ترامپ و خروج از یک توافق هسته ای دیگر؛ رونق بازار تسلیحات به بهانه عهد شکنی روسیه

۲۹ مهر ۱۳۹۷ | ۱۷:۳۴ کد : ۶۳۱ بین الملل
روسیه طرح آمریکا برای عقب‌نشینی از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای را محکوم نموده و در برابر این «گام بسیار خطرناک» تهدید به اقدام تلافی‌جویانه کرده است.
ترامپ و خروج از یک توافق هسته ای دیگر؛ رونق بازار تسلیحات به بهانه عهد شکنی روسیه

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در ادامه اقدامات خود در خروج از توافق های بین المللی، از پیمان «منع موشک های هسته ای میان برد» خارج شد و برای این کار رفتار روسیه را دلیل عهد شکنی خود اعلام کرد.

 

رئیس جمهور ایالات متحده  اعلام کرده که  آمریکا را از معاهده موشکی مهم ۱۹۸۷ با روسیه خارج می کند.

 

پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان ‌برد (آی‌ان‌اف) در سال ۱۹۸۷ در واشنگتن میان رهبران ایالات متحده آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی سوسیالیستی برای حذف موشک‌های میان‌برد و کوتاه‌برد امضاء شد و رونالد ریگان، رئیس جمهوری وقت آمریکا و میخائیل گوباچف، آخرین رهبر اتحاد جماهیر شوروی آن را امضاء کرده‌اند.

این پیمان تولید و آزمایش موشک‌های کوتاه برد ۵۰۰ کیلومتر تا میان بردهایی ۵۵۰۰ کیلومتری را منع می‌کرد این پیمان تولید و آزمایش موشک‌های کوتاه برد ۵۰۰ کیلومتر تا میان بردهایی ۵۵۰۰ کیلومتری را منع می‌کرد.

ترامپ  برای توجیه این اقدام خود مدعی شده که روسیه این پیمان را با آزمایش نسل جدید موشک‌های خود نقض کرده است.

 

واکنش روسیه به عهد شکنی آمریکا

 

در واکنش به این اقدام ، روسیه طرح آمریکا برای عقب‌نشینی از پیمان منع موشک‌های هسته‌ای را محکوم کرد و در برابر این «گام بسیار خطرناک» تهدید به اقدام تلافی‌جویانه کرد.

 

«سرگئی ریابکوف» معاون وزیر خارجه روسیه در واکنش به اظهارات ترامپ گفت: این گامی بسیار خطرناک است. مطمئن هستم نه تنها برای جامعه بین‌المللی قابل درک نخواهد بود بلکه محکومیت‌های جدی را در پی خواهد داشت. این معاهده برای امنیت بین‌المللی و امنیت در قلمروی سلاح‌های هسته‌ای برای حفظ ثبات راهبردی اهمیت دارد.

 

وی در ادامه افزود روسیه تلاش‌های آمریکا برای گرفتن امتیاز از طریق باج‌گیری را محکوم می کند. اگر آمریکا به رفتارهای ناشیانه و خشن خود ادامه دهد و از قراردادهای بین‌المللی بیرون برود، ما چاره‌ای نخواهیم داشت جز آنکه به اقدامات تلافی‌جویانه از جمله تکنولوژی نظامی دست بزنیم. ما نمی‌خواهیم به این مرحله پا بگذاریم.

همچنین کنستانتین کساچف یکی از سناتورهای روسیه گفت چنین حرکتی ممکن است یک پیمان مهم دیگر، پیمان کنترل ارتش‌ها را که در ۲۰۲۱ پایان می‌یابد، مخدوش کند.

 

پایان همکاری با روسیه و آغاز دوباره مسابقه تسلیحاتی

 

شکی در این نیست که یکجانبه گری آمریکا در خروج از توافقات مهم بین المللی دو و چند جانبه رفته رفته موجب کاهش سطح همکاری های ایالات متحده با سایر کشورها می شود.

 

کاهش سطح همکاری ها با کشوورهای دیگر از جمله روسیه به نوعی کاهش قدرت نفوذ آمریکا نیز محسوب می شود. فراموش نکنیم که آمریکا برای پیشبرد اهداف خود در موضوعات مختلف از جمله بازار نفت، بحران سوریه، جنگ افغانستان، کنترل تسلیحات هسته ای و .... نیازمند همکاری با روسیه است و خروج از توافقات بین المللی یعنی آغازی بر پایان همکاری های استراتژیک با روسیه.

 

نکته دیگر در این رابطه آنکه ترامپ با دست زدن به این قبیل اقدامات راه را برای آغاز مسابقات تسلیحاتی هموار می کند.

 

فراموش نکنیم که وی در هفته گذشته نیز با این بهانه که روسیه و چین اقدام به تشکیل نیروی فضایی کرده و در این عرصه پیش قدم هستند بر ضرورت تشکیل نیروی فضایی آمریکا تاکید کرده بود.

 

اتخاذ چنین رویکردی علاوه بر تاثیرات دوجانبه موجب تحریک سایر کشورها برای بدست آوردن تسلیحات بیشتر می شود.

 

 در همین رابطه و پس از آعلام خبر تصمیم ترامپ برای خورج از توافق موشک های میان برد با روسیه یکی از سخنگویان وزارت خارجه آلمان در گفتگو با روزنامه فرانکفورترآلگماینه اظهار داشت: پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد از جمله پیمان های تاثیرگذار در عرصه بین المللی و از ارکان مهم امنیت اروپا بشمار می آید. برلین خواهان برقراری و تداوم این پیمان مهم است.

 

«رودریش کیزوتر» رئیس احزاب اتحاد مسیحی در کمیسیون سیاست خارجی پارلمان آلمان نیز در این باره خاطر نشان کرد: بدون شک به منظور جلوگیری از رقابت تسلیحاتی در اروپا باید پیمان منع موشک‌های هسته‌ای میان‌برد پابرجا باقی بماند.

کلید واژه ها: دونالد ترامپ روسیه موشک هسته ای


نظر شما :