دعوای زرگری کارگزاران و اعتدال توسعه بالا گرفت

حزب بازی در کابینه,‌ کفاشیانِ دولت از دولت می‌رود؟

۳۰ مهر ۱۳۹۷ | ۱۱:۵۱ کد : ۶۳۸ تیتر یک سیاسی
جهانگیری می‌گوید در دولت کاره‌ای نیست، تایم‌لاین فضای مجازی نیز پر شده از استعفای جهانگیری! دولتی که گرفتار بازی‌های حزبی شده و نقش اول آن را اعتدال و توسعه بازی می‌کند.
حزب بازی در کابینه,‌ کفاشیانِ دولت از دولت می‌رود؟

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:  او مرد پرحاشیه این روزهای دولت است. یا به حاشیه زده است یا حاشیه به سراغ او آمده است! اسحاق جهانگیری همواره مرد مورد توجه رسانه‌ها بوده است،‌ گاهی در اوج و گاهی در افول! دوره اوج و افول او نیز به ایام مناظره‌های انتخاباتی برمی‌گردد، آنچنان درخشید که خیلی‌ها طعم او را شیرین‌تر از روحانی برای پیروزی در انتخابات می‌دانستند.

 

سخنانی متفاوت و بی‌سابقه

حالا آقای معاون اول روز گذشته سخنانی متفاوت به زبان آورد،  او این بار نه غیرمستقیم بلکه مستقیم دولت روحانی و شاید هم خود رئیس‌جمهور را نشانه گرفت، انتقادهایی تند در هیچ‌کاره بودنش در دولت! او گفت:‌ اختیار تغییر منشی‌اش را هم ندارد چه برسد به عزل و نصب وزیر و یا وکیل!

 

اسحاق جهانگیری عضو کارگزاران سازندگی که مردم بیشتر او را کاندیدای پوششی روحانی در انتخابات 92 می‌شناسند دوباره بر سر زبان‌ها افتاده است؛ او در انتخابات 92 رئیس ستاد انتخاباتی مرحوم هاشمی رفسنجانی بود،‌ با پیروزی حسن روحانی در این انتخابات معاون اول روحانی شد،  در انتخابات 96 کاندیدای پوششی روحانی شد، جایی که نخستین جرقه‌های جدی شدن کدورت احزاب اعتدال و توسعه و اعتدالیون حامی دولت با جهانگیری نیز در مناظره اول زده شد؛ مناظره‌ای که به قول رسانه‌های اصلاح‌طلب اسحاق آن قدر درخشان در آن ظاهر شد که بسیاری از توجهات به جای حسن روحانی به سمت او برگشت و این دلخوری اعتدالیون نزدیک به روحانی را موجب شد

 

دعواها از آغاز دولت دوازدهم شروع شد زمانی‌که محمود واعظی تا رییس دفتری رییس‌جمهوری پیش رفت و وزنه قدرت حزب اعتدال و توسعه در کابینه افزایش یافت. حزب اعتدال و توسعه همچون شمشیر داموکلس بر فراز مطالبات سیاسی اصلاح‌طلبان قرار گرفت و مانع فزون‌خواهی آنان برای تصاحب کرسی‌های بیشتر در کابینه شد.

 

پس از اظهارت روز گذشته بسیاری از رسانه‌ها از احتمال استعفای جهانگیری خبر دادند!‌ و برخی نیز طور دیگری تفسیر کردند و گفتند: جهانگیری نمی‌خواهد مشکلات اخیر اقتصادی که بخش اعظم آن ناشی از سومدیریت دولت بوده را به گردن بگیرد.

 

حالا وضع برای جهانگیری به گونه‌ای شده است که هم‌طیفی‌های او همان اصلاح طلبانی که در انتخابات ریاست جمهوری معتقد به حمایت از او به جای حمایت از روحانی بودند، وی را سفارش به کناره گیری از دولت می‌کنند.

 

غلامحسین کرباسچی از اعضای کارگزاران معتقد است که روحانی باید بی‌درنگ کابینه را ترک کند.ناصر عبداللهی نیز همین خواسته را تکرار می‌کند.


 

جهانگیری در انزوا


این افشاگری‌های آقای معاون را باید در کمرنگ‌تر شدن نقش او در دولت و دعوای حیدری‌‌ و نعمتی میان کارگزاران و اعتدال و توسعه جست‌وجو کرد، دعوایی که پیش از این نیز به رسانه‌ها کشیده شده بود. 
با پیروزی مجدد روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری و رونمایی از ترکیب کابینه دوازدهم از جمله انتصاب محمد نهاوندیان به‌عنوان معاون اقتصادی و رفتن آقای محمود واعظی از وزارت ارتباطات به نهاد ریاست‌جمهوری از اثرگذاری اسحاق جهانگیری که پیش‌تر رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی بود؛ کاسته شد. 

 


بعد از این چینش کابینه اصلاح‌طلبان از «حسن روحانی» گلایه‌مند شدند و اعتقاد داشتند صدای معاون اول در انتصابات کابینه دوازدهم شنیده نشد. به‌طوری‌که عبدالله ناصری در همین زمینه گفت: «آقای واعظی نسبت به روسای دفتر رییس‌جمهوری در دولت‌های گذشته اختیارات فوق‌العاده‌ای دارند که در 40سال گذشته بی‌سابقه بوده است.»

 

پس از آن در سوم مردادماه به تلافی خبر استعفای جهانگیری، روزنامه «سازندگی» از تغییرات گسترده در یاران حسن روحانی خبر داد و مهم‌ترین خانه‌تکانی دولت را تغییر جایگاه محمدباقر نوبخت دانست و در همین راستا نوشت: «سرانجام محمدباقر نوبخت از سازمان برنامه و بودجه می‌رود و احتمالاً غلامرضا تاج‌گردون جایگزین او می‌شود.» خبری که از سوی واعظی، مسوول دفتر رییس‌جمهوری تکذیب شد.

 

سناریوی حامیان انتخاباتی روحانی این روزها شدت گرفته و آنها نه می‌خواهند و نه دوست دارند که ناکارآمدی دولت را بر گردن بگیرند"!  حال اصلاح‌طلبان که مهم‌ترین حامی روحانی در انتخابات بودند رویکرد انتقاد به سیاست‌های دولت را در پیش گرفته‌اند و با معرفی نوبخت و واعظی به‌عنوان اصلی‌ترین مهره‌های تاثیرگذار در دولت سعی می‌کنند راه خود را از دولت جدا کرده تا در دستاوردهای کم‌رمق دولت شریک نباشند. 

 


حامیان کارگزارانی روحانی، دولت را فاقد استراتژی اقتصادی روشن می‌دانند و تاکید می‌کنند به‌دلیل اصرار رییس‌جمهوری بر حفظ نوبخت، اصلاحات اقتصادی‌ای که باید، اتفاق نیفتاده، چراکه او این سازمان را عملاً به مجمعی از بوروکرات‌های بی‌انگیزه تبدیل کرده است. در مقابل اعتدال و توسعه نیز طرح مواردی از این دست را جاخالی دادن و سلب مسوولیت از نتایج تصمیمات دولت می‌داند و باعث و بانی بخش قابل‌توجهی از وضع موجود را معاون اول معرفی می‌کند.

 

تکثیر نوبخت در دولت!


در هفته‌های اخیر منتهی به معرفی وزرای پیشنهادی به بهارستان، روزنامه سازندگی ارگان حزب کارگزاران که طی چند ماه اخیر درگیری‌های تند و تیزی با اعتدال و توسعه داشته با انتشار مطلبی با عنوان «تکثیر نوبخت در دولت» در 18‌مهرماه نوشت که وزرای پیشنهادی فاقد جذابیت رسانه‌ای و راهبردی‌اند و تقریباً جز نزد یاران دکترمحمدباقر نوبخت ناشناخته‌اند، اگر این فهرست تأیید شود آنچه در عمل رخ خواهد داد «تکثیر بی‌رویه نوبخت در دولت» است. 

 

خداحافظی از دولت یا اعتراض به دولت

جهانگیری سکوت خود را شکسته و درباره اختیاراتش افشاگری کرد، نخ تسبیح دولت یازدهم که اختیارات گسترده‌ای داشت از نقش کمرنگش در دولت می‌گوید. ماجرایی که با بررسی وزرای پیشنهادی به مجلس کاملاً مشهود است، اگر لیست کنونی کابینه به‌جز شریعتمداری رأی اعتماد بهارستان را به‌دست آوردند، دولت دوازدهم کاملاً یک‌دست شده و قدرت در دست اعتدال و توسعه خواهد بود‌. حال که جهانگیری اوضاع را در کابینه مساعد با رأی و نظر خود نمی‌بیند، سکوت را شکسته و شرایط برای خداحافظی از پاستور را فراهم می‌کند.

 

جهانگیری قصد دارد با علنی کردن اختلافاتش در دولت، به‌نحوی هم مقدمات خداحافظی قهرمان‌گونه‌اش از دولت را فراهم آورد و هم خودش و هم اصلاح‌طلبان را از تمام ناکارآمدی‌های دولت مبرا کند، این را می‌توان به وضوح در سخنانش دید که نهاوندیان را مسوول مسائل اقتصادی معرفی می‌کند که زیر نظر مستقیم رییس‌جمهوری فعالیت دارد.

کلید واژه ها: حسن روحانی محمود واعظی جهانگیری


نظر شما :