مهدی پازوکی در گفت‌وگو با «وقایع اتفاقیه»:

اقتصاد ایران از بی‌ثباتی سیاسی رنج می‌برد / برخوردهای امنیتی موجب فرار سرمایه‌گذاران می‌شود / از تندروی‌های دشمن‌شاد کن بپرهیزیم / تنها تلاویو از تندروی در ایران حمایت می‌کند

۲۵ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۰:۴۴ کد : ۶۳۹۲ اصلی تیتر یک
مهدی پازوکی معتقد است: اقتصاد ایران به ‌شدت از تغییرات سیاسی رنج می‌برد و به عبارت بهتر عوامل سیاسی نقش مهمی در بی‌ثباتی اقتصاد ایران دارند. اگر قوای سه‌گانه بتوانند ثبات اقتصادی را به ایران بازگردانند، به‌طور یقین متغییرها و شاخه‌های اقتصادی نیز مثبت خواهد شد
اقتصاد ایران از بی‌ثباتی سیاسی رنج می‌برد / برخوردهای امنیتی موجب فرار سرمایه‌گذاران می‌شود / از تندروی‌های دشمن‌شاد کن بپرهیزیم / تنها تلاویو از تندروی در ایران حمایت می‌کند

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:  شوک‌های اقتصادی درنتیجه شوک‌های سیاسی در سال گذشته، موجب افزایش چند برابری قیمت‌ها شد اما در 6 ماه اول سال بعد از کاهش مقاومت دلار، شاهد کاهش نرخ آن و به‌تبع آن شاهد کاهش نرخ سکه و طلا هستیم. از سوی دیگر افزایش نرخ مسکن نیز تقریبا کنترل‌شده است و این امید وجود دارد که شاهد افزایش ثبات در اقتصاد ایران باشیم. برای بررسی شرایط اقتصادی ایران «وقایع اتفاقیه» با مهدی پازوکی به گفت‌وگو پرداختیم که در ادامه می‌خوانیم.


*سیگنال‌های سیاسی و تأثر بر اقتصاد ایران


اقتصاد ایران به ‌شدت از تغییرهای سیاسی رنج می‌برد و به عبارت بهتر عوامل سیاسی نقش مهمی در بی‌ثباتی اقتصاد ایران دارند. اگر قوای سه‌گانه بتوانند ثبات اقتصادی را به اقتصاد ایران بازگردانند، به‌طور یقین متغییرها و شاخه‌های اقتصادی نیز مثبت خواهد شد. اقتصاد ایران از شوک‌های سیاسی اثر می‌پذیرد. اگر بتوانیم تعامل منطقی با جهان برقرار کنیم، آنگاه از شرایط فعلی اقتصادی به‌رغم تحریم‌های خارجی رها خواهیم شد. از هرگونه بر خردی که باعث ارسال سیگنال منفی به اقتصاد ایران می‌شود، باید جلوگیری کرد.


* حمایت از سرمایه‌گذاری


 امروز اگر قرار است ثبات را به اقتصاد ایران بازگردانیم، باید از سرمایه‌داران و سرمایه‌گذاران داخلی حمایت کنیم. اگر میزان سرمایه‌گذاری داخلی افزایش یابد به‌طور یقین شاهد افزایش سرمایه‌گذاری خارجی خواهیم بود درنتیجه تولید ملی نیز افزاش یافته و اشتغال ایجاد می‌شود و شاهد افزایش رفاه جامعه خواهیم بود.


*پرهیز از تندروی‌های دشمن شاهد کن


 اقتصاد ایران آن‌قدر از شوک‌های سیاسی متأثر است که به محض اینکه در داخل موضع‌گیری سختی صورت می‌گیرد و غربی‌ها نیز به آن پاسخ می‌دهند، شاخص‌های کلان اقتصادی از این بی‌ثباتی اثر می‌پذیرد. واقعیت آن است که تلاویو به شدن به دنبال بی‌ثباتی اقتصادی در ایران است. نباید اقدامی کرد که دشمنان شاد شوند. با مبارزه با شوک‌های سیاسی و حمایت از منافع ملی می‌توانیم بر بسیاری از مشکلات اقتصادی فائق بیایم اما اگر جو جامعه را ملتهب کنیم قطعاً طبقات فقیر و زحمت‌کش آسیب خواهند دید.


*تعامل با جهان در عرصه اقتصادی شش زمینه دارد


 البته اخبار خوبی مبنی بر پا درمیانی فرانسه بین ایران و آمریکا منتشرشده است اما این نکته را هم در نظر بگیریم که اگر آمریکا همین فردا به برجام بازگردد برای اینکه با دنیا به تجارت بپردازیم. باید سیستم بانکی ایران را متناسب با سیستم مالی جهانی بازتعریف کنیم. ایران باید مقررات تجاری بین‌المللی را پاس بدارد. ایران باید جزء کشورهای همکار با اف ای تی اف باشد؛ زیرا هر میزان از اقتصاد جهانی دورباشیم، اقتصاد ایران ضرر خواهد کرد. اقتصاد دستور نمی‌پذیرد فضای اقتصادی را باید مطلوب کنیم.


* اقتصاد ایران نیاز به اف ای تی اف داخلی دارد


 اخیرا رئیس سازمان مبارزه با مواد مخدر اعلام کرد گردش مالی مواد مخدر در ایران 160 هزار میلیارد تومان بوده است. این حجم پول از طریق چمدان جابجا نمی‌شود. بخشی از آن توسط سیستم بانکی جابجا می‌شود بنابراین ایران باید مبارزه با پول‌شویی را در دستور کار قرار دهد و مقررات اف ای تی اف را بپذیرد. اقتصاد ایران نیاز به اف ای تی اف داخلی دارد.


* قوه قضائیه و اقتصاد ایران


 قوه قضائیه نقش منحصربه ‌فردی در اقتصاد ایران دارد. در اقتصاد ایران مشکل نقدینگی نداریم اما چون امنیت اقتصادی وجود ندارد، پس‌اندازهای مردم تبدیل به سرمایه‌گذاری اقتصادی نمی‌شود. سرمایه‌گذاری بل القوه اگر تبدیل به سرمایه گذاری بل فعل شود، مشکل بیکاری حل می‌شود. مشکل به بیکای با پخش پول بین بیکاران حل نمی‌شود. این سیاست همواره در تمامی دولت‌ها به‌صورت اشتباه حاکم بوده است. پول‌های به‌ جای اینکه وارد بخش تولید شود و صنعت و خدمات ایران راه بیفتند در بانک‌ها بلوکه ‌شده‌اند. از این‌ رو باید فضای مناسب برای تولید ایجاد کرد. باید هرگونه انحصار در اقتصاد ایران را از بین برد. باید دست سرمایه‌گذار در اقتصاد ایران را بوسید اما اگر به‌ سوی برخورد با سرمایه‌گذاری حرکت کنیم، نمی‌توانیم اقتصاد ایران را بهبود دهیم.

مصاحبه گیرنده: احسان اسقایی

کلید واژه ها: اقتصاد شرایط اقتصادی کاهش تورم بسته اروپایی 15 میلیارد دلاری اروپایی تعامل بانکی با جهان مقررات بین المللی تجارت پولشویی وقایع اتفاقیه مهدی پازوکی تنش سیاسی تنش اقتصادی


نظر شما :