آسیا گردی مقامات آمریکایی در آستانه آبان پرحادثه

۳۰ مهر ۱۳۹۷ | ۱۷:۲۷ کد : ۶۴۵ تیتر یک بین الملل
از ماه ها قبل «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا وضعیت ماه آبان را به نوعی تبدیل به یک جنگ حیثیتی کرد زیرا مدعی شد که می خواهد با اعمال تحریم فروش نفت ایران را به صفر برساند.
آسیا گردی مقامات آمریکایی در آستانه آبان پرحادثه

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: ماه آبان سال جاری را شاید بتوان مهمترین ماه برای ایرانی ها ظرف چند سال اخیر دانست زیرا از یک سو زمان اجرای دور جدید تحریم های آمریکا عیله تهران فرا می ر سد و از سوی دیگر عیار اروپائی ها در عمل به تعهدات خود در خصوص جمهوری اسلامی مشخص می گردد.

 

از ماه ها قبل «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا وضعیت ماه آبان را به نوعی تبدیل به یک جنگ حیثیتی کرد زیرا مدعی شد که می خواهد با اعمال تحریم فروش نفت ایران را به صفر برساند.

 

در همین راستا و برای عملی شدن این ادعای ترامپ، گروهی ویژه در وزارت خارجه آمریکا تشکیل شد و فردی به نام «برایان هوک» برای ریاست آن انتخاب گردید.

 

هوک برای عملی کردن ادعای ترامپ در ماه اکتبر سفری 10 روزه به اروپا و آسیا انجام داد که هدف اصلی این سفر متقاعد کردن کشورهای طرف قرار داد با ایران برای پایان دادن به خرید نفت از جمهوری اسلامی بود. وی در این راه به هند نیز سفر کرده و مذاکراتی را با مقامات هندی انجام داد.

 

پس از تلاش های هوک نوبت به «استیو منوچین» وزیر خزانه داری آمریکا رسید تا برای عملی کردن ادعای ترامپ راهی خاورمیانه شود. مهمترین مقصد منوچین در این سفر عربستان سعودی است.

 

وی پیش از انجام این سفر مدعی شد برای کشورهایی که می‌خواهند از معافیت تحریم‌های نفتی ایران برخوردار شوند شرایط از دوران ریاست جمهوری باراک اوباما به مراتب سخت‌تر خواهد شد.

 

منوچین گفت، کشورهایی که خواستار معافیت از تحریم‌های آمریکا هستند باید خرید نفت ایران را بیش از ۲۰درصدی که در گذشته تعیین شده بود (۲۰۱۳ تا ۲۰۱۵) کاهش دهند. در دور قبلی تحریم‌ها مشتریان نفتی ایران برای دریافت معافیت باید هر شش ماه یک بار خرید نفت از این کشور به میزان را ۲۰درصد کاهش می‌دادند.

 

اقرار به عملی نبودن ادعای ترامپ

 

منوچین در اظهارات خود که پیش از سفر به خاورمیانه در بیت المقدس انجام شد اقرار کرد که به صفر رساندن صادرات نفت ایران در ماه نوامبر کار مشکلی خواهد بود.

 

آمریکا برای به صفر رساندن درآمدهای نفتی ایران امید زیادی به عربستان داشته و درحال مذاکره با ریاض با این هدف است که عربستان سعودی کاهش ناشی از قطع صادرات نفت ایران در بازار را جبران کند.

 

در همین رابطه خالد الفالح وزیر نفت عربستان در گفتگو با آژانس خبری تاس روسیه، در خصوص توانایی این کشور برای جبران کاهش بوجود آمده در بازار نفت پس از آغاز تحریم های ایران گفت:  اگر ۳ میلیون بشکه نفت از عرضه بازار محو شود، ما نخواهیم توانست این میزان را جبران کنیم و باید از ذخایر خود استفاده کنیم. عربستان سعودی به زودی تولید خود را از ۱۰.۷ میلیون بشکه در روز به ۱۱ میلیون بشکه در روز افزایش می‌دهد. ما ظرفیت آن را داریم تا تولید خود را به ۱۲ میلیون بشکه در روز برسانیم و متحد ما در خلیج فارس، امارات متحده عربی هم ۰.۲ میلیون بشکه در روز تولید خود را افزایش خواهد داد. ما ظرفیت ذخیره محدودی داریم و در حال حاضر بخش قابل‌توجهی از آن را مورد استفاده قرار داده‌ایم. اما اگر شما به علاوه اعمال کامل تحریم‌ها بر ایران، با کاهش تولید کشورهای دیگر مواجه شوید، آنگاه ما تمام ظرفیت ذخیره خود را از دست داده‌ایم.

 

این وضعیت نشان می دهد که تحقق ادعای ترامپ برای به صفر رساندن صادرات نفت ایران امری بسیار مشکل خواهد بود.

 

در مورد اروپا نیز به گفته رئیس گروه دوستی پارلمانی سنای فرانسه و ایران، اتحادیه اروپا در تلاش است تا بعد از تحریم‌های جدید آمریکا علیه ایران حداقل یک بانک ایرانی به سیستم نقل و انتقال مالی جهانی متصل باشد.

 

فیلیپ بونکارر، رئیس گروه دوستی پارلمانی سنای فرانسه و ایران در نشست خبری رؤسای گرو‌های دوستی پارلمانی مجالس ملی و سنای فرانسه و مجلس ایران اعلام کرد: «در آستانه دور دوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران در تلاشیم تا حداقل یک بانک ایرانی به سوئیف وصل شود.»

 

بونکارر در پاسخ به این سؤال که آیا اروپایی‌ها امکانات لازم برای مقابله با تحریم‌های آمریکا علیه ایران را دارند گفت، این کار دشوار اما ممکن است.

 

او در مورد راه‌های حفظ برجام گفت‌، یک راه این است که "دست کم یک بانک ایرانی به سیستم بین‌المللی نقل و انتقال مالی بانک‌ها و مؤسسات بزرگ مالی جهان (سوئیفت) متصل باشد تا روابط تجاری برای کالاها یا خدماتی که مورد تحریم قرار نگرفته‌اند حفظ بماند. به گفته او، اروپا در تلاش است تا این کار را تا ۱۳ آبان (چهار نوامبر) عملی کند. راه دیگراحیای قانون انسداد ۱۹۹۶ است که پاسخ سیاسی فوری اروپایی‌ها به خروج آمریکا از برجام بود، گرچه اقدام عملی درستی دیده نشد اما به هر حال یک جواب سیاسی بود.

 

این موارد تحولات آشکار موجود در جهان در خصوص ایران است اما دنیای سیاست تحولات پشت پرده ای نیز دارد که این وقایع با برخی تحولات دیگر گره خورده و وضعیت هایی را پیش  می آورند که پیشتر امکان پیش بینی آنها وجود نداشته است.

 

با این اوضاف ماه آبان را می توان فرصتی مناسب برای ایران جهت شناسایی دوست و دشمن دانست.

کلید واژه ها: ایران دونالد ترامپ نفت ایران تحریم ایران


نظر شما :