جنگ احتمالی بین صهیونیست ها و حزب الله

۱۱ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۴:۳۹ کد : ۶۰۹۰ اصلی دیپلماسی
معاون پمپئو گفت:وقوع جنگ میان رژیم صهیونیستی و حزب‌الله مسلم بوده و مساله وابسته به زمان است. رژیم صهیونیستی برای این سناریو آماده است و همه دنیا می‌دانند که این جنگ مساله‌ای مسلم است.
جنگ احتمالی بین صهیونیست ها و حزب الله

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: روزنامه القدس العربی نوشت، منابع آگاه اعلام کردند، دیوید شنکر، معاون وزیر خارجه آمریکا در سفر دوره‌ای خود که از چهارم تا سیزدهم سپتامبر به طول می‌انجامد، به عربستان، لبنان، اردن و تونس خواهد رفت.

شنکر که از مسؤولان برنامه اندیشکده واشنگتن در امور خاور نزدیک و از حامیان رژیم صهیونیستی بود، در ماه ژوئن به عنوان معاون مایک پامپئو، وزیر خارجه آمریکا منسوب شد.

به گفته منابع مذکور، شنکر در این سفر خود روی بحران با ایران، روابط میان رژیم صهیونیستی و حزب‌الله، طرح معامله قرن و بحران لیبی متمرکز خواهد بود. وی به دنبال جلب حمایت کشورهای مذکور از طرح معامله قرن و حمایت از واشنگتن در درگیری با تهران است.

معاون پامپئو روز چهارشنبه در اظهاراتی به روزنامه یهودی کثیرالانتشار در آمریکا تحت عنوان "آلگماینر"، گفته بود، وقوع جنگ میان رژیم صهیونیستی و حزب‌الله مسلم بوده و مساله وابسته به زمان است. رژیم صهیونیستی برای این سناریو آماده است و همه دنیا می‌دانند که این جنگ مساله‌ای مسلم است. تل‌آویو برای این احتمال برخلاف جنگ ۲۰۰۶ آماده شده است و رزمایش‌های گسترده ارتش اسرائیل تقریبا در مرزهای مشترک با لبنان که شامل آموزش جنگ تونل‌هاست، بر این احتمال تاکید دارد.

همچنین شنکر در جریان مذاکرات خود با مسؤولان ارشد در ریاض و امان، مبارزه با گروه‌های تروریستی در سوریه، یمن و لیبی را بررسی خواهد کرد و به این دلیل که تونس نزدیک‌ترین کشور همسایه به لیبی بوده و اخیرا عضو غیر دائم شورای امنیت شده است، جنگ داخلی موجود در لیبی در صدر مذاکرات شنکر با مسؤولان ارشد تونس خواهد بود.

آمریکایی‌ها تلاش می‌کنند، نقش سازمان ملل در برگزاری کنفرانس بین‌المللی پیرامون لیبی را احیا کنند به گونه‌ای که با نظارت سازمان ملل بر این کنفرانس، رقابت شدید موجود میان فرانسه و ایتالیا رفع می‌شود. آمریکایی‌ها معتقد هستند که موفقیت این کنفرانس،‌ برگزاری کنفرانس لیبی – لیبی در داخل را هموار می‌کند تا نقشه راهی منتهی به برگزاری انتخابات سراسری تدوین شود.

احتمالا شنکر در سفرش به تونس، با این اعتبار که تعداد زیادی از تونسی‌ها عضو داعش، القاعده و گروه‌های تروریستی شده‌اند و نیز به دلیل نقشی که تونسی‌ها در کمک به پایان دادن به بحران لیبی ایفا می‌کنند، موضوع تروریسم را بررسی می‌کند.

شنکر کارشناس امور سوریه و لبنان و مشاور دونالد رامسفلد، وزیر دفاع آمریکا در دولت جورج بوش پسر بوده است.

کلید واژه ها: حزب اللهصهیونیست هاجنگ اسرائیل و لبنانوقایع اتفاقیهمعاون پمئو


نظر شما :