چرا روحانی در معرفی وزرا تعلل کرد؟

۲۸ مهر ۱۳۹۷ | ۱۶:۳۲ کد : ۶۱۶ تیتر یک اقــتــصــادی
شرایط اقتصادی کشور سرعت عمل و دقت مسئولان به خصوص تیم اقتصادی دولت را می طلبد دراین بین به درست یا غلط مجلسی ها دو وزیر اقتصادی را از قطار دولت یازدهم خارج کردند اما به نظر می رسد این امر اهمیتی برای مجریان ندارد و آنها همچنان می خواهند سکان اقتصاد کشور را بدون وزیر اقتصاد و دارایی و وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی هدایت کنند و دراین بین خود خواسته یا تحت فشار وزرای دیگر برای استعفا و برکناری دست به قلم می شوند.
چرا روحانی در معرفی وزرا تعلل کرد؟

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: زمانی که ترامپ خروج آمریکا از برجام را به طور رسمی مخابره کرد و بازار اقتصادی ایران به واسطه این خبر آشفته شد، مجلسی ها هیچ راه حلی جز استیضاح وزرا و ترمیم تیم اقتصادی دولت ندیدند و از این رو ابتدا در نامه ای از رئیس جمهور درخواست کردند که نسبت به ترمیم کابینه اقتصادی اقدام کند، دولت تلویحا قول ترمیم کابینه را به نمایندگان مردم داد اما با گذشت زمان صبر مجلسی ها لبریز شد و در آخر دست به استیضاح زدند.

 

17 مرداد ماه اولین وزیر دولت دوم روحانی از زیر تیغ استیضاح نمایندگان عبور کرد و مسعود کرباسیان برای همیشه از دولت کنار گذاشته شد، بعد از آن نمایندگان به سراغ علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی رفتند و 4چهارم شهریور با کنار گذاشتن دومین وزیر اقتصادی به دولت نشان دادند در ترمیم و حراجی کابینه جدی و مصمم هستند. آن زمان بود که غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی در توئیتی اعلام کرد پای هر وزیر به مجلس باز شود بی برو برگرد استیضاح می شود.

 

بعد از علی ربیعی و مسعود کرباسیان نمایندگان به سراغ محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت رفتند اما دولت زودتر از نمایندگان اقدام کرد و در خبری که هنوز صحت و قسم آن زیر سوال است از استعفای شریعتمداری خبر داد، نزدیکان دولت می گوید رئیس جمهور قصد دارد که شریعتمداری را به وزارت کار ببرد و فرد دیگری را برای وزارت صمت معرفی کند اما با توجه به عملکرد ضعیف آقای وزیر و نارضایتی نمایندگان از تخصیص ارزهای دولتی به کالاهای ورداتی به نظر نمی رسد که مجلسی ها زیر بار این خواسته روحانی بروند.

 

عباس آخوندی نیز در فهرست وزرای است که نمایندگان به دنبال استیضاح آن هستند، این بار نیز دولت از حربه استعفااستفاده کرد و پیش از آنکه درکارنامه عملکرد دولت یازدهم استیضاح دیگری ثبت شود، آخوندی به میل خود اما با لحنی طلبکارانه کابینه را ترک کرد، گفته می شود آخوندی سودای شهرداری تهران را در سر دارد.

 

با وجود آشفتگی اقتصادی، دولت برای معرفی وزرا عجله ندارد و دو هفته پیش به جای ارائه لیست وزرای پیشنهادی به دنبال تفکیک وزارتخانه های راه وشهرسازی و صنعت و معدن بود که با مخالفت نمایندگان رو به رو شد و این بهانه از دولتی ها گرفته شد اما تاثیری بر سرعت عمل رئیس جمهور برای معرفی وزرا نداشت.

 

با ملغی شدن تفکیک وزارتخانه ها، رسانه ها از فهرست و اسامی احتمالی وزرای پیشنهادی دولت گزارش دادند و سه شنبه دو هفته گذشته مجلس آمادگی لازم برای دریافت فهرست را داشت اما واعظی با حضور در جمع خبرنگاران مدعی شد هیات رئیسه مجلس از آنها خواسته است که معرفی وزرا را به بعد از تعطیلی نمایندگان موکول کنند تا وکلای مردم به حوزه های انتخابیه خود سرکشی کنند.

 

این در حالی است که اسدالله عباسی عضو هیات رئیسه مجلس با تکذیب این تماس گفت مجلس آمادگی لغو تعطیلات را داشته اما دولت عزمی برای معرفی وزرا ندارد و اگر تا امروز شنبه لیست وزرای پیشنهادی ارسال نشود، بررسی رای اعتماد آنها به بعد از مراسم اربعین موکول می شود. بهروز نعمتی سخنگوی هیات رئیسه نیز تاکید داشت تا این لحظه از سوی دولت نامه‌ای به صورت رسمی مبنی بر اعلام اسامی وزرای پیشنهادی جدید به مجلس شورای اسلامی ارائه نشده است.

 

با توجه به روندی که دولت در معرفی وزرا در پیش گرفته به نظر می رسد این تعلل عمدی است و رئیس جمهور هم تمایلی ندارد هر چه زودتر کابینه اش برای حضور در جنگ اقتصادی تکمیل شود و در نظر دارد پس از استعفاهای وزرا در یک نوبت 4 وزیر یا بیشتر به مجلس معرفی کند. 

کلید واژه ها: حسن روحانی مجلس شورای اسلامی وزیر اقتصاد وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی رای اعتماد کابینه اقتصادی


نظر شما :