هادی حق‌شناس در گفت‌وگو با «وقایع اتفاقیه»:

حصر اقتصادی ایران خواهد شکست / بسته ۱۵ میلیارد دلاری فرصت مناسب برای اقتصاد ایران است

۱۴ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۵:۲۷ کد : ۶۱۹۶ اصلی تیتر یک سیاسی
هادی حق شناس تاکید کرد:کانال ۱۵ میلیارد دلاری مشکلی از اقتصاد ایران حل نمی‌کند اما مقدمه‌ای برای فروپاشی تحریم‌های غیرقانونی و ظالمانه آمریکا علیه اقتصاد ایران است.
حصر اقتصادی ایران خواهد شکست / بسته ۱۵ میلیارد دلاری فرصت مناسب برای اقتصاد ایران است

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:   گفت‌وگوهای ایران و اروپا وارد فاز جدیدی شده است. از قرار معلوم ایران بر روی بسته پیشنهادی فرانسه، اندیشیده و قرار است در مقابل خدماتی که از این بسته نصیبش می‌شود، به مراحل قبل در غنی سازی بازگردد اما از بد ماجرا فرانسه در انتظار پاسخ ترامپ است تا  این بسته را در معامله با تهران عملیاتی کند. از تهران نیز البته خبرهای منفی به گوش نمی‌رسد و از سوی دیگر از قرار معلوم برابر با اجرای این بسته، تهران به مقدار قابل ‌توجهی از صادرات نفت و درآمد ناشی از فروش نفت خواهد رسید که در این صورت  شاهد گشایش‌های اقتصادی بیشتری در ایران خواهیم بود. در این ‌ارتباط «وقایع اتفاقیه» با هادی حق‌شناس، اقتصاددان و استاندار گلستان به گفت‌وگو پرداخته که در ادامه می‌خوانید.


*  بسته اروپا و شکست حصر اقتصادی ایران


 اتحادیه اروپا و خصوصا فرانسه بعد از گام‌هایی که ایران در تعلیق تعهدات خود در چارچوب برجام انجام داده است، توانسته برای متوقف سازی  برنامه ایران، بسته‌ای را آماده کند و احتمالا با چانه‌زنی‌هایی موافقت مقامات تهران را هم در این بسته به دست آورد. ارزش این بسته 15 میلیارد دلار بوده که قرار است این مبلغ در چهار ماه به ایران تعلق گیرد. هرچند ارزش این بسته قابل ‌ذکر نیست اما مهم جنبه روانی این توافق است زیرا با اجرای این بسته یقینا حصر اقتصادی ایران خواهد شکست و گشایش‌هایی در امور اقتصادی و حتی بین‌المللی ایران به وجود خواهد آمد که به نفع مردم ایران است و دست دولت را نیز در تصمیم‌گیری‌های اقتصادی باز می‌کند.


*15 میلیارد دلار آمریکا، روزنه‌ای بزرگ در دل تحریم‌ها


 به عبارت بهتر این بسته روزنه بزرگی است بر دیواره تحریم‌ها علیه اقتصاد ایران. حجم مبادلات نفتی ایران با اروپا  در هر 3 تا 4 ماه یقینا  بیشتر از این عدد نیست.  از این رو اگر بر مبنای این مبلغ کار سازی شود و روابط بانکی ایجاد شود، نفت ایران توسط اروپا خریده شده و از طریف دیگر اروپا نیز از طریق این کانال به ایران کالا می‌فروشد. در نتیجه خواست آمریکا در عدم فروش کالا به ایران نیز شکسته می‌شود.  کانال 15 میلیارد دلاری مشکلی از اقتصاد ایران حل نمی‌کند اما مقدمه‌ای برای فروپاشی تحریم‌های غیرقانونی و ظالمانه آمریکا علیه اقتصاد ایران است.

 

*فرصتی مناسب برای اقتصاد ایران


 این بسته فرصت مناسبی برای اقتصاد ایران است. به ‌طور یقین آمریکا نمی‌تواند این تحریم‌ها را به ‌صورت دائمی اعمال کند. اکنون بیش از یک سال از تحریم‌ها می‌گذرد و آمریکایی‌ها پیش‌بینی می‌کردند درزمانی کوتاه‌تر از این اقتصاد ایران به فروپاشی می‌رسد. درحالی‌که درست است نرخ تورم و بیکاری دو رقم است و دهک‌های درآمدی کمتر برخوردار تحت‌فشار مالی هستند اما آنچه آمریکا و  در مورد اقتصاد ایران فکر می‌کرد  اتفاق نیفتاده و اتفاق هم نخواهد افتاد و این 15 میلیارد دلار منجر می‌شود که اقتصاد ایران فرصت تنفس پشیتری پیدا کند.

 

* حجم تجارت ایران مثبت است


 در 5 ماه اول سال تراز تجاری ایران به ‌رغم تنگ ناهای شدید مالی مثبت بود  و در این مدت بیش از 15 میلیارد دلار صادرات داشتیم و کمتر از این واردات کردیم و حدود 35 میلیارد دلار تراز تجاری ایران بوده است یقیناً بسته 15 میلیارد دلاری آمریکا در مقایسه با درآمد 5 ماه گذشته ایران عدد قابل توجی است و اقتصاد ایران  در روال طبیعی  حدود 80 میلیارد دلار تجارت دارد. در نتیجه این 15 میلیارد دلار روزنه مهمی است و دوازه تحریم‌ها فرو خواهد ریخت.

مصاحبه کننده: احسان اسقایی
 

کلید واژه ها: ایران فرانسه حصر ایران مذاکره ایران و فرانسه بسته اروپا بسته فرانسه وقایع اتفاقیه پهیشنهاد مکرون بسته 15 میلیارد دلاری


نظر شما :