نعمت احمدی در گفت‌وگو با «وقایع اتفاقیه»:

واشنگتن از افزایش نرخ نفت نفع دارد / سرنوشت بریتانیا در حال تکرار برای آمریکاست / ایزان در حال تبدیل‌شدن به قدرت مطلق خاورمیانه است / تجهیزات آمریکایی در عربستان کاملا مردود شده‌اند

۳۱ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۴:۱۳ کد : ۶۵۶۲ اصلی تیتر یک سیاسی
آمریکا به علت اینکه به بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت تبدیل‌شده، دیگر منافعی برای خود در خاورمیانه متصور نیست. هر نوسان قیمتی که در نفت به وجود آید، به نفع آمریکاست. در ۱۹۷۱ نیز انگلستان مانند آمریکا مؤدبانه از منطقه خارج شد و شاه ایران را ژاندارم خاورمیانه معرفی کرد. اکنون نیز همین سرنوشت برای آمریکا در حال تکرار است
واشنگتن از افزایش نرخ نفت نفع دارد / سرنوشت بریتانیا در حال تکرار برای آمریکاست / ایزان در حال تبدیل‌شدن به قدرت مطلق خاورمیانه است / تجهیزات آمریکایی در عربستان کاملا مردود شده‌اند

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:   عربستان هر چه دست ‌وپا زد تا آمریکا را ازنظر نظامی به واکنش علیه ایران وادار کند، نتوانست. عربستان  در باتلاق یمن گرفتار شده و به ‌واسطه اینکه به‌هیچ‌وجه نمی‌تواند نفوذ زمینی در یمن داشته باشد تنها از طریق هوایی این کشور را موردحمله قرار می‌داد و این روزها یمن با موشک‌ها و پهبادهای خود موازنه نظامی هوایی عربستان را هم بر هم زده است. از سوی دیگر ایران و آمریکا به‌هیچ‌وجه به دنبال رویارویی نظامی نیستند و گروه «ب» نیز که به گفته وزیر خارجه ایران به دنبال جنگ علیه ایران بودند نیز در حال افول است. به نظر می‌رسد ایران برنده مطلق منازعه خاورمیانه است. دراین‌ارتباط «وقایع اتفاقیه» با نعمت احمدی کارشناس مسائل بین‌الملل به گفت‌وگو پرداخته که در ادامه می‌خوانید.


* عربستان شکست‌خورده جنگ یمن


عربستان قصد داشت حوثی‌های یمن را در کمتر از دو هفته شکست دهد اما چنان در باتلاق فرو رفت که اکنون دیگر ام القرا جهان اسلام نیست و رابطه اش با قطر نیز دچار تنش شد. عربستان که به دلایلی نمی‌تواند وارد جنگ زمینی شود با نیروی هوایی خود تمامی زیرساخت‌های یمن و مردم بی‌دفاع این کشور را مورد حمله قرارداد. جنگ یمن هیچ‌گونه دستاوردی برای عربستان نداشته تا جایی که می‌تواند عربستان را شکست‌خورده جنگ یمن دانست. از سوی دیگر بیش از نیمی از تولید آرام کو از بین رفته است و عربستان از نظر نظامی کاملا آسیب‌پذیر جلو می کند. این پهبادها از هر نقطه‌ای بلند شده باشد حدود 1000 کیلومتر حرکت کرده و هیچ‌کدام از سامانه‌های آمریکایی نتوانسته آن‌ها را ساقط کند. به عبارت بهتر تمامی تجهیزاتی که ترامپ به بن سلمان فروخته مردود شده است.


*آمریکا منافعی در خاورمیانه ندارد


آمریکا به علت اینکه به بزرگ‌ترین تولیدکننده نفت تبدیل‌شده، دیگر منافعی برای خود در خاورمیانه متصور نیست. هر نوسان قیمتی که در نفت به وجود آید، به نفع آمریکاست. در 1971 نیز انگلستان مانند آمریکا مؤدبانه از منطقه خارج شد و شاه ایران را ژاندارم خاورمیانه معرفی کرد. اکنون نیز همین سرنوشت برای آمریکا در حال تکرار است و به دنبال این است که بعد از هزینه 7 تریلیون دلاری در عراق و افغانستان خرج کرد، مؤدبانه از خاورمیانه خارج شود.


*تلاویو به دنبال فتنه‌گری در منطقه


 ایران نه عراق است نه عربستان. ایران قوی‌ترین ارتش خاورمیانه با دولتی قدرتمند را دارد و در امور نظامی به خودکفایی رسیده است. از این رو آمریکا نیز به چشم افغانستان و عراق به ایران نمی‌نگرد. با این‌وجود صهیونیست‌ها بیشترین سود را از آشفتگی‌های فعلی می‌برد. احتمال اینکه دست صهیونیست‌ها در پس حوادث آرام کو باشد، دور از ذهن نیست. اعلام‌ شده که از شمال غربی به آرام کو حمله شده است. در جنگ 6 روزه اعراب و اسرائیل نیز مشخص نبود هواپیماهای مصر را چه کسی نابود کرده بود که بعدها در کمال ناباوری عامل آن مشخص شد. اکنون نیز بعید نیست، دست تلاویو در حملات آرام کو باشد.


*شرایط تنش بین ایران و آمریکا در حال بهبود است


 ایران در کوره مشکلات 40 ساله آب‌دیده شده است. در این مدت رنگ تحریم‌ها را دیده‌ایم، به کشتی‌های ایران حمله شده، هواپیمای غیرنظامی ایران ساقط‌شده، جنگ 8 ساله را مشاهده کرده ایم و تحریم‌های چندگانه بین‌المللی را هم تحمل کردیم و مذاکرات نفس‌گیری هم انجام دادیم. از این رو حوادث فعلی نمی‌تواند برای ایران چندان خطرناک باشد. اکنون نیز صحنه سازمان ملل به ضرر ایران نیست. برای ظریف و روحانی ویزا صادر شده است. نوعی خط اعتباری نیز بین ایران، روسیه و چین در حال باز شدن است و از سوی دیگر مکرون نیز در حال تلاش برای بهبود وضعیت بین ایران و آمریکاست. درنتیجه بعید است شرایط به سمت وخامت حرکت کند. ایران اکنون قدرت بلامنازعه است زیرا ساقط کردن پهباد فوق جاسوسی آمریکایی حساس‌ترین و پیچیده‌ترین کار بود که توسط ایران انجام شد.


* گروه «ب» در حال فروپاشی


 از سوی دیگر رئیس گروه «ب» یعنی بولتون از کاخ سفید اخراج شد. بنیامین نتانیاهو در انتخابات اخیر باخت و رئیس‌جمهور تلاویو مکلف است رهبر حزبی که بیشترین روی را آورده درخواست تشکیل کابینه دهد. تنها محمد بن سلمان در حال زیست نباتی در گروه «ب» است. او در باتلاق یمن گیرکرده است.


* ایران قدرت مطلق خاورمیانه است


اکنون منافع آمریکا و روسیه از قطع صادرات نفت عربستان بیش از هر کشوری است. بخشی از نفتی که از صادرات عربستان کم شده نصیب آمریکا و روسیه شده است. از این‌روست که ترامپ بعد از حمله با آرام کو صراحتا اعلام کرد که به آمریکا که حمله نشده است که ما وارد این منازعه شویم. ترامپ به ‌خوبی می‌داند بیش از عراق و افغانستان باید در درگیری با ایران خرج کند و حتی عربستان نیز نمی‌تواند این هزینه را بپردازد؛ زیرا ایران کشتی‌گیر قابلی است که تمام فنون کشتی را می‌داند و تمام رقبای خود را نابود کرده و سایر رقبا را نیز گوشه رینگ برده است. اگر واقعی بینانه به این موضوع نگاه کنیم زمانی که رهبری گفت جنگ نخواهد شد و مذاکره نیز نمی‌شود، واقعا صحیح بود؛ زیرا مشاهده کردیم که ظریف تحریم شده توسط آمریکا ویزای آمریکا گرفت و بعدازاینکه در خبرها آمد که احتمالا روحانی به سازمان ملل نمی‌رود، شبانه ویزای هیات ایرانی صادر شد که نشان‌دهنده جایگاه و قدرت ایران در منطقه و جهان است. این موارد نشان می‌دهد که شرایط در آینده نزدیک رو به بهبود خواهد کرد.

مصاحبه کننده: احسان اسقای


 

کلید واژه ها: نعمت احمدی آرامکو آمریکا نفت آمریکا نفع آمریکا از گرانی نفت درگیری با ایران بر سر عربستان جنگ ایران و عربستان نه جنگ نه صلح گروه بریکس تلاویو آرامکو و تلاویو شکست عربستان در یمن پهباد یمنی


نظر شما :