وقایع اتفاقیه گزارش می‌دهد:

کدام شهرها بی‌شهردار می‌شوند؟

۳۰ مهر ۱۳۹۷ | ۱۷:۴۳ کد : ۶۴۶ تیتر یک برگزیده ها جامـــعه
به جز کرمانشاه و کرج که هنوز تکلیف شهردارشان مشخص نیستُ ۱۵ شهر دیگر هم باتوجه به قانون منع به کار گیری بازنشتگان بی‌شهردار می‌شوند.
کدام شهرها بی‌شهردار می‌شوند؟

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: بیش از یک سال و نیم از عمر شورای پنجم شهرهای کشور می‌گذرد. شاید باورش سخت باشد اما بعد از یک سال همچنان یکی از کلانشهرهای ایران شهردار ندارد و شهر دیگری هم بعد از گذشت  ۱۰۰ روز از استعفای شهردارش همچنان تکلیف شهردار تازه‌اش مشخص نیست. از طرف دیگر باتوجه به قانون تازه منع به کار گیری بازنشستگان و باتوجه به اینکه این قانون شامل حال شهرداران هم خواهد شد احتمالا تعدادی شهردار هم مجبور باشند از پست خود خداحافظی کنند. در ادامه نگاهی به این ماجرا خواهیم داشت. 

 

کرج کلانشهری که هنوز شهردار ندارد

 

یکی از عجیب‌ترین اتفاقات حوزه مدیریت شهری در کشورمان بر می‌گردد به شهرداری کرج. ماجرا اینجاست که شورای این شهر گزینه‌های مورد نظر خود برای شهرداری را انتخاب می‌کنند اما بعد بر سر نهایی شدن گزینه‌ها به توافق نمی‌رسند و اکنون بعد از گذشت یک سال این شهر هنوز شهردار ندارد. 

 

کرمانشاه٬ ۱۰۰ روز بدون شهردار

 

شهر کرمانشاه که سال گذشته زلزله مخربی را هم تجربه کرده است. بیش از ۱۰۰ روز است که شهردار ندارد. به گفته غلامرضا امیری٬ رییس شورای شهر کرمانشاه بعد از استعفای شهردار قبلی اعضا نتوانستند با یکدیگر به اجماع نظر برسند و همین شد که کار به شورای حل اختلاف کشیده شده و اکنون قرار است بعد از ۱۰ روز بالاخره تکلیف شهردار کرمانشاه مشخص شود. 

 

شهردارهایی که رفتنی شدند 

 

سخنگوی وزارت کشور چندی پیش اعلام کرد که حدود ۱۵ شهردار مشمول قانون منع به کار گیری بازنشستگان خواهند شد. سید سلمان سامانی چندی پیش اعلام که حدود ۱۵ شهردار بازنشسته هستند و از آنجایی که قانون تازه مجلس شامل حال شهرداران می‌شود آن‌ها هم رفتنی هستند. در میان این ۱۵ شهردار به معرفی ۵ نفر از آنان پرداختیم. 

 

۵ شهر که احتمالا بی شهردار می‌مانند 

 

در این میان شهردار تهران باید ۲۴ آبان از خیابان بهشت برود. محمد علی افشانی که اعضای شورای شهر هم تلاش زیادی برای استمرار حضور او در شهرداری داشتند هم رفتنی شده است. این در حالیست که تهران پیشتر مجبور به قبول استعفای محمد علی نجفی در کسوت شهردار نیز شده بود.

 

قاسم تقی زاده خامسی٬ شهردار مشهد هم احتمالا فرد دیگریست که باید از شهرداری مشهد خداحافظی کند. او متولد سال ۱۳۳۶ است و پیشتر در شهرداری تهران و وزارت نیرو نیز مشغول به فعالیت بوده است. 

 

شهردار اراک و قم دیگر شهردارانی هستند که احتمالا از شهرداری رفتنی هستند. داود تاجران شهردار اراک که پیشتر هم شهردار یکی از مناطق شهرداری تهران بود متولد سال ۱۳۳۲ است. سید مرتضی سقاییان نژاد٬ شهردار قم نیز متولد سال ۱۳۳۲ است و از اواسط دهه ۶۰ فعالیت خود را در دانشگاه آغاز کرده و باتوجه به این مساله احتمالا او هم شامل این قانون شود. 

 

قدرت الله نوروزی شهردار اصفهان هم که خودش پیشتر اعلام کرده بود از دهه شصت فعالیت خود را آغاز کرده است احتمالا مشمول قانون منع به کار گیری بازنشستگان شود و از شهرداری اصفهان خداحافظی کند. 


نظر شما :