تلاش مداوم مکرون برای دیدار روحانی و ترامپ بی‌نتیجه ماند

۰۳ مهر ۱۳۹۸ | ۱۵:۲۲ کد : ۶۶۷۵ اصلی آخرین اخبار
تلاش ماکرون برای دیدار روحانی و ترامپ در روز سه‌شنبه بی‌نتیجه ماند

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:   به نوشته روزنامه وال‌استریت ژورنال، امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه روز سه‌شنبه در نیویورک تلاش بسیاری کرده است تا حسن روحانی و دونالد ترامپ روسای جمهور ایران و آمریکا با یکدیگر دیدار کنند اما طرف ایرانی تاکید داشته است که آمریکا باید ابتدا متعهد به رفع تحریم‌ها شود.

 

این تلاش‌های امانوئل ماکرون با پشتیبانی محکم و قوی بوریس جانسون، نخست وزیر انگلیس انجام گرفت که در دیدار با ماکرون به او گفته بوده با نظرش موافق است.

 

ظاهرا ماکرون حین ملاقات با رئیس‌جمهوری ایران به او گفته است آنچه اهمیت دارد، این است که اگر وی (روحانی) آمریکا را بدون دیدار با رئیس‌جمهور ترامپ ترک کند به منزله یک فرصت از دست رفته است.

 

این تلاش‌ها در حالی است که دونالد ترامپ روز سه‌شنبه در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل گفت که کشورش آماده است تا تحریم‌ها و فشار علیه ایران را باز هم افزایش دهد.

 

به نوشته این روزنامه آمریکایی، پیشنهاد رئیس‌جمهور فرانسه برای برگزاری این دیدار با واکنش مثبت دولت ترامپ مواجه شده است که سال گذشته به‌طور یک‌جانبه از توافق هسته‌ای 2015 با ایران خارج شد.

 

ماکرون همچنین در راستای این تلاش‌های خود به‌طور جداگانه با روسای جمهور ایران و آمریکا دیدار کرد. بوریس جانسون نیز با سران دو کشور ملاقات داشت.

 

هدف او این بوده است که یک دیدار چند جانبه برگزار کند که در آن روسای جمهور ایران و آمریکا، به همراه ماکرون و احتمالا سایر رهبران اروپایی حضور داشته باشند. چنین دیداری مستلزم این بوده است که ایران و آمریکا هرگونه پیش شرط برای ملاقات را حل‌وفصل کنند یا آن را کنار بگذارند .

 

ظاهرا بوریس جانسون نیز به روحانی گفته است: من با امانوئل موافق هستم. شما می‌بایست در یک طرف استخر بایستید و هم‌زمان با هم داخل آب شیرجه بزنید.

 

کاخ سفید و مقامات ایرانی تاکنون به درخواست‌ها برای واکنش به این خبر پاسخ نداده‌اند.

 

رئیس‌جمهور فرانسه عصر روز سه‌شنبه در جمع خبرنگاران تاکید کرد که تلاش‌هایش هدر نرفته و اکنون شرایط برای از سرگیری گفت‌وگو و مذاکره میان ایران و آمریکا وجود دارد. او گفت: اکنون برای ایران و آمریکا امکان استفاده از این فرصت وجود دارد تا با یکدیگر دیدار و به یک تفاهم دست یابند. فرانسه آماده است.

 

منبع: ایسنا

کلید واژه ها: حسن روحانی دونالد ترامپ تلاش مکرون دیدار روحانی و ترامپ مذاکره ایران و امریکا میانجیگری میان ایران و آمریکا


نظر شما :