ظریف: کوتاه نیامدیم

۱۳ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۷:۲۹ کد : ۶۱۶۰ اصلی آخرین اخبار
وزیر امور خارجه کشورمان گفت: ما در فاصله دو روز آینده گام سوم را برخواهیم داشت؛ آقای رئیس‌جمهور امروز اعلام کردند که گام سوم گامی است که تاثیرات چشمگیری در برنامه هسته‌ای ایران دارد و البته بعد از آن هم به مذاکره ادامه خواهیم داد.

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: محمدجواد ظریف در پایان روز نخست سفر خود به بنگلادش در خصوص آخرین جزئیات ورود به گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران گفت: ما از روز اول اعلام کردیم آمادگی مذاکره را داریم اما گام‌های خود را نیز برمی‌دایم؛ اگر مذاکرات به نتیجه برسد گام‌ها می‌توانند متوقف شود و حتی می‌تواند به عقب برگردد ولی اگر مذاکرات به نتیجه نرسند یعنی اگر اروپایی‌ها نتوانند تعهدات خودشان را حداقل در رابطه با فروش نفت و بازگشت پول نفت ایران اجرا کنند آن وقت است که جمهوری اسلامی ایران گام‌های خود را ادامه می‌دهد.


به گزارش خبرنگار سیاسی ایلنا،وی ادامه داد: ما در فاصله دو روز آینده گام سوم را برخواهیم داشت؛ آقای رئیس‌جمهور امروز اعلام کردند که گام سوم گامی است که تاثیرات چشمگیری در برنامه هسته‌ای ایران دارد و البته بعد از آن هم به مذاکره ادامه خواهیم داد. بعد از دو ماه طبق رویه خودمان گام چهارم اتخاذ خواهد شد؛ اگر مذاکرات به نتیجه نرسد باز هم مذاکرات را متوقف نمی‌کنیم، لذا مذاکره که یک قسمتی از وظایف وزارت امور خارجه است ادامه پیدا می‌کند و ما وظایف خودمان را تعطیل نمی‌کنیم ضمن اینکه سیاست ما اتخاذ اقدامات  لازم در کنار مذاکره است.

ظریف در خصوص رفت و آمدهای گسترده میان ایران و طرف اروپایی و عدم حصول نتیجه ملموس و اینکه ایران گفته است اقتصاد ما به برجام گره نخورده، گفت: ما حتما اقتصادمان نباید متصل به یک عامل خارجی باشد بلکه اقتصاد ما باید بر اساس اقتصاد مقاومتی باشد؛ همان طور که مقام معظم رهبری فرمودند و سیاست دولت هم همین است؛ اما ما میز مذاکره را از ابتدا هم ترک نکردیم. کماکان هم ترک نمی‌کنیم. مذاکره به معنای کوتاه آمدن نیست؛ مذاکره به معنای قبول شرایط طرف مقابل نیست.

وی ادامه داد: تاکنون هم مذاکره به این معنا نبوده مذاکره یک ضرورت است.  حتی نتیجه مقاومت هم از طریق مذاکره به نتیجه می‌رسد؛ مذاکره خودش یک نوع جدی از مقاومت در صحنه دیپلماسی است لذا ایجاد این دوگانه که مذاکره به جای مقاومت باشد دوگانه غلط است. مذاکره خودش مقاومت است؛ مذاکره خودش ادامه مقاومت است و مذاکره بهره‌برداری از مقاومت است کما اینکه مقاومت هم بهره‌برداری از دستاوردهای مذاکره است. ما همه کشور هستیم و یک کشور را دنبال می‌کنیم.

وی در واکنش به اظهارات وزیر دارایی فرانسه و ابراز امیدواری او  پس از دیدار با وزیر خزانه‌داری آمریکا گفت: حتما این اظهارات مثبت است اما آ‌نچه برای ما عامل تعیین کننده است تحولات روی زمین است یعنی اینکه اقدامی که باید اروپایی‌ها  در پرداخت یا خرید نفت از ایران انجام ده

کلید واژه ها: ظریف مذاکره ایران و امریکا کوتاه امدن وقایع اتفاقیه


نظر شما :