جوانان حرف های گذشتگان را گوش کنند اما جدی نگیرند /راهی جز صندوق رای نداریم /از جوانان و نیروهای کار آمد در انتخابات استفاه کنیم /اصلاحات نیاز به پوست اندازی دارد

۱۳ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۶:۰۹ کد : ۶۱۵۴ اصلی تیتر یک
کرباسچی در حزب ندای ایرانیان گفت: درباره انتخابات هرچقدر حرف بزنیم کاری با رای دادن مردم نمی توانیم انجام دهیم.
جوانان حرف های گذشتگان را گوش کنند اما جدی نگیرند /راهی جز صندوق رای نداریم /از جوانان و نیروهای کار آمد در انتخابات استفاه کنیم /اصلاحات نیاز به پوست اندازی دارد

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: "غلامحسین کرباسچی" عصر سه شنبه در سلسله نشست های حزب ندای ایرانیان تحت عنوان "نسل دومی های اصلاح طلب" گفت: حزب ندای ایرانیان که ادعای نسل دوم اصلاحات را دارد حرف‌های ما و گذشتگان را گوش کند خوب است، ولی جدی نگیرد. وی در ادامه با قرائت جملاتی از یک نویسنده در خصوص سرعت تحولات در جهان امروز، یادآور شد: در پیشرفته ترین نقاط جهان نسبت به آینده ابهام دارند ولی ما خوش بین هستیم. زمانی که تلفن همراه را برای ما آوردند به ذهن ما نمی رسید این وسیله به آن چیزی که امروز می بینیم تبدیل شود.  

*سوالات مهم در مورد آینده

دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی اظهار داشت: اینکه آینده انرژی چگونه است و این موضوع چه بلائی سر کشورها می آورد و مناسبات بین المللی چگونه خواهد بود و چه اتفاقاتی در فناوری و فرهنگ رخ می دهد و یا اینکه چه اتفاقی برای اصلاح طلبان، مردم و ایران رخ می دهد و نسل جوان جامعه چگونه فکر می کند، مستلزم این است که نسل دوم به شئونات زندگی فرانگری باشد و در مورد اینکه در آینده چه رخ می دهد و چه تمهیداتی باید بیندیشد.

*هر تئوری در مورد انتخابات داشته باشیم باز هم مردم خواهند آمد 


کرباسچی خاطرنشان کرد: درباره انتخابات هرچقدر حرف بزنیم کاری با رای دادن مردم نمی توانیم انجام دهیم. شمایی که از حضور مشروط صحبت می کنید آخرش رای خواهید داد. وی افزود: یکی از مواردی که می توان در موردش بحث کرد آینده دموکراسی است. دموکراسی بدترین و ناگزیرترین روش اداره کشور است. آیا گزینه ای جز صندوق رای وجود دارد؟ بنابراین به رغم همه دعواهای که در ایران داریم راهی جز صندوق رای نداریم. اصلا شرط و حضور  مشروط شما پذیرفته نشد بعد می خواهید چکار کنید؟  

* منتقد شورای عالی هستم


دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی ادامه داد: منتقد فراکسیون امید و شورا [عالی سیاستگذاری اصلاح طلبان] هستم انتقاد ما این نبود که تلاش کردیم مثلا نماینده فرستادیم شورای شهر، بلکه این بود که درست انتخاب نکردیم. الان در مجلس چه چیزی کم داریم؟ مجلسی می خواهیم برای کشور راهگشا باشد و به نظام کارایی تزریق کند پس باید آدم های کارآمد را انتخاب کنیم. بررسی کنیم و نیروهای کارآمد و جوان که جرات دارند و حتی به اشتهار و اسم درکردن اشتیاق دارند را انتخاب کنیم همین جاه طلبی مثبت می تواند در جهت کارآمدی استفاده شود.  

*به درستی از صندوق استفاده کنیم

کرباسچی در ادامه سخنانش با بیان رویکردهایی چون انفعال و سیاست گریزی و کناره گیری از انتخابات، گفت: راه دیگر این است از این فرصت و روزنه (انتخابات) استفاده کنیم منتها باید درست عمل کنیم. باید به کسی دل ببندیم توانمندی، تخصص و کارآمدی داشته باشد. این موضوع را همیشه گفتیم ولی وقتی به صحنه سیاست وارد می شویم آنرا فراموش می کنیم.

*اصلاحات نیاز به باز تعریف دارد


وی عنوان کرد: واقعا نمی دانم اصلاحات چیست؟ چه کسی گفته است که من عقب نشینی کردم؟ گفته ام که این اصلاحاتی که بیست و اندی سال در مملکت علم شده دنبال اصلاح چیست؟ سیاست، اخلاق، اجتماع، زندگی مردم را می خواهیم اصلاح کنیم؟  

* تخریب مدیران خدمت گذار از هردو جناح

این فعال سیاسی افزود: در ۴ تا ۵ سال گذشته شهرداری در قم منصوب شده است جزو اصلاح طلبان نیست و به ضرس قاطع می گویم به لحاظ خدمات و توسعه شهری، فضای سبز و ساخت معابر در طول صد سال گذشته شهرداری به خوبی وی در قم نیامده است. هم اکنون بر سر ماجرای تحصیل فرزندانش در خارج از کشور علیه او فضاسازی می کنند. می توانم ادعا کنم در این ۵ سال نظافت قم از تهران بهتر است. می خواهم بگویم اصلاح طلبی این است که یک شهردار خوب به مردم خدمت کند و کار انجام دهد، حالا این اسمش هرچه که می خواهد باشد اصولگرا یا اصلاح طلب.

*درباره اصلاح طلبی همفکر شویم


شهردار پیشین تهران یادآور شد: یکبار دور هم بنشینیم درباره اصلاح طلبی همفکری کنیم. گفتم رئیس دولت اصلاحات، به عنوان انسان خوب و نجیب، روی چشم ما جا دارد و حرفش تاثیرگذار است ولی باید اصلاح طلبی را تعریف کنیم و روی آن ضوابطی بگذاریم. اینکه کسی را روی کار بیاوریم و برآن نقد داشته باشیم چه اشکالی دارد؟ ما اصلاح طلبان یکی را مسئول می کنیم و بعد حق نداریم بگوئیم چرا اینطوری عمل کرده است.  

* روی فهم اصلاح طلبی کار کنیم

کرباسچی در ادامه سخنانش به موضوع انتخابات پرداخت و تاکید کرد: برای اداره جامعه اگر راه دیگر و کم هزینه جز صندوق رای وجود داشت ممکن بود روی آن فکر کنیم. صندوق رای تنها دستاوردی است که می توانیم با آن جامعه اداره کنیم منتها باید نقص های آن را برطرف کنیم. لیست الکی ندهیم و اگر کار خوبی انجام دادیم که در آن اتفاق بدی رخ داد به جای کار خوب، جلوی اتفاق بد را بگیریم.  وی یادآور شد: احترام ما به رئیس دولت اصلاحات سرجای خودش است اما باید روی مفهوم اصلاح طلبی کار شود و یک دور خودمان را تعریف کنیم. در هر انتخاباتی بحث این است که حضور داشته باشیم یا نداشته باشیم. اصلاح طلبی در کشور ما راهی برای مشارکت در جامعه و سیاست جز صندوق رای ندارد.

 
 
 

کلید واژه ها: کرباسچی حزب ندای ایرانیان جوانگرایی مجلس جوان نقد به اصلاحات رهبری خاتمی وقایع اتفاقیه صدای جوانان


نظر شما :