احتمال کاهش ۲ درصدی رشد اقتصادی آمریکا

۱۴ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۱:۲۴ کد : ۶۱۷۰ اصلی بین الملل
بانک مرکزی آمریکا سال گذشته چهار مرتبه نرخ بهره را افزایش داده بود و در نظر داشت امسال نیز دو مرتبه دیگر نرخ بهره را افزایش دهد که به دلیل ریزش سنگین بازارهای مالی و نگرانی از بحران اقتصادی، این کار را متوقف کرد و نرخ بهره را امسال برای نسختین بار در طول ۱۰ سال اخیر کاهش داد.
احتمال کاهش ۲ درصدی رشد اقتصادی آمریکا

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: دفتر منطقه‌ای بانک مرکزی آمریکا در آتلانتا با مدل سنجی جدید خود از اقتصادآمریکا پیش‌بینی کرد که رشد اقتصادی بزرگ‌ترین اقتصاد جهان در سه ماهه سوم امسال به 1.7 درصد برسد که این رشد 0.3 درصد کمتر از نرخ پیش‌بینی شده توسط این دفتر در پیش‌بینی قبلی خود است.

 

پیش از دفتر آتلانتا، دفتر منطقه‌ای فدرال رزرو در نیویورک نیز پیش‌بینی کرده بود رشد اقتصادی آمریکا در سه ماهه سوم سال به 2 درصد کاهش پیدا کند. با کاهش رشد اقتصادی، بانک مرکزی آمریکا برای کاهش نرخ بهره بیش از پیش تحت فشار قرار گرفته است و دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اخیرا در حملاتی تند به مدیران فدرال رزرو از آن‌ها خواسته است تا نرخ بهره را کاهش دهند.

 

با این حال برخی از مدیران ارشد بانک مرکزی آمریکا با کاهش بیش‌تر نرخ بهره مخالف هستند. اریک روزنگرین، رئیس دفتر منطقه‌ای فدرال رزرو در بوستون گفته است که با وجود نگرانی از تنش‌های ژئوپلتیکی و جنگ تجاری با چین، بانک مرکزی نیازی به کاهش بیش‌تر نرخ بهره نمی‌بیند. وی با بیان این‌که بازار کار و مصارف خانوار در سطح مطلوبی قرار دارد افزوده است که نمی‌توان به راحتی در نرخ بهره تغییر ایجاد کرد.

 

بانک مرکزی آمریکا سال گذشته چهار مرتبه نرخ بهره را افزایش داده بود و در نظر داشت امسال نیز دو مرتبه دیگر نرخ بهره را افزایش دهد که به دلیل ریزش سنگین بازارهای مالی و نگرانی از بحران اقتصادی، این کار را متوقف کرد و نرخ بهره را امسال برای نسختین بار در طول 10 سال اخیر کاهش داد.

 

لازم به ذکر است تنها فدرال رزرو معتقد به کاهش نرخ رشد اقتصاد آمریکا نیست و بانک "گلد من‌ساکس" نیز پیش بینی کرده است نرخ رشد اقتصادی شش‌ماهه دوم سال 2019 آمریکا با توجه به کم‌رنگ‌تر شدن تأثیر مثبت لایحه کاهش مالیاتی، به 2 درصد کاهش یابد. تحلیل‌گران معتقدند تقویت ارزش دلار و جنگ تعرفه‌ای با چین از دیگر دلایل کاهش رشد اقتصادی آمریکا است.

 

منبع: ایسنا

کلید واژه ها: نرخ بهره رشد اقتصادی جهان کاهش رشد اقتصادی آمریکا کاهش رشد اقتصادی آمریکا وقایع اتفاقیه


نظر شما :