گفت و گو فقط در چارچوب برجام / منفع ملی را فدای فضای سازی ترامپ نمی کنیم

۰۴ مهر ۱۳۹۸ | ۱۱:۲۸ کد : ۶۶۸۴ اصلی سیاسی
ربیعی گفت: پیغام های زیادی از کشورهای منطقه و آسیایی گرفته تا کشورهای اروپایی، داده شده است. حرف ما همان است که گفتیم. ما حاضر نیستیم برای فضای داخلی آمریکا، منافع داخلی خود را هدر بدهیم
گفت و گو فقط در چارچوب برجام / منفع ملی را فدای فضای سازی ترامپ نمی کنیم

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:   علی ربیعی سخنگوی دولت گفت: در این شرایط امکان مذاکره هم وجود دارد حتی برای اطمینان بخشی رئیس‌جمهور بن‌بست شکنی کرده و مطرح کرده ایم که دنبال تغییر کوچکی در دل برجام هستیم. این پیشنهاد را رئیس جمهور مطرح می کند ولی شرط ما این است که کشورهای طرف برجام به جایی که در برجام بودند، بازگردند و تحریم ها برداشته شود.

علی ربیعی سخنگوی دولت در حاشیه جلسه هیات دولت در جمع خبرنگاران گفت: از مجلس بابت تصویب لایحه وزارت بازرگانی تشکر می‌کنیم و در اسرع وقت وزیر آن به خانه ملت معرفی می شود. مقرر شد تمام وظایف و اختیاراتی که در این مدت به سایر دستگاه‌ها محول شده است، مجددا بررسی شود تا این وزارتخانه پس از راه‌اندازی بتواند با تمام اختیارات، وظایف خود را انجام دهد.

ربیعی در مورد واگذاری بخشی از زمین‌های مکران به یک نفر که تابعیت خارجی دارد، اظهار داشت: در صحبتی که امروز در جلسه با آقای حجتی داشتم وی گزارشی را در جلسه ارائه کردند. در مکران بحث زمین‌خواری مطرح نیست، اصلا به این فرد زمین واگذار نشده و فقط اجاره داده شده است و اشتغال زایی هم شده است.

سخنگوی دولت در این باره اضافه کرد: من نه تنها از رسانه‌ها بلکه از مسئولین و مدیران ذیربط هم خواهش می‌کنم در جامعه التهاب‌آفرینی و نگرانی نکنند چرا که جامعه به قدر کافی التهاب دارد. زمین به این فرد واگذار نشده بلکه به وی اجاره داده شده است اینطور که آقای حجتی به من گفتند در آنجا حدود ۱۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری انجام شده و صادرات میگو هم صورت می‌گیرد و زمین هم متعلق دولت است و به میزان زیادی هم اشتغال ایجاد کرده است. ما از سرمایه‌گذاری ایرانیان خارج از کشور استقبال می‌کنیم و اولویت‌ ما همین نوع سرمایه‌گذاری است.

وی با اشاره به بیانیه اخیر سه کشور اروپایی درباره حمله به تاسیسات نفتی عربستان و برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد تصریح کرد: از نظر دولت، بیانیه سران سه کشور اروپایی در محکوم کردن ایران و متهم ساختن کشورمان نسبت به مسائل میان یمن و عربستان به هیچ وجه قابل قبول نیست. بدون استناد صحبت کردن، بدون دلیل و مدرک صحبت کردن رویه‌ای شده است که اخیرا زیاد در حال تکرار است.

ربیعی همچنین خاطرنشان کرد: از نظر دولت بیانیه سه کشور اروپایی در محکوم کردن ایران بخاطر مسائل عربستان و یمن به هیچ وجه قابل قبول نیست. بدون دلیل و مدرک صحبت کردن رویه‌ای است که ایجاد شده است.

وی تاکید کرد: شاید این کشورها تحت فشار امریکا چنین بیانیه‌ای صادر کرده اند اما از طرفی ملاقات هایی با رئیس جمهور داشته اند و بر ادامه برجام تاکید کرده اند که این‌ها نشان می دهد بیانیه آنها تحت تاثیر فشارهای امریکا است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه در جلسه امروز1+4 مسائل و شروطی که قبلا مطرح کردیم را تکرار خواهیم کرد، ادامه داد: حرف ما این است که تحریم‌ها رفع شده و کشورها به همان شرایط گذشته معاهده و جایی که بودند، بازگردند.

وی بیان داشت: در این شرایط امکان مذاکره هم وجود دارد حتی برای اطمینان بخشی رئیس‌جمهور بن‌بست شکنی کرده و مطرح کرده ایم که دنبال تغییر کوچکی در دل برجام هستیم. این پیشنهاد را رئیس جمهور مطرح می کند ولی شرط ما این است که کشورهای طرف برجام به جایی که در برجام بودند، بازگردند و تحریم ها برداشته شود.

ربیعی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: ما با دست پر در سازمان ملل حضور یافتیم؛ پیغام و پسغام‌های زیادی برای دیدار و ملاقات با ترامپ رسیده است، اگر به شرایط معاهده برگردند ما هم تصمیم می گیریم اما هر چه اتفاق افتد در قالب 5+1 خواهد بود.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال دیگری خاطرنشان کرد: هیچ بنایی برای تغییر آقای پیوندی از هلال احمر نداریم؛ هیچ گزارش تخلفی از خود ایشان نیست، اما در زیر مجموعه اتفاقاتی افتاده است.

وی درباره سفر روحانی و دیدارها و ملاقات‌های وی در نیویورک اظهار داشت:ما با دست پر هم برای امنیت منطقه حضور پیدا کردیم و هم ملاقات‌های بسیار خوبی با سران دولت‌های اروپایی و همچنین با آقای شینزو آبه و خیلی از ملاقات‌های دیگر صورت گرفت. به اعتقاد من ترامپ داشت حربه صلح را می‌دزدید و از این حربه می‌خواست استفاده کند که حضور رئیس جمهوری این حربه را برطرف کرد.

سخنگوی دولت با بیان اینکه ما فکر می‌کنیم آمریکا فشارهایی به این کشورها وارد کرده و آنها می‌خواستند نسبت به فشارهای آمریکا واکنشی داشته باشند، خاطرنشان کرد: ملاقات‌های مکرری که سران کشورهای اروپایی با رئیس‌جمهور حتی بدون تنظیم قبلی داشته‌اند و تاکیدی که آنها به ادامه اجرای برجام داشته‌اند، نشان می‌دهد ممکن است تحت تاثیر واکنش‌های آمریکا چنین مواضعی اتخاذ شده باشد.

ربیعی با اشاره به جلسه وزرای امور خارجه ایران و گروه ۱+۴ گفت: شروط و مسائل ما همان موضوعاتی است که قبلا مطرح کرده‌ایم. البته رفع تحریم و برگشت شرایط معاهده مسائلی است که نمی‌توان گفت شرط هستند بلکه حرف ما این است که به جایی که بوده‌ایم، برگردید. تحریم‌ها باید کاملا رفع شود و طرف مقابل به شرایط معاهده برگردد.

سخنگوی دولت گفت:‌ پیغام های زیادی از کشورهای منطقه و آسیایی گرفته (که اسمی از آنها نمی‌برم) تا کشورهای اروپایی، داده شده است. حرف ما همان است که گفتیم. ما حاضر نیستیم برای فضای داخلی آمریکا، منافع داخلی خود را هدر بدهیم که رئیس جمهوری آمریکا به افکار عمومی داخلی کشور خود پاسخ بدهد و بگوید که به هر چیزی که گفته، عمل کرده است.

وی تاکید کرد: ما منافع مردمان را دنبال می‌کنیم. اگر همین امروز تحریم‌ها را متوقف کنند و به شرایط معاهده برگردند ما تصمیم می‌گیریم.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره اعتراض به دولت در مورد برجام خاطر نشان کرد: اگر ما هم اینقدر در این زمینه صحبت می‌کنیم، دلمان می‌خواهد حرف دو طرف هم شنیده شود. ما هرچه دنبال می‌کنیم در چهارچوب امروز و آینده ایران است و دلمان نمی‌خواهد شرایطی برای ما پیش بیاید و یکسری افراد غیرمسئول به دولت حمله کنند، ما عقب نشینی کنیم و بعد در مقابل ملت و نسل‌های آینده پاسخگو باشیم.

ربیعی با بیان اینکه ما این روند را طبیعی می دانیم و کاری که دنبال می کنیم به طور کامل مبتنی بر اتفاق نظر داخلی است،گفت: اساساً اگر در قالب همین بحث که پیش می رویم به مذاکره برگردند، ملت ما برنده شده است. اگر هم برنگشتند خودشان حتی در داخل آمریکا تنهاتر از تنها می‌شوند. این روند غلطی نبوده است. از افرادی که می‌نویسند و حرف می‌زنند خواهش می‌کنم، هم منصفانه حرف بزنند و به افرادی که در خط مقدم ایستاده اند، فشاری وارد نکنند.

سخنگوی دولت با اشاره به موضوعات بررسی شده در جلسه صبح امروز هیات دولت گفت: پنج موضوع در دستور کار جلسه هیات دولت بود که عمدتا کمیسیون‌ها ارجاع داده شد اما اساسنامه صندوق بازنشستگی وزارت نفت و ترکیب هیات امنا و چارچوب‌های کاری‌اش به تصویب رسید. چارچوب‌های اساسنامه به گونه‌ای تنظیم شده است که هم رسیدگی بیشتری صورت خواهد گرفت و هم مشارکت بازنشستگان وزارت نفت در اداره صندوق پیش‌بینی شده است.

سخنگوی دولت در مورداعتراضاتی که به موضوع سهمیه‌بندی کنکور وجود دارد،گفت: درخصوص بحث سهمیه‌ها گزارش‌هایی آمده که طبق آن افرادی با فاصله ۹۰ هزار رتبه در کنار هم نشسته‌اند. این موضوع در دولت مطرح و بحث‌هایی صورت گرفت و آسیب‌شناسی هم صورت گرفت. مقرر شد که آقای غلامی این موضوع را بررسی کند و ما در دولت مجددا آن را در قالب یک لایحه، تقدیم مجلس خواهیم کرد به نحوی که هم ارزشگذاری‌ها صورت بگیرد و به نحوی نباشد که موجب نگرانی اقشار دیگری شود.

ربیعی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره پیگیری‌های دولت برای حل مشکلات کارگران هپکو افزود: شریعتمداری مذاکرات مفصلی داشته و قرار شد برای پرداخت حقوق کارگران بازداشتی اتفاقی رخ ندهد. قرار شد برای واحدهای مساله‌دار، کمیته‌های مشخصی تشکیل شود تا امنیت شغلی کارگران به خطر نیفتد. واگذاری هپکو لغو خواهد شد. به بانک ملی هم دستور داده شده تا مشکلات جاری هپکو را حل کند من امیدوار هستم تا کارگری که برای معیشت خود فریاد می زند را در زندان نبینیم.

وی درباره آخرین تصمیم دولت برای نرخ تضمینی خرید گندم خاطرنشان کرد: به وزیر کشاورزی اختیار دادیم که زمان بیشتری برای خرید گندم اختصاص دهد. در حال کار کارشناسی برای تعیین قیمت گندم سال آینده هستیم و بعد از اینکه قیمت نهایی شد، اطلاع می دهیم.

سخنگوی دولت در پاسخ به پرسشی درباره پاسخ دولت به حذف یارانه‌ ثروتمندان و اعتراض‌های انجام شده در این زمینه گفت: اعتراض در برخی استان‌ها وجود نداشته و در برخی استان‌ها اعتراض کمی صورت گرفته است ولی اشتباهی در سایت هدفمندی یارانه‌ها رخ داده است که پیامک برای افراد ارسال نشده بود که بلافاصله ارسال شد و بیشتر اعتراض ها مربوط به این افراد بود. دقت در بررسی برای حذف یارانه بیشتر شده و خطای کمی انجام شده است. برای بار سوم می گویم که یارانه ثروتمندان قطع می شود نه یارانه طبقه متوسط. قطع یارانه شامل بیش از دویست هزار خانواده نخواهد بود.

ربیعی در پاسخ به پرسش خبرنگاری درباره واکنش دولت نسبت به اظهارات دیروز رئیس مجلس خبرگان مبنی بر ناامیدی از مدیران فعلی گفت: آقای جنتی برای ما محترم بوده و من درباره اظهارنظرهای وی صحبتی نمی کنم ولی چنین صحبت‌هایی درباره دولت مستقر با مشی رهبری مغایر است و ما به حمایت رهبری متکی هستیم. امیدواریم هیچ کس از تریبون رسمی سلایق فردی خود را مطرح نکند.

منبع: فارس

کلید واژه ها: برجام وقایع علی ربیعی بازگشت به برجام گفت و گو در چارچوب بر منافع ملی


نظر شما :