آب سرد اردوغان بر پیکر بن سلمان

۰۱ آبان ۱۳۹۷ | ۱۷:۳۲ کد : ۶۶۰ انتخاب سردبیر دیپلماسی
رجب طیب اردوغان با سخنرانی روز سه شنبه خود که در جمع اعضای حزب عدالت و توسعه انجام شد نشان داد به این راحتی ها قصد کنار آمدن با عربستان سعودی در خصوص ماجرای قتل خاشقجی را ندارد.
آب سرد اردوغان بر پیکر بن سلمان

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه در سخنرانی امروز سه شنبه خود در خصوص قتل «جمال خاشقجی»، بطور غیر مستقیم «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی را مسئول مرگ این روزنامه نگار منتقد معرفی کرد.

 

رجب طیب اردوغان با سخنرانی روز سه شنبه خود که در جمع اعضای حزب عدالت و توسعه انجام شد نشان داد به این راحتی ها قصد کنار آمدن با عربستان سعودی در خصوص ماجرای قتل خاشقجی را ندارد.

 

وی در اظهارات خود خطاب به سران عربستان سعودی گفت: عربستان باید به تمام پرسش ها پاسخ بگوید. اینکه چرا یک تیم ۱۵ نفره به ترکیه اعزام شده است؟ چه کسی دستور این قتل را داده؟ چرا کنسولگری بلافاصله درهای خود را برای تحقیقات باز نکرد؟ چرا این همه تناقض در گفته های عربستانی ها بود؟ عامل اصلی مفقود شدن جسد خاشقجی کیست و جسد کجاست؟ سعودی های باید به همه این سوال ها پاسخ بدهند.

رئیس جمهور ترکیه در ادامه گفت: ۱۵ شهروند عربستانی در این قتل دست داشته اند. مقامات عربستان در ابتدا منکر این قضیه شدند که خاشقجی در داخل کنسولگری ناپدید شده است. ترکیه در آن زمان اعلام کرد که در برابر این ماجرا ساکت نمانده و منتظر نتیجه تحقیقات می ماند. سپس با پادشاه عربستان سعودی گفتگو کردیم و قرار شد تا یک گروه کاری مشترک برای تحقیقات تشکیل شود. در جریان تماس تلفنی دوم به ملک سلمان گفتم که سرکنسول ریاض در مسیر تحقیقات کارشکنی می کند و عنصر بی کفایتی است و ملک سلمان هم دستور عزل او را صادر کرد.

 

اردوغان در ادامه گفت: عربستانی ها مدعی هستند که خاشقجی در یک درگیری کشته شده است. یک روز قبل از کشته شدن خاشقجی یک تیم سه نفره عربستانی جنگلی در استانبول را مورد شناسایی قرار داده اند. این قتل یک موضوع بین المللی است. تحقیقات نشان می دهد که خاشقجی قربانی یک قتل وحشتناک شده است. و این سبعیت نباید پوشانده شود. اینکه عربستانی ها قتل خاشقجی را تائید کرده اند قابل توجه است. افرادی که در این قتل دخیل بوده اند باید محاکمه شوند. شما (سعودی‌ها) متعهد هستید که این همکار محلی را معرفی کنید. تا زمانی که این موضوعات روشن نشده باشد، این پرونده پایان نخواهد یافت. فکرش را هم نکنید. ما انتظار داریم که طرف سعودی در جریان تحقیقات به ما کمک کند.

 

اردوغان گفت: نهادهای امنیتی ترکیه مدارکی دارند که می گوید قتل خاشقجی یک جنایت برنامه ریزی شده بوده است. ترکیه و جامعه جهانی فقط در صورتی راضی می شوند که تمامی برنامه ریزان و عاملان این جنایت به محکمه سپرده شوند. کشورهای دیگر نیز باید در تحقیقات مشارکت کنند.

 

وی در ادامه به بازداشت ۱۸ نفر در عربستان سعودی در ارتباط با قتل خاشقجی اشاره کرد. گفت: خواسته ما این است که این افراد در ترکیه محاکمه شوند.

 

در همین رابطه روزنامه گاردین چاپ انگلیس بعد از پایان سخنرانی اردوغان نوشت: این سخنرانی نشان داد که از دید رئیس جمهور ترکیه «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان در قتل خاشقجی بیگناه نیست.

 

در هفته های گذشته اعلام شده بود که عربستان به ترکیه پیشنهاد داده تا در قبال گرفتن 5 میلیارد دلار رشوه، پرونده خاشقجی را به نوعی مختومه کند اما در آن زمان آنکارا با این موضوع موافقت نکرده بود.

 

نحوه رفتار ترکیه با پرونده خاشقجی نشان می دهد که آنکارا در حال گرفتن نوعی انتقام از ترکیه و آمریکاست که در این رابطه با ریاض همسو شده است. در زمان کودتای 2016 ترکیه عنوان داشت که عربستان و امارات در این جریان نقش داشته اند. علاوه بر آن عربستان در سال های اخیر موضع مناسبی در قبال اخوان المسلمین که ترکیه حامی آن است نداشته و اکنون پرونده خاشقجی فرصتی شده تا آنکارا این اقدامات ریاض را تلافی کند.  

کلید واژه ها: ترکیهعربستانجمال خاشقجیرجب طیب اردوغان


نظر شما :