گزارش وقایع اتفاقیه از کارنامه ۱۳ ساله شیخ الوزرای دولت

خودکرده را تدبیر نیست آقای زنگنه!

۲۸ مهر ۱۳۹۷ | ۱۹:۰۷ کد : ۶۱۸ تیتر یک برگزیده ها سیاسی
بیژن نامدار زنگنه؛ دولت مردی که این روزها از سیاست هایی دفاع می کند که در گذشته منتقد آن بوده است؛ سیاستمداری که کارنامه ۱۳ ساله او نشان می دهد که ژنرال دولت حالا به سراغ سیاست های کهنه اش رفته است.
خودکرده را تدبیر نیست آقای زنگنه!

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: او را ژنرال دولت یازدهم و وزیر برند دولت دوازدهم می دانند، در کابینه‌های مختلف حضور داشته و کار با همه رییس‌جمهورهای بعد از انقلاب را تجربه کرده البته به جز ابوالحسن بنی‌صدر و محمود احمدی‌نژاد! بیژن نامدار زنگنه!  کسی که از او در محافل سیاسی به‌عنوان مردی برای تمامی فصول یاد می‌کنند!

 

میز وزارت وزارتخانه‌های مختلفی را ‌تجربه کرده است از وزارت جهاد سازندگی آن روزها گرفته تا وزارت نیرو و وزارت نفت. او حتی در دولت کوتاه شهید رجایی نیز به سمت معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انتخاب شده تا در وزارت ارشاد هم فعالیت کرده باشد.
در دولت دوم خرداد برای نخستین‌بار به وزارت نفت رفت و از آن پس به مدت 13سال هدایت صنعت نفت کشور را 
بر عهده داشت و در همان زمان قرارداد کرسنت بین شرکت اماراتی کرسنت پترولیوم با شرکت ملی نفت ایران در سال ۲۰۰۱ (۱۳۸۱) را منعقد کرد.  کرسنت و بیژن نامدار زنگنه دو نام جدا ناشدنی از هم هستند و قرار داد کرسنت نام او را در تاریخ ایران ماندگار کرده است. 

 

اخراج ژنرال‌ها و بزرگان نفت


بیژن زنگنه، وقتی در سال‌۹۲ برای سومین‌بار بر کرسی وزارت نفت تکیه زد گفت که اینجا، جای گروهبان‌ها نیست باید ژنرال‌ها را بر مسند امور گذاشت تا امور نفت به درستی مدیریت شود. زنگنه کار را خوب شروع کرد و بزرگان را در نفت جمع کرد اما بعد از سر و سامان یافتن امور، ژنرال‌ها و بزرگان نفت یکی یکی کنار رفتند.  

 

اعتماد دوباره به توتال

 

شیخ الوزرا همچنین در روزهای پایانی دولت یازدهم در 12 تیرماه در باغ کوشک وزارت نفت میزبان مهمانانی از شرکت توتال فرانسه و شرکت ملی نفت چین بود تا نخستین قرارداد بین‌المللی گازی در دوران پسابرجام، طبق الگوی جدید قراردادهای نفتی امضا شود، در‌حالی‌که شرکت چینی در حال کار‌ روی فاز 11 بود اما زنگنه با بهانه روند کند پیشرفت به توتال اعتماد و قراردادی 20‌ساله با شرکتی که سابقه چندان خوبی در قبال تعهداتش به ایران از خود نشان نداده بود، امضا کرد.

 

 این شرکت در سال 1374 توسعه میدان سیری A و E و فازهای 2 و 3 پارس جنوبی را عهده دار شدند اما در سال 1387 به‌علت آغاز تحریم‌های آمریکا از ایران رفت. به گفته کارشناسان با خروج توتال از کشور این شرکت اطلاعات مربوط به پارس‌جنوبی را در اختیار قطری‌هایی قرار داد. همین اطلاعات باعث شد تا این کشور عربی به رقیب جدی در بازار «آلان جی» در جهان تبدیل شود.   اتفاقی که بعد از یک سال از انعقاد قرارداد فاز 11 پارس جنوبی مجدداً تکرار شد و توتال به‌علت تحریم‌های ترامپ در خردادماه 97 از پارس‌جنوبی خارج شد و تنها هزینه‌های مالی بالا و توقف روند توسعه پارس‌جنوبی را به یادگار گذاشت که ضرر به منافع ملی کشور است، حال بار دیگر چینی‌ها کار را در دست گرفتند.
 

رشوه توتال به مهدی هاشمی
 


اخیراً هم ادعاهایی وجود دارد که توتال در جریان عقد قراردادهای نفتی با جمهوری اسلامی ایران در سال ۱۹۹۷، ۳۰ میلیون دلار رشوه در فاصله سال‌های ۲۰۰۳-۲۰۰۰ به واسطه‌های ایرانی از جمله به مهدی هاشمی، پرداخته است، البته بر اساس خبرهایی که اخیراً منتشر شده، کریستوف مارژوری، مدیر وقت بخش خاورمیانه شرکت توتال، بیژن دادفر، مدیر شرکت مشاوره و طرف قرارداد با شرکت توتال و عباس یزدی، یکی از واسطه‌های این قرارداد و از نزدیکان مهدی هاشمی سه متهم اصلی دیگر پرونده فساد مالی بودند که پیشتر تحت پیگرد قضایی داشتند و اکنون دست‌شان از این دنیا کوتاه شده است.

 

البته مهدی هاشمی متهم دریافت رشوه از کرسنت نیز با حکم دادگاه به حبس محکوم شد.اما برخلاف انعقاد قرارداد با توتال بدون توجه به نگرانی دلسوزان، بار دیگر زنگنه در کابینه دوم روحانی(در سال 96) کنترل وزارت نفت را بدست گرفت، روحانی در جلسه رأی اعتماد وزرا، زنگنه را وزیر برند دولت و ژنرال خواند، حال هدایت صنعت نفت کشور برای چهار سال دیگر بر عهده این ژنرال 66‌ساله‌ای است که می‌گوید: «‌صنعت نفت دچار پیری شده است!» و خود همچنان در صدر یکی از مهم‌ترین وزارتخانه‌های کشور است. با این‌حال آقای وزیر به‌جای درس گرفتن از اشتباهاتش، منتقدان قرارداد توتال که بر مبنای ipc بود را مقصر می‌داند و در این‌باره در هشتم تیرماه گفت: اگر در کار وزارت نفت تأخیر نینداخته بودند و پنج قرارداد دیگر همانند توتال منعقد شده بود دیگر وضعیت کشور مثل امروز نبود. اگر صادرات نفت کشور چهار میلیون بشکه در روز بود دیگر آمریکا نمی‌توانست نفت ایران را تحریم کند، چراکه خروج نفت ایران بسیار برایش زیانبار بود.

 

مواضع ضدروسی وزارت  نفت


از روسیه همواره به‌عنوان شریک استراتژیک ایران و یار دوران تحریم‌ها یاد می‌شود، حتی دولتمردان تدبیر و امید خود نیز بر این امر صحه گذاشته‌اند و حتی تاکید کردند که روابط با روسیه نباید محدود به دوران تحریم‌ها شود، حال اما مواضع ضدروسی وزارت نفت ایران معروف شده است که نه تنها مغایر با سیاست‌های ایران است بلکه تبدیل به دستاویزی برای قلم‌فرسایی رسانه‌های ضد انقلاب علیه جمهوری اسلامی شده و این رسانه‌ها با القای بی‌اعتمادی میان ایران و روسیه، بر طبل شادمانی شکاف میان این دو همراه استراتژیک می‌کوبند.

 

 برخلاف حمایت‌های روسیه و تاکید بر تعمیق روابط با ایران، در 24شهریورماه حسین کاظم‌پور اردبیلی، نماینده ایران در هیات عامل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) از سیاست‌های نفتی روسیه و عربستان سعودی انتقاد کرده و گفته این دو کشور با افزایش تولید نفت به استقبال تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران رفته‌اند.

 

این سخنان کاظم‌پوراردبیلی مورد توجه رسانه‌های ضدایرانی از جمله  «بی.بی.سی» و... شده تا به بهانه این سخنان رابطه میان ایران و روسیه را زیر سؤال ببرد، خط رسانه‌ای که برخی از رسانه‌های داخلی هم آن را دنبال کرده و اعلام کرده‌اند در شرایطی که ایران در آستانه تحریم‌های نفتی قرار دارد، روس‌ها به‌دنبال افزایش صادرات نفت خود‌ند، حتی دویچه وله با انتشار گزارشی از «افزایش بدبینی نسبت به نقش روسیه در میان مسوولان جمهوری اسلامی» خبر داد‌.

 

هرچند که وزارت نفت چندان اعتمادی به روسیه ندارد اما جالب تر اینکه امروز در آستانه ‌تحریم‌های نفتی آمریکا علیه کشورمان، پیمانی نفتی میان تهران - مسکو منعقد شده است که همین پیمان موجب سفر ‌غیرمنتظره وزیر نفت به روسیه در چند روز اخیر شد. 
 

وزیر نفت: الحمدلله قاچاق موفق داریم‌!

 

اما جالب ترین اظهارنظر زنگنه جایی است که او مدافع موضوعی می شود که در گذشته تندترین نقدها را له آن داشته استف زنگنه خود از مخالفان سرسخت به‌کارگیری کارت سوخت بود و کارت سوخت را با این معیار که «هیچ جای دنیا ندیدم» کنار گذاشت اما حالا از افزایش قاچاق می‌گوید و زمانی که درباره وضعیت قاچاق سوخت می‌پرسند، می‌گوید که «الحمدلله خیلی خوب است، از تمام مرزها با موفقیت در جریان است!» از طرفی زمزمه‌هایی درباره بازگشت کارت سوخت به گوش می‌رسد.

کلید واژه ها: دولت وزیر نفت زنگنه


نظر شما :