احتمال درخواست جمهوری خواهان برای عدم کاندیداتوری ترامپ

۰۶ مهر ۱۳۹۸ | ۱۲:۰۸ کد : ۶۷۲۲ اصلی تیتر یک
در صورت افزایش حامیان استیضاح ترامپ در جامعه آمریکا و رسیدن تعداد حامیان استیضاح به بالای ۷۰ درصد، سر ان حزب جمهوریخواه از ترامپ خواهند خواست تا در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده حضور پیدا نکند.
احتمال درخواست جمهوری خواهان برای عدم کاندیداتوری ترامپ

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:  طی روزهای اخیر، موضوع استیضاح دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا از سوی بیش از 200 نماینده کنگره در حال پیگیری است. اگرچه نمایندگان جمهوریخواه به این پروژه نپیوسته اند، اما دهها تن از آنها هنوز تصمیم نهایی خود را در خصوص حمایت یا عدم حمایت از استیضاح ترامپ اتخاذ نکرده اند.در عین حال، نظرسنجی های عمومی نشان می دهد که میزان اقبال افکار عمومی آمریکا نسبت به استیضاح ترامپ افزایش یافته است.این مسئله، خبر بدی برای ترامپ و هواداران وی محسوب می شود.

بر اساس نظرسنجی های صورت گرفته در آمریکا،هم اکنون 43 درصد از شهروندان آمریکایی خواستار استیضاح ترامپ هستند. افقشای مکالمه تلفنی ترامپ و رئیس جمهور اوکراین در قبال بایدن، این روند را تشدید کرده است. هفته گذشته، 36 درصد از شهروندان آمریکایی( در سطح عمومی) با این استیضاح موافق بوده اند. افزایش 7 درصدی حمایتها از استیضاح ترامپ، به این نقطه ختم نخواهد شد. بدون شک با افشاگری های بیشتر در خصوص تماس تلفنی ترامپ و زلانسکی،این روند تشدید خواهد شد.
در میان طرفداران حزب دموکرات، استیضاح ترامپ طرفداران زیادی دارد. هم اکنون 79 درصد از دموکراتها خواستار استیضاح رئیس جمهور ایالات متحده هستند. این در حالیست که 10 درصد در این خصوص مردد هستند و البته 11 درصد دیگر مخالف استیضاح هستند. بی دلیل نیست که افرادی مانند نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا که قبلا مخالف استیضاح بودند،هم اکنون موافقت خود را با آن اعلام کرده اند.
در میان رای دهندگان مستقل،یعنی افرادی که رای آنها در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 بسیار تعیین کننده خواهد بود،33 درصد خواستار استیضاح ترامپ هستند. 22 درصد از رای دهندگان مستقل هنوز نظر خود را در این خصوص اعلام نکرده اند و 45 درصد نیز مخالف استیضاح هستند.
در میان جمهوریخواهان، 10 درصد رای دهندگان خواستار استیضاح ترامپ هستند و 85 درصد آنها نیز مخالف این روند هستند. 5 درصد جمهوریخواهان نیز در این خصوص مردد هستند. نکته جالب توجه اینکه در هفته گذشته، تنها 5 درصد جمهوریخواهان با استیضاح ترامپ موافق بوده اند. ترامپ به شدت نسبت به افزایش اقبال جمهوریخواهان سنتی و مخالفان درون حزبی خود با این استیضاح نگران است. در صورتی که ابعاد موضوع مکالمه تلفنی ترامپ و رئیس جمهور اوکراین بر سر مواجهه با جو بایدن و پسرش بیشتر افشا شود، جمهوریخواهان بیشتری از این روند حمایت خواهند کرد.
نکته دیگر اینکه طرح مسئله استیضاح ترامپ، به طور طبیعی منجر به تقویت دموکراتها در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده خواهد شد. اگرچه امکان رای آوردن استیضاح ترامپ بسیار سخت و به عبارت بهتر، ناممکن خواهد بود اما منجر به تضعیف شدید موقعیت وی در انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 خواهد شد. رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا از همراهان خود خواسته است تا از هیچ گونه تلاشی برای جلوگیری از استیضاح وی دریغ نکنند. با این حال افزایش تعداد حامیان استیضاح ترامپ در کنگره سبب شده است تا کلیت وقوع آن اجتناب ناپذیر باشد.
موضوع دیگری که می تواند معادله را دگرگون کند، به اعمال فشار سران ارشد حزب جمهوریخواه برای استعفای ترامپ تا قبل از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال 2020 باز می گردد. در صورت افزایش حامیان استیضاح ترامپ در جامعه آمریکا و رسیدن تعداد حامیان استیضاح به بالای 70 درصد، سر ان حزب جمهوریخواه از ترامپ خواهند خواست تا در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده حضور پیدا نکند. البته بسیاری از تحلیلگران معتقدند که دونالد ترامپ با چنین درخواستی قطعا موافقت نخواهد کرد.دموکراتها در جبهه مقابل، استیضاح ترامپ را یک بازی دو سر برد برای خود می دانند. آنها معتقدند که اگر استیضاح ترامپ با شکست نیز مواجه شود، به دلیل تاثیری که بر افکار عمومی ایالات متحده می گذارد، می تواند بسیار موثر باشد. در مقابل، طرح استیضاح ترامپ در کنگره، یک بازی دوسر باخت برای دونالد ترامپ خواهد بود. در صورتی که این استیضاح به ثمر برسد، وی از سمت خود برکنار خواهد شد و در غیر این صورت نیز با وی به عنوان یک فر د خطاکار ( به لحاظ سیاسی) در ایالات متحده و خصوصا در انتخابات ریاست جمهوری آتی برخورد خواهد شد. بنابراین، ترامپ در مخمصه سیاسی سختی گرفتار شده که عبور از آن عملا امکانپذیر نیست.

کلید واژه ها: دونالد ترامپ استیضاح ترامپ انتخابات ریاست جمهوری آمریکا روزنامه آنلاین وقایع نظر سنجی انتخابات آمریکا


نظر شما :