فعالان سیاسی در گفت‌وگو با وقابع اتفاقیه بررسی کردند:

آیا وعده‌های حسن روحانی به زنان برای تقسیم مسوولیت‌های دولتی محقق شده است؟

۰۱ آبان ۱۳۹۷ | ۲۲:۱۹ کد : ۶۶۲ تیتر یک انتخاب سردبیر جامـــعه
یک نماینده مجلسُ یک عضو شورای شهر و یک فعال سیاسی در گفت‌وگو با وقابع اتفاقیه درباره وعده‌های رییس جمهوری برای حضور زنان در عرصه‌های قدرت به وقایع اتفاقیه توضیحاتی ارایه می‌دهند.
آیا وعده‌های حسن روحانی به زنان برای تقسیم مسوولیت‌های دولتی محقق شده است؟

 

✍️ سوگل دانائی

 

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: «تبعیض برای زنان ما قابل قبول نیست. جنسیت نمی‌تواند معیار درستی برای تصدی مسوولیت‌ها در جامعه باشد. در تصمیم‌ گیری‌ها و تصمیم سازی‌ها باید زنان همانند مردان ایفای نقش کنند.»

 

اینها سخنان حسن روحانی٬ رییس جمهور ایران است. سال ۹۲ درست بعد از ثبت نام در دوره اول انتخابات ریاست جمهوری. روحانی جزو افرادی بود که حتی پیش از ریاست جمهوری هم از حق و حقوق پایمال شده زنان  و تبعیض جنسیتی میان آن‌ها گفته بود. اکنون سال ۹۷ است. حتی یک سال هم از دوره دوم ریاست جمهوری روحانی گذشته است. بسیاری از فعالان حقوق زن٬ نمایندگان مجلس و سیاستمداران زن توقع داشتند که روحانی دست کم یک گزینه زن برای کابینه خود غیر از مشاورین خود در نظر بگیرد.

 

اما این اتفاق نیفتاد. نه تنها در بین کاندیداهای وزارت‌خانه‌ها گزینه زن مطرح نشد بلکه حتی امروز که دولت مشغول ترمیم کابینه هست هم گزینه زن معرفی نشده. بسیاری از سیاستمداران به دولت خرده می‌گیرند بسیاری معتقدند که دولت وعده‌هایی که به زنان داده را صرفا برای بدست آوردن رای آن‌ها به کار گرفته است. 

 

اکنون ۳ سال دیگر تا پایان ریاست جمهوری حسن روحانی باقی مانده است. ۳ سال دیگر فرصت است تا رییس جمهور به وعده‌های خود درباره مدیریت زنان در مقامی جز وزارت جامه عمل بپوشاند. در این بین و باتوجه به قانون تازه مجلس درباره منع به کار گیری بازنشستگان توقع می‌رود که زنان بتوانند جایگزین پست‌های خالی شوند. باتوجه به این اتفاقات سیاسی و اجتماعی اما فعالان حقوق زن چه توصیه‌هایی به رییس جمهور دارند؟ آیا در کشور محدودیتی برای حضور زنان در پست‌‌های مدیریتی وجود دارد؟ آیا حضور زنان در عرصه‌های قدرت یک مطالبه سیاسی است؟ زنان در این میان باید چه کنند؟در گفت‌وگو با فعالان سیاسی سعی داریم تا به این سوالات پاسخ دهیم. 

 

وزیر زن یک تابوی تازه یا قدیمی؟

 

وزیر زن در ادبیات سیاسی کشور ما لفظ متداولی نیست. پیش از انقلاب تنها دو وزیر زن در کشور وجود داشتند. بعد از انقلاب نخستین بار در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد مرضیه وحید دستجردی٬ وزیر بهداشت٬ درمان و آموزش پزشکی شد. اما اینکه چرا بعد و یا قبل از آن زنان برای پست وزارت انتخاب نشدند از سوالاتی است که احتمالا این مفهوم را به ذهن متبادر کند که حضور زنان در مقام وزارت تابویی در کشور است.

 

فاطمه ذوالقدر نماینده مجلس شورای اسلامی و عضو فراکسیون زنان مجلس در این‌باره به خبرنگار اجتماعی وقایع اتفاقیه می‌گوید: باتوجه به اینکه پیشتر هم وزیر زن داشتیم به نظر نمی‌رسد که این مساله تابو باشد. اگر گذشته‌ای وجود نداشت می‌توانستیم ادعا کنیم که امکان پذیر نیست و تابوست. اما در حال حاضر بیشتر به نظر می‌آید که نیاز به عزم جدی و اراده قوی باشد.

 

این نماینده مجلس که هفته گذشته درباره حضور زنان در مقام وزارت به رییس جمهور نامه نوشته بود توضیح می‌دهد: ما با وزرای قبلی و کاندیداهای تازه هم صحبت کردیم و از آن‌ها خواستیم که حتما از معاونین زن و جوانان در پست‌های دولتی خود استفاده کنند. تعدادی از وزیران این مهم را محقق کردند به طور مثال می‌دانم که حدود ۷ وزیر معاونین خود را از میان جوانان انتخاب کردند. ما همچنین در جلساتی که با کاندیداهای تازه کابینه داریم هم روی این مطالبه پافشاری می‌کنیم.

 

پست‌‌های دولتی و حضور زنان

 

اینکه زنان برای حضور در پست‌های دولتی مطالبه دارند دلیل نمی‌شود که ظرفیت حضور آن‌ها در جامعه وجود داشته باشد. این‌ها صحبت‌های الهه کولایی٬ نماینده ادوار مجلس و فعال سیاسی اصلاح طلب است.

 

او تاکید می‌کند که سال‌ها جامعه مردسالارانه و پدرسالارانه بوده و زنان خانگی بودند و اینکه تصور کنیم آن‌ها به سرعت می‌توانند سهمی از قدرت را بدست بیاورند تا حدی ساده انگارانه است.

 

 

یکی از اعضای شورای شهر تهران اما امیدوارتر است و اوضاع را برای حضور زنان نسبت به گذشته مناسب‌تر می‌بیند. زهرا صدراعظم نوری٬ عقیده دارد که در هیات دولت و شهرداری‌ها تا حد امکان از زنان استفاده شده است. وی در گفت‌وگو با خبرنگار وقایع اتفاقیه می‌گوید: با توجه به جمعیت ۵۰ درصدی زنان در کشور باید حدود ۳۰ درصد از ظرفیت‌های اداره کشور در سطوح مختلف به آن‌ها سپرده شود. در دولت مصوبات و بخش نامه‌های متعددی تصویب شده و در راستای اداره امور کشور توسط زنان اقدامات خوبی صورت گرفته است.

 

این عضو شورای شهر تهران درباره نقش زنان در شهرداری‌ها ادامه می‌دهد: در شهرداری تهران باتوجه به سیاست‌های شورای پنجم اقدامات خوبی صورت گرفته است و مدیران شهرداری‌ها در سطوح مختلف از ظرفیت‌های حضور زنان استفاده کردند.

 

وی تاکید می‌کند: در طول تاریخ تشکیل بلدیه تهران امسال برای نخستین بار شهردار تهران یک زن را به عنوان معاون برنامه ریزی و هماهنگی خود برگزید.

 

حق رای زنان برای خودشان است

 

بسیاری از زنان معتقدند که در تاریخ ۴۰ ساله جمهوری اسلامی بسیاری از کاندیداهای ریاست جمهوری٬ وعده‌های زیادی درباره حضور زنان در پست و مقام‌های دولتی دادند این در حالیست که پس از به قدرت رسیدن دیگر زنان فراموش می‌شوند. الهه کولایی تاحدی چنین اعتقادی دارد. وی می‌گوید: زنان نباید حق رای خود را به مردان واگذار کنند. نباید اینگونه باشد که مردان بعد از اینکه به قدرت رسیدند و با رای زنان هم به قدرت رسیدند وعده‌هایشان به زنان را فراموش کنند. به آسانی قدرت گرفتن زنان باید تضمینی برای حضور زنان و شریک کردن آن‌ها در تصمیمات باشد.

 

مهارت‌های زنان باید افزایش پیدا کند

 

یکی از مشکلاتی که بسیاری از زنان بر آن واقفند و در دوره کنونی به دنبال راهی برای رفع آن هستند این است که شاید به حد کافی خود را باور ندارند. مشکلی که خیلی هم سیاسی نیست و بیشتر به سبقه تاریخی- اجتماعی کشور ما باز می‌گردد. اما فعالان سیاسی چه توصیه‌ای به زنان دارند؟ زهرا صدراعظم نوری معتقد است که زنان باید دانش٬ تخصص و مهارت آموزی خود را افزایش دهند و از کسب تجربه غافل نشوند.

 

نوری تاکید می‌کند: حرف ما این نیست که حضور ۳۰ درصدی زنان در قدرت با هر شرایطی میسر شود. زنان باید عملکرد قابل دفاع داشته باشند و از پس فعالیتی که به آن‌ها سپرده می‌شود برآیند.

 

الهه کولایی اما معتقد است که زنان نباید از نقش تشکل‌ها و نهادهای سیاسی و اجتماعی برای توانمند کردن خودشان غافل شوند. 

 

 

حضور زنان در قدرت مطالبه سیاسی یا اجتماعی؟

 

زمانی که زنان سکاندار عرصه‌های قدرت و سیاست در کشور می‌شوند بسیاری از افراد می‌گویند این پست و مقام‌ها تشریفاتی است. می‌گویند جنبه نمادین دارد. بسیاری دیگر اما حضور زنان در مدیریت کشور را یک مطالبه سیاسی می‌دانند و نه اجتماعی.

 

زهرا صدراعظم نوری با ذکر یک مثال دیدگاه خودش درباره این مساله را می‌گوید: اینکه بسیاری می‌گویند این مساله یک مطالبه اجتماعی نیست احتیاج به تفکر بیشتری دارد. به کار گیری زنان در سطوح مختلف تاثیر گذار است. واقعی است  و جنبه نمادین ندارد.  این سخنان در زمان تصدی زنان در مقام‌های دولتی شنیده می‌شود. به طور مثال حضور یک زن در مقام معاونت برنامه ریزی و هماهنگی شهرداری تهران اصلا پست تشریفاتی نیست و جنبه نمادین ندارد. انتخاب او در این حوزه هم اصلا سیاسی نیست. سیاسی نه به این معنا که در این مقطع باید این اتفاق می‌افتاد سیاسی از این منظر که حالا گه این اتفاق افتاده باید مورد حمایت قرار بگیرد.

 

 

فاطمه ذوالقدر اما ضمن رد این مطلب که این مطالبه زنان سیاسی نیست می‌گوید: ببینید ما زنانی را در کشور داریم که تحصیل می‌کنند در مقاطع کارشناسی ارشد و یا دکترا اما به راحتی نمی‌توانند در زمینه تحصیلشان فعالیت کنند. ما در دانشگاه‌ها حدود ۶۰ تا ۷۰ درصد فارغ التحصیل خانم داریم اما همچنان خبری از حداقل ۵۰ درصد حضورشان در عرصه قدرت نیست.

 

 

حق گرفتنی است

 

مگر زنان ضعف دارند؟ چرا اینقدر برای حضور آن‌ها در عرصه‌های قدرت نوشته می‌شود؟ این‌ گفته‌ها تقریبا روزی چند بار از کسانی که برای حضور زنان تلاش می‌کنند پرسیده می‌شود. واقعیت اینجاست که زنان ضعفی ندارد اما حضورشان در عرصه‌های سیاسی کشور شاید آنگونه که شایستگی‌اش را دارند٬ محقق نشده است. نوشتن و تکرار این مطالبه نشانگر ضعف نیست بلکه در حکم یادآوری به زنان برای استمرار تلاششان و رسیدن به جایگاه‌هایی است که حق مسلم آن‌هاست. شاید هم یادآوری جمله معروف فائزه هاشمی باشد که روزی گفته بود: «حق زنان را به راحتی و  در سینی تحویل آن‌ها نمی‌دهند.»

کلید واژه ها: حضور زنان در قدرت وزیر زن


نظر شما :