گام سوم تعدیل هسته ای در آستانه اجرا

۱۱ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۱:۵۷ کد : ۶۰۸۱ اصلی آخرین اخبار
سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: اگر پیشنهادات اروپا مذاکرات برای اجرای برجام است ایران گام سوم را برنخواهد داشت

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: سخنگوی وزارت امور خارجه ایران تصریح کرد: گام سوم کاهش تعهدات برجامی ایران طراحی شده و آماده است و قطعا از گام‌های اول و دوم محکم‌تر است.

به گزارش فارس، سید عباس موسوی سخنگوی وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران امروز (یکشنبه) در گفت‌وگویی با اشاره به سفر روز دوشنبه محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه به مسکو و همچنین سفر سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر خارجه به پاریس گفت: روز دوشنبه روز دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران است و این سفرها و دیدارها در راستای دیپلماسی فعال و متوازن ایران انجام خواهد شد.

وی افزود: هیأت کارشناسی ما به وین خواهد رفت و آخرین تحولات مربوط به برجام را مورد بررسی و تبادل نظر قرار خواهد داد.

*تشریح جزییات دیدارهای ظریف و عراقچی در مسکو و پاریس

سخنگوی وزارت خارجه درباره سفر ظریف به روسیه نیز عنوان کرد: آقای ظریف در سفر به مسکو با همتای خود درباره آخرین تحولات اجرای برجام صحبت خواهد کرد و تنش‌ها در منطقه و شرایط در سوریه جزو محورهای مذاکرات ظریف با لاوروف است.

موسوی ادامه داد: آقای عراقچی هم عازم پاریس است تا آخرین تحولات مربوط به پیشنهادهایی که روحانی و ماکرون درباره آن صحبت کردند را بررسی و درباره آن رایزنی کند.

سخنگوی وزارت خارجه که با خبرگزاری صدا و سیما گفت‌وگو می‌کرد، اضافه کرد: آنچه آقای عراقی در پاریس صحبت خواهد کرد پیروز مذاکراتی است که بین روسای جمهور ایران و فرانسه انجام شده و جزییات و پیشنهاداتی مطرح شده و روی میز آمده است و همه آنها هم در راستای اجرای برجام و تعهداتی است که طرف‌های اروپایی به ویژه سه کشور اصلی اروپایی (آلمان، فرانسه و انگلیس) در برجام به آن متعهد هستند و دارند راهکارهایی را پیدا می‌کنند که اگر مورد توافق قرار بگیرد یک گام به جلو است و ایران نیز از آن استقبال خواهد کرد.

*گام سوم الان طراحی شده و آماده است و قطعا از گام‌های اول و دوم محکم‌تر است

 وی همچنین گفت: همزمان با فرصتی که جمهوری اسلامی ایران به دیپلماسی و تعامل و گفت‌وگو داده، در راستای اجرای تعهدات طرف‌های مقابل و باقیمانده در برجام، همزمان هم خودش را آماده کرده که گام سومی را که طراحی شده و آماده است را به موقع بردارد.

موسوی تصریح کرد: تمام تلاش‌هایی که صورت می‌گیرد و تماس‌های تلفنی که بین روسای جمهور ایران و فرانسه است و سفری که آقای عراقچی قبلا داشت و دوشنبه هم در پاریس خواهد بود و سفری که آقای ظریف دو بار در فرانسه داشت، همه اینها نافی این نیست که جمهوری اسلامی ایران خودش را آماده برای طراحی‌هایی کرده که در صورت عدم موفقیت این تلاش‌ها و در صورتی که ببیند اگر تلاش‌ها به نتیجه نرسیده و اراده لازم در طرف‌های اروپایی وجود ندارد و یا اگر اراده هست ولی توانش را ندارند که به تعهداتشان بردارند و اجرایی کنند، جمهوری اسلامی ایران گام سوم را برخواهد داشت.

وی گفت: این گام سوم الان طراحی شده و آماده است و قطعا از گام‌های اول و دوم محکم‌تر است، تا توازنی بین حقوق و تکالیف جمهوری اسلامی ایران در برجام به وجود بیاورد.

سخنگوی وزارت خارجه بیان کرد: اگر این پیشنهادات و مذاکرات که برای اجرای برجام است و در راستای تعهداتی است که اروپایی‌ها دارند انجام شود، ایران گام سوم را برنخواهد داشت. اگر ببینیم شرایط به گونه‌ای است که قابل قبول و مطلوب ماست، حتی ممکن است در گام‌های اول و دومی هم که برداشتیم تجدیدنظر شود و به شرایط چند ماه قبل برگردد و دوباره ایران تعهداتش را به طور کامل در برجام انجام دهد.

کلید واژه ها: برجام دونالد ترامپ وقایع اتفاقیه گام سوم هسته ای


نظر شما :