برای وزارت خارجه انتخاب سفیر مهم است یا جوابیه به رسانه ها؟

بی خیالی ظریفِ دولت؛ مشتریان نفتی ایران همچنان بدون سفیر

۰۱ آبان ۱۳۹۷ | ۱۶:۳۲ کد : ۶۵۹ تیتر یک سیاسی
تحریم های نفتی آمریکا کمتر از دو هفته دیگر اجرایی می شود، آمریکا مشتریان نفتی ایران را تهدید به تحریم می کند، اما در این بین چین و هند اعلام کرده اند که ما همچنان از ایران نفت می خریم، آن وقت وزارت خارجه برای انتخاب سفیر دراین کشورها همچنان در بی خیالی به سر می برد.
بی خیالی ظریفِ دولت؛ مشتریان نفتی ایران همچنان بدون سفیر

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: وضع مجدد تحریم‌ها علیه ایران و تلاش‌ آمریکا برای مجبور کردن دنیا در اجرای این سیاست سرآغازی برای جنگ اقتصادی علیه ایران است، جنگ اقتصادی‌ای که صحنه قدرت‌نمایی اروپا و آمریکا شده، در این میان اما سفارت جمهوری اسلامی ایران در دو کشور وسیع و بسیار مهم «چین» و «هند» در‌حال‌حاضر بدون حضور سفیر اداره می شود،  تازه به این وضع باید بی وزیری دووزارتخانه مهم اقتصاد و کار را نیز اضافه کرد.

 

«اتاق جنگ ساکت» علیه ایران

 دفتری مستقر در یکی از وزارتخانه‌های‌ آمریکا به‌عنوان «اتاق جنگ ساکت» این کشور برای پیشبرد نبرد اقتصادی با ایران و گروه‌های مقاومت ایجاد شده است. «دفتر تروریسم و اطلاعات مالی» یا «FTI» در سال‌۲۰۰۴ به‌عنوان یکی از نهادهای وزارت خزانه‌داری  آمریکا ایجاد شد و براساس آنچه تا کنون مشخص شده در واقع مرکز طراحی جنگ اقتصادی این کشور علیه کشورهای مخالف با سیاست‌های کلان واشنگتن به‌شمار می‌رود.


با توجه به اینکه هیات حاکمه‌ آمریکا پس از امتحان روش‌های مختلف برای براندازی نظام جمهوری اسلامی- از تهدیدهای سخت نظامی گرفته تا صرف صدها میلیون‌ها دلار برای براندازی نرم و اجرای پروژه نفوذ- در‌حال‌حاضر فعالیت‌های «دفتر تروریسم و اطلاعات مالی»‌ به‌عنوان مرکز فرماندهی اتاق جنگ اقتصادی را علیه ایران گسترده‌تر کرده است. در مردادماه بود که فارس خبر داد وزارت خزانه‌داری ‌آمریکا در ماه‌های اخیر تعداد کارشناسان این نهاد -که مستقیماً روی نحوه اعمال مؤثر تحریم‌ها علیه ایران کار می‌کنند- از 300‌ نفر به 380‌ نفر افزایش داده است. 

 

افزایش بودجه‌ آمریکا برای مقابله با ایران 


از سویی دیگر ترامپ برای بودجه سال مالی 2019 بودجه خواستار افزایش 36‌میلیون دلاری بودجه «دفتر تروریسم و اطلاعات مالی وزارت خزانه‌داری» شده و گفته این منابع مالی برای منزوی‌سازی کره‌شمالی و «افزایش فشار تحریم‌ها علیه ایران» هزینه خواهند شد. در این سند، رییس‌جمهوری  آمریکا پیشنهاد اختصاص 159‌میلیون دلار بودجه به این دفتر را داده و گفته که این رقم معادل 36‌میلیون دلار افزایش نسبت به بودجه مالی سال 2017 خواهد بود. 

 

و اما سفارتخانه‌هایی بدون سفیر

 

حالا در این شرایط بسیاری از کارشناسان بر این باور هستند که دولت مورد تهاجم قرار گرفته باید از همه ظرفیت های پیدا و پنهان خود برای شکست توطئه های حریف استفاده کند و در این میان بی شک علاوه بر وزارتخانه های اقتصادی و تیم دولت، وزارت خارجه نقش بی بدیل و محوری را ایفا می کند. از این جهت که این وزارتخانه باید با ایجاد ارتباطی قوی با کشورهای متحد و دوست در جهت تامین منافع ملی برآید.

 

اما بررسی وضعیت داخلی کشور گویای واقعیت دیگری است؛  بی خیالی! در شرایط کنونی جنگی، سفارت جمهوری اسلامی ایران در دو کشور وسیع و بسیار مهم «چین» و «هند» در‌حال‌حاضر بدون حضور سفیر اداره می‌شوند. سفارت ایران در کشور هند حدود 6 ماه است که بدون سفیر است و هنوز سفیر جدید ایران در دهلی‌نو معرفی نشده است و کماکان نام سفیر قبلی «غلامرضا انصاری» به‌عنوان سفیر در سایت این سفارتخانه به چشم می‌خورد، درحالی‌که از اواخر سال گذشته آقای غلامرضا انصاری به‌عنوان معاون اقتصادی وزیر خارجه منصوب شده و در تهران مشغول به فعالیت است.


بعد از هند، ساختمان سفارت ایران در کشور چین نیز به‌عنوان بزرگ‌ترین شریک تجاری ایران روزهای بدون سفیر را سپری می‌کند. در چین هم اواخر خردادماه بود که رسانه‌ها، از تغییر «علی‌اصغر خاجی» سفیر ایران در چین با «عبدالناصر همتی» رییس کل بیمه مرکزی خبر دادند، که بعد از گذشت زمانی با تعیین همتی به‌عنوان رییس کل بانک مرکزی و حضور او در تهران، رفتن او به پکن به‌عنوان سفیر ایران منتفی شد و از حدود دو ماه پیش تا کنون سفارت ایران در چین بدون سفیر باقی مانده است. با نگاه به وب‌سایت سفارت ایران در چین، آخرین خبر منتشر شده، نامه خداحافظی سفیر در تاریخ  ۹۷/۳/۳۱ است و تا به امروز، هیچ خبری درباره شروع به کار سفیر جدید مخابره نشده است.


این اتفاقات و خلأ حضور سفیر ایران در دو کشور حساس و استراتژیک هند و چین در شرایطی است که پس از خروج  آمریکا از برجام و ناتوانی اروپا در ارائه تضمین‌های عملی به ایران، گسترش روابط با دیگر شرکا از جمله چین و هند در دستور کار سیاست‌گذاران کشور قرار گرفته است و این روزها بیشترین میزان فروش نفت ایران به کشور هند و چین تعلق دارد.

 

بدون تردید این‌گونه رفتارها در عرف و عرصه دیپلماسی از چشمان شرکای راهبردی ایران دور نمی‌ماند و آنان را نسبت به نیّت طرف مقابل دچار تردید خواهد کرد و در نهایت هزینه‌های همکاری را افزایش خواهد داد.


در روزهای حساسی که  آمریکا و قدرت‌های غربی با کمک سرمایه‌های برخی کشورهای حوزه خلیج فارس و تلاش بی‌وقفه منافقین و عوامل ضدانقلاب درصدد ضربه زدن به اقتصاد کشورمان هستند و یک جنگ تمام‌عیار اقتصادی را علیه ایران به راه انداخته‌اند، انفعال و تعلل دستگاه دیپلماسی در تعیین سفیر برای دو کشوری که بسیاری از نیازهای اقتصادی ما در بازار جهانی را مرتفع می‌کنند قابل پذیرش نیست و حتی با سیاست‌های فعلی دولت نیز همخوانی ندارد. از این رو لازم است با توجه به وضعیت کنونی و اهمیت رابطه استراتژیک با کشورهایی نظیر چین و هند، وزارت امورخارجه هر چه سریع‌تر نسبت به انتصاب سفیر در این دو کشور اقدام کند.

کلید واژه ها: روحانی ظریف هند وزارت خارجه چین


نظر شما :