وقایع اتفاقیه بررسی کرد؛

سوئیفت روسی فرصت ایران برای دور زدن تحریم های آمریکا

۰۱ آبان ۱۳۹۷ | ۱۶:۱۵ کد : ۶۵۸ تیتر یک انتخاب سردبیر اقــتــصــادی
استفاده از پیام‌رسان مالی روسیه که به‌تازگی این کشور برای رهایی از سوئیفت تدارک دیده است می تواند فرصت خوبی برای ایران باشد تا تحریم های اقتصادی آمریکا را دور بزند.
سوئیفت روسی فرصت ایران برای دور زدن تحریم های آمریکا

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: آمریکایی ها از آنجایی که تجربه تحریم و قطع سوئیفت ایران را دارند مجدد به دنبال این موضوع هستند، از این روی وزیر خزانه‌داری آمریکا از مذاکراتی با سوئیفت برای قطع دسترسی ایران خبر داده است اما به گزارش راشاتودی، بانک‌های خارجی به زودی می توانند به عضویت شبکه انتقال مالی روسیه که به سوئیفت روسی مشهور است در آیند. اولگا اسکروبوگاتوا- معاون رئیس بانک مرکزی روسیه گفت: از اواخر امسال، بانک های غیر روسی می‌توانند به این سیستم متصل شوند.

 

مقامات روس گفته‌اند شرکت‌های خارجی با استفاده از این سیستم می‌توانند با شرکت‌های تحریم شده روس توسط آمریکا تجارت کنند. تا ماه سپتامبر، ۴۱۶ بنگاه روس در این سامانه فعالیت داشته اند که خزانه‌داری روسیه، گازپروم و روس‌نفت از جمله مهم ترین این شرکت‌ها بوده اند.

 

در سال ۲۰۱۴ و به دلیل احتمال اخراج روسیه از سوئیفت به دلیل مساله اوکراین، روسیه سیستم بومی خود را توسعه داد اما سوئیفت در نهایت اعلام کرد این سامانه در منازعات سیاسی بی‌طرف باقی خواهد ماند. با این حال کارشناسان معتقدند آمریکا توان اعمال خواسته خود بر سوئیفت را دارد.

 

در حال حاضر بیش از ۱۱ هزار موسسه و شرکت از ۲۰۰ کشور جهان، عضو سوئیفت هستند. به جز روسیه، اتحادیه اروپا هم در اندیشه توسعه یک سیستم مشابه سوئیفت است که به جای دلار، بر یورو متکی باشد.

 

تلاش آمریکا برای قطع سوئیفت ایران

 

استیون منوچین، وزیر خزانه‌داری آمریکا در مصاحبه‌ای با خبرگزاری رویترز گفت که آمریکا در حال رایزنی با سوئیفت (جامعه جهانی ارتباطات مالی بین بانکی) است تا دسترسی ایران به این سیستم قطع شود.در دور گذشته تحریم‌ها نیز آمریکا سوئیفت را مجبور به قطع ارتباطات با ایران کرد. مقر این سازمان در بلژیک است و در دور قبلی تحریم‌ها، اتحادیه اروپا نیز همپای آمریکا تحریم‌هایی علیه ایران وضع کرده بود. اگرچه آمریکا اکثریت هیات مدیره سوئیفت را در اختیار ندارد، اما می‌تواند با تهدید به تحریم این نهاد بین‌المللی، رابطه آن با ایران را قطع کند. 

 

منوچین افزود:« تحریم‌های آمریکا انتقالات مالی به هر طریق، چه سوئیفت و چه خارج از آن را هدف قرار خواهد داد. هدف آمریکا این است که مطمئن شود تحریم‌ها عمل می‌کنند.»به گفته وی، وزارت خزانه‌داری آمریکا هم‌اکنون به سرعت بانک‌هایی را که برای نقل‌وانتقالات مالی در زمینه کالاهای انسان‌دوستانه اجازه خواهند داشت، شناسایی می‌کند.

 

اما تهدیدات وزیر خزانه‌داری آمریکا تنها به این موضوع محدود نشده بود، او از سرسختی آمریکا در برابر معافیت مشتریان نفتی ایران نیز سخن گفت. منوچین با بیان اینکه گرفتن معافیت از تحریم‌ها برای مشتریان نفتی ایران سخت‌تر از دور قبلی تحریم‌ها (۲۰۱۲ تا ۲۰۱۵) خواهد بود، ادامه داد: «کشورهایی که می‌خواهند از معافیت برخوردار شوند باید بیشتر از میزانی که در دوره اوباما تعیین شده بود، واردات نفت از ایران را کاهش دهند.» در دوره قبلی تحریم‌ها، مشتریان ایران هر ۶ ماه یک‌بار باید خرید نفت از ایران را ۲۰ درصد کاهش می‌دادند. 


رویترز مدعی شده است که تحریم‌های آمریکا احتمالا صادرات نفت ایران را تا دو‌سوم کاهش خواهد داد.در حالی که تحریم‌‌های فرامرزی آمریکا علیه صادرات نفت ایران از پنج نوامبر به اجرا در می‌آید، اتحادیه اروپا در تلاش است سازوکاری ایجاد کند که ایران قادر به دریافت پول نفت خود باشد. 
مقاومتی نیوز در این زمینه گزارش داد که شرکت‌های روسی به دلیل نگرانی از تحریم‌های آمریکا درصدد ایجاد سیستم‌های جایگزین سوئیفت هستند. اسبر بانک به‌عنوان بزرگ‌ترین بانک روسیه با همکاری موتور جست‌وجوی یاندکس، به دنبال ایجاد یک سیستم پرداخت بین‌المللی مبتنی بر بلاک چین است تا معاملات خود را تسهیل کند. این بانک روسی با کمک یاندکس به دنبال ایجاد یک سیستم پرداختی دو به دو است تا پرداخت‌ها را در عرض چند دقیقه پردازش کند. با استفاده از سیستم پرداخت جدید، مشتریان این بانک می‌توانند به خدمات مالی بانکی دسترسی فوری داشته باشند.

 

سوئیفت روسی راه نجات ایران

 

سیستم پرداختی جدیدی که توسط اسبر بانک ایجاد خواهد شد، مبتنی بر فناوری بلاک چین است. این فناوری اخیراً به دلایل مزایا و ویژگی‌های جدیدی که دارد در ایجاد سیستم‌های پرداخت بین‌المللی مورد استفاده قرار می‌گیرد. علاوه بر اسبر بانک سایر شرکت‌های روسی با بانک مرکزی این کشور همکاری می‌کنند تا راهکار دیگری برای ارسال پیام‌های پرداختی به وسیله فناوری بلاک چین ایجاد کنند، چراکه این کشور در حال آماده شدن برای توقف استفاده از سیستم پرداخت سوئیفت است. امکانی که برای ایران در این بین به وجود آمده، این است که بانک‌های ایرانی می‌توانند از سیستم اطلاع‌رسانی روسی استفاده کنند تا نسبت به تحریم سوئیفت بیمه شوند. در نتیجه بخشی از مشکلات تحریم سوئیفت از کانال روسی قابل حل خواهد بود. 

 

پیش از این هم این مقام رسمی گفته بود، با استفاده از سیستم پرداخت جایگزین، شرکت‌های خارجی می‌توانند با روسیه تحریم شده تجارت داشته باشند. همچنین  بانک مرکزی روسیه می‌گوید تا ماه سپتامبر ۴۱۶ شرکت روسی به این سیستم انتقال مالی که به آن اس‌پی‌اف‌اس می‌گویند ملحق شده‌اند که این شامل خزانه‌داری روسیه و شرکت‌های بزرگ دولتی مانند گازپروم نفت، روس‌نفت و دیگر شرکت‌ها است.

 

ابوالفضل ابوترابی درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با اشاره به احتمال تحریم سوئیفت به دنبال تحریم های ثانویه آمریکا گفت: تحریم های آمریکا هیچ تأثیری روی اقتصاد روسیه نداشته و این کشور همچنان با قدرت اقتصاد خود را حفظ کرده و کار به جایی رسیده که اقدامات ابتکاری در عرصه اقتصاد به خصوص حوزه بانکداری برای دور زدن تحریم های آمریکا انجام داده است.

 

وی در ادامه با بیان اینکه تحریم های آمریکا علیه روسیه خیلی کمتر از تحریم های علیه ما نیست، عنوان کرد: یکی از اقداماتی که روسیه برای مبارزه با تحریم آمریکایی ها انجام می دهد، سوئیفت روسی است.

 

عضو فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس شورای اسلامی در پایان خاطرنشان کرد: دولت باید به سمت عقد قراردادهای ارزی دوجانبه یا چندجانبه با کشورها برود و همچنین باید به سوئیفت روس بپیوندیم تا بتوانیم فعالیت اقتصادی خود را در عرصه بین الملل ادامه دهیم.
 

کلید واژه ها: روسیهسوئیفتتحریم بانکی


نظر شما :