مهدی آیتی در گفت‌وگو با وقایع اتفاقیه:

کهنه سربازان انقلاب باید میز قدرت را به جوانان بسپارند/ پیروزی جریان سوم در انتخابات بعید نیست

۱۱ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۸:۰۴ کد : ۶۱۰۰ اصلی تیتر یک سیاسی
مهدی آیتی گفت: سرمنشأ اختلافات اصلاح طلبان به اقدامات موسوی لاری  به نمایندگی آقای خاتمی بازمی‌گردد. اقدامات او در تشکیل شورای عالی اصلاحات باعث انحلال شورای هماهنگی شد. این اقدام کودتای سیاسی بود و آسیب مهمی به جبهه اصلاحات زد.
کهنه سربازان انقلاب باید میز قدرت را به جوانان بسپارند/ پیروزی جریان سوم در انتخابات بعید نیست

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: کمتر از 5 ماه به انتخابات مجلس زمان باقی است. فضای سیاسی کشور به‌ هیچ ‌وجه انتخاباتی نیست. رفتارهای درون تشکیلاتی احزاب سیاسی در ایران در حال شکل‌گیری است تا در آستانه انتخابات مجلس فضای پویاتری را داشته باشیم. عارف تلاش دارد شورای عالی اصلاحات را محور جریان اصلاحات قرار دهد. دستاوردهای شورای عالی در مجلس چندان مطلوب نبوده است. حتی دکتر عارف نیز به ‌نقد عملکرد این شورا می‌پردازد. برای بررسی شرایط اصلاح‌طلبان در آستانه انتخابات «وقایع اتفاقیه» با مهدی آیتی فعال سیاسی اصلاح‌طلب به گفت‌وگو پرداخته که در ادامه می‌خوانید.


*کاهش مشارکت در انتخابات


با نزدیک شدن به انتخابات اسفند ماه فضای سیاسی کشور احیا شده و مردم می‌توانند از این فرصت استفاده کنند تا پیام خود را به مسئولان برسانند. انتخابات باعث زنده شدن جامعه می‌شود. مردم البته در شرایط فعلی التفاتی به اصلاح‌طلبان و اصولگرایان ندارد و این مورد باعث شده برخی از کاهش مشارکت عمومی در انتخابات سخن به میان آورند. اکنون برای جلب نظر مردم به دو جناح سیاسی دیر است.


* اختلاف در بین اصولگرایان


اصولگرایی هنوز در نابسامانی به سر می‌برند، آن‌ها نتوانسته‌اند به وحدت برسند و جمنا دیگر محور اصولگرایان نیست. وحدت نظر چندانی بین اصولگرایان، میان دو طیف پایداری‌ها و اصولگریان میانه رو وجود ندارد. اصولگرایان هیچ‌گاه با انشقاق فعلی در یک مجمع نخواهند گنجید.


*عارف و موسوی لاری به اصلاحات صدمه زدند


 اصلاح‌طلبان نیز گرفتار مشکلاتی درونی هستند. سرمنشأ این اختلافات به اقدامات موسوی لاری  به نمایندگی آقای خاتمی بازمی‌گردد. اقدامات او در تشکیل شورای عالی اصلاحات باعث انحلال شورای هماهنگی شد. این اقدام کودتای سیاسی بود و آسیب مهمی به جبهه اصلاحات زد.  موسوی لاری نباید  شورای هماهنگی را  با شرایط فعلی روبرو می‌کرد. عارف و موسوی لاری هردو به‌صورت غیرقانونی وارد شورای عالی شدند زیرا این دو فعالیت حزبی ندارند. عارف 5 نفر از نزدیکان خود را هم وارد این شورا کرد و لیست امید و تکرار خاتمی باعث ایجاد نارضایتی فعلی از جبهه اصلاحات شد.


* اختلاف در بین اصلاح‌طلبان جدی است


 امروز تمامی اصلاح‌طلبان چه اعضای شورای عالی اصلاحات و چه اعضای شورای هماهنگی و حتی شخص دکتر عارف اقرار کرده‌اند که اقدامات آن‌ها در بستن لیست‌های امید اشتباه بوده است. عارف بارها اعلام کرده، درصدد است اشتباهات گذشته را جبران کند که درگیر فایده‌ای ندارد. اشتباهات عارف و موسوی لاری جبران‌ناپذیر است. امروز در تمام در شهرستان‌ها نیز اختلافی مابین هوادران شورای عالی اصلاحات و شورای هماهنگی اصلاحات به وجود آمده است.


* ظهور جریان سوم


 البته در شرایط فعلی مسائل فراتر از این موارد است. اکنون این دغدغه وجود دارد که مردم دیگر دو جناح سیاسی کشور را قبول ندارند. البته این پیش بنی وجود دارد که جریان سومی در شرایط فعلی متولد شود. اگر این جریان عاقلانه متولد شود، میمون  و مبارک است زیرا اشکالی وجود ندارد که  چهره‌های جدید سرکار بیایند. امروز دیگر چهره‌های قدیمی و کهنه‌کاران سیاسی حرفی برای گفتن ندارد. امروز مردم به دنبال چهره‌های جوان و جدید و حرف‌های نو و تازه هستند. از این‌رو باید در انتظار چهره‌های جدید و تفکرات جوان و جدید بود. باید کهنه سربازان انقلاب بازنشسته شده‌اند و  میزهای سیاسی و اقتصادی را باید رها کنند. شعار جوانکرایی و حرفهای تازه را باید به جامعه القا کرد. 

مصاحبه کننده: احسان اسقایی

کلید واژه ها: وقایع اتفاقیهموسوی لاریعارفمهدی آیتیکودتای لاری علیه اصلاحاتکودتای عارف علیه اصلاحاتاعتراف عارف


نظر شما :