواند به ضرر اموات ها باشد


 درهرصورت  استیضاح ترامپ قمار بزرگی برای دموکرات‌هاست و اگر آن‌ها بتوانند از این قمار حداکثر استفاده را کنند  در انتخابات آتی کارت مثبتی  به رأی خود در برابر ترامپ افزوده‌اند.

مصاحبه گیرنده: احسان اسقایی

کلید واژه ها: دونالد ترامپ استیضاح ترام نانسی پلوسی دموکرات ها شکست ترامپ انتخابات 2020 آمریکا وقایع اتفاقیه


نظر شما :