حسن بهشتی پور در گفت‌وگو با «وقایع اتفاقیه»:

فضای بین ایران و آمریکا غبارآلود است / بیانیه تئوریکا در مورد ایران و آرامکو یک‌طرفه است / ترامپ به نشست ۱+۴ برود، اشتباهات خود را پذیرفته است

۰۳ مهر ۱۳۹۸ | ۱۱:۲۲ کد : ۶۶۶۱ اصلی تیتر یک سیاسی
بهشتی پور معتقد است: اگر ترامپ در جلسه۱+۴ شرکت کند به نوعی کوتاه آمدن وی از نظر روانی است اما اینکه در مذاکره بر چه اساس صحت می‌شود اهمیت دارد اما اگر ترامپ در این نشست شرکت کند، عدول از مواضع گذشته خود در مورد برجام است
فضای بین ایران و آمریکا غبارآلود است / بیانیه تئوریکا در مورد ایران و آرامکو یک‌طرفه است / ترامپ به نشست ۱+۴ برود، اشتباهات خود را پذیرفته است

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:  روحانی به سازمان ملل رفته است. درست جایی که رئیس‌جمهور آمریکا آرزوی دیدار بار وی را دارد تا با پروپاگاندای رسانه‌ای و موج‌سواری بر روی این دیدار نامزد پیروز رقابت ریاست جمهوری 2020 آمریکا باشد. روحانی با طرحی متفاوت برای امنیت خلیج ‌فارس و حتی منطقه به سازمان ملل رفته است و ترامپ اعلام کرده به سخنان روحانی گوش خواهد داد. به نظر می‌رسد دیدار این دو رئیس‌جمهور به علت بدعهدی‌های آمریکا محال است. از سوی دیگر ظریف نیز اعلام کرده اگر آمریکا به برجام بازگردد ایران حاضر به پذیرش پروتکل الحاقی است. به نظرمی‌رسدگام‌هایی برای مقابله با افزایش خشونت از سوی دو طرف برداشته‌شده است. دراین‌ارتباط «وقایع اتفاقیه» با حسن بهشتی پور، کارشناس روابط بین‌الملل به کفت و گو پرداخته که در ادامه می‌خوانید.


*پذیرش نظارت دائمی آژانس توسط ایران


 وزیر خارجه ایران در آمریکا اعلام کرده که ایران نظارت دائمی بر تأسیسات هسته‌ای را می‌پذیرد؛ یکی از موضوعات نظارت دائمی آژانس، پروتکل الحاقی است. فرق این پیشنهاد با نظارتی که در برجام صورت می‌گیرد، در این است که در برجام محدودیت‌هایی برای غنی‌سازی ایران دوره 11 ساله پی بینی شده است و یا برای ساختنن بخشی از قطعات سانتریفیوژه ها دوره زمانی پیش‌بینی‌شده بود. حال این نظارت دائمی عام است و بر اساس آن آژانس می‌تواند بر فعالیت‌های هسته‌ای تهران نظارت دائمی داشته باشد. موضعی که ایران هیچ‌گاه با آن مخالف نداشته است.


* شرکت احتمالی ترامپ در جلسه 4+1


 ترامپ اعلام کرده که مواضع خود را در مورد ترامپ اعلام خواهد کرد. روحانی نیز با طرحی در مورد امنیت منطقه در مجمع سخنرانی خواهد کرد. از سوی دیگر قرار است اجلاس 1+4 نیز مطرح شود تا سران کشورهای اروپایی به همراه ایران جلسه بگذارند برخی نیز اعلام کرده‌اند که این امکان وجود دارد که ترامپ هم وارد جلسه شود. این جلسه در چارچوب برجام است. اگر ترامپ در این جلسه شرکت کند در این معناست که به نوعی به برجام بازگشته است اما باید دید چنین اجلاسی برگزار واحد خواهد شد یا نه و یا اینکه ترامپ در این نشست شرکت می‌کند یا نه.


*ترامپ به 4+1 بیاید، یعنی کوتاه آمده


 البته اگر ترامپ در این جلسه شرکت کند به نوعی کوتاه آمدن وی از نظر روانی است اما اینکه در مذاکره بر چه اساس صحت می‌شود اهمیت دارد اما اگر ترامپ در این نشست شرکت کند، عدول از مواضع گذشته خود در مورد برجام است؛ زیرا در جلسه‌ای در چارچوب برجام شرکت کرده است.


* باید به دنبال راه‌حلی میانه بود


 به نظر می‌رسد باید به دنبال راه‌حل میانه در جهت حل مشکلات آمریکا بود. بعید است که وضعیت به این سرعت بهبود یابد زیرا تمامی اخبار در مورد تحرکات ترامپ و روحانی، از سوی منابع نا معتبر است که تائید نشده. ضمن اینک بیانیه‌ای که کشور اروپایی علیه ایران در حادثه آرامکو صادر کرده، کاملا یک ‌طرفه است. این اروپایی‌ها هستند که سلاح‌های مختلفی در اختیار عربستان سعودی قرار می‌دهند اما متأسفانه این بیانیه علیه تهران صادرشده است.


*فضای بین ایران و آمریکا غبارآلود است


 فضای بین ایران و آمریکا در سازمان ملل، فضایی غبارآلود است و نمی‌شود گفت که شرایط بین ایران و آمریکا به کدام سمت حرکت می‌کند. آیا ایران و آمریکا به توافق نزدیک می‌شوند یا اینکه این دو کشور به سمت تحرکات خشن علیه یکدیگر حرکت می‌کنند.

مصاحبه کننده: احسان اسقایی

کلید واژه ها: خروج ترامپ از برجام دونالد ترامپ سازمان ملل بازرسی آژانس پرتوکل الحاقی محمدجواد ظریف احتمال دیدار ترامپ و روحانی بهشتی پور حسن بهشتی پور


نظر شما :