سید فاضل موسوی در گفت‌وگو با «وقایع اتفاقیه»:

اصلاح‌طلبان کلاه‌خود را قاضی کنند که چرا جایگاهشان نزد مردم فرو ریخت / اصلاحات در حال پرداخت هزینه تصمیمات خود است / فرصت ‌طلبان از تنگ ناهای اصلاح‌طلبان سوء استفاده کردند / احزاب نزدیک به دولت به نام اصلاحات علیه اصلاح‌طلبان رفتار می‌کنند

۱۰ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۶:۵۹ کد : ۶۰۶۸ اصلی تیتر یک سیاسی
سید فاضل موسوی معتقد است:مردم در رنج هستند اما سران جریان نزدیک به دولت دکمه سرآستین می‌زنند. در کشوری که هزاران مشکل وجود دارد مسئولش نباشد لباس‌های آن‌چنانی بپوشد. این مسئولین درد مردم را نمی‌فهمند. این جریان آسیب زیادی به جریان اصلاحات و کشور زده است.
اصلاح‌طلبان کلاه‌خود را قاضی کنند که چرا جایگاهشان نزد مردم فرو ریخت / اصلاحات در حال پرداخت هزینه تصمیمات خود است / فرصت ‌طلبان از تنگ ناهای اصلاح‌طلبان سوء استفاده کردند / احزاب نزدیک به دولت به نام اصلاحات علیه اصلاح‌طلبان رفتار می‌کنند

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: جایگاه جریان اصلاحات در نزد مردم آسیب‌دیده است. حمایت توأمان اصلاح‌طلبان از دولت و معرفی لیستی توخالی به نام لیست امید به مردم و عملکرد ضعیف این دو موجب به وجود آمدن شرایط کنونی برای جریان اصلاحات شده است. با این شرایط اصلاح‌طلبان خواهان حضور در انتخابات هستند و اگر مردم به آن‌ها اعتماد نکنند، حداقل در تهران 30 بر 0 انتخابات را به اصولگرایان و حتی پایداری‌ها خواهند باخت. دراین‌ ارتباط «وقایع اتفاقیه» با سید فاضل موسوی، فعال سیاسی اصلاح‌طلب به گفت‌وگو پرداخته که در ادامه می‌خوانید.


*سقوط جایگاه اصلاح‌طلبان


 شرایط زندگی مردم که بخش عمده‌ای از آن به علت تحریم‌ها و بخشی از آن به خاطر تصمیمات مدیران نزدیک به دولت است، آسیب پذیر شده است. از این رو اصلاح‌طلبان در نزد مردم جایگاه قبلی را ندارند. این کاهش جایگاه برای جریان اصلاحات معنی‌دار است.  این جریان باید به ‌نقد درونی خود بپردازد و کلاه ‌خود را قاضی کنند که چه شد که جایگاه آن‌ها در نزد مردم فرو ریخت.  جریان اصلاحات نیاز به بازنگری دارد. جریان اصلاحات جریان ریشه‌داری است و با نیت‌ خوبی در سال 92 وارد عرصه شد اما امروز در حال پرداخت هزینه است.


*وضعیت کنونی به اصلاح‌طلبان تحمل شد


 واقعیت آن است که شرایط کشور وضعیت کنونی را به اصلاح‌طلبان تحمیل کرد و این تحمیل موجب شد جایگاه اصلاح‌طلبان صدمه بزنید. آن ‌هم به ‌این ‌علت که اصلاحات پخته عمل نکرد و جریان‌های فرصت‌طلب نیز از تنگنایی که برای اصلاح‌طلبان به وجود آمده بود، سوء استفاده کرده و قدرت گرفتند. اصلاح‌طلبان از عملکرد این افراد صدمه دیدند و بیشترین هزینه به اصلاح‌طلبان منتقل شد.


* تا دیر نشده باید اصلاحات را بازسازی کرد


جریان اصلاحات ذاتا نگاهی منطقی، اصلاحی و توسعه‌ای به کشور دارد. نگاهی که زمان‌بر است. از این‌رو باید آگاهانه و با شدت بیشتری بازسازی جریان اصلاحات را آغاز شود تا بیش از این پایگاه و جایگاه مردمی جریان اصلاحات آسیب نبیند.


*به نام اصلاحات علیه اصلاحات


جریان اصلاحات واقع بینانه حرکت می‌کند. از این نیرو خادم ترین نیروها در جریان سیاسی اصلاح‌طلب هستند. کدام‌یک از فاسدانی که هم ‌اکنون در حال محاکمه هستند، اصلاح طلبند؟ البته این امکان هم وجود دارد که اصلاح‌طلبان هم سوء استفاده کنند اما 80 درصد افرادی که به جرم فساد محاکمه می‌شوند منصوب به جریان اصلاحات نیستند. البته برخی هستند که از جایگاه اصلاح‌طلبان سوءاستفاده کردند. برخی احزاب که اکنون خود را منصوب به اصلاح‌طلبان می دانند و سکان دولت را در دست دارند، هیچ‌گاه جایگاهی در این جریان نداشتند. این جریان به ‌واسطه ارتباط با آقای روحانی به این جایگاه رسیدند و ناجوانمردانه از ظرفیت اصلاح‌طلبان استفاده کردن و هزینه‌های زیادی به اصلاح‌طلبان منتقل نمود.


* جریان فرصت‌طلب، شرایط را برای اصلاح‌طلبان سخت کرد


روحانی نیز البته به ‌واسطه نزدیکی به اصلاح‌طلبان توانست بر اسب اصلاحات بنشیند و از خلأ موجود استفاده کند. واقعیت آن است که بر اساس هزینه‌ای که  کشورمان در سال‌های اخیر پرداخته، رشد اقتصادی صورت نگرفته است. خزانه کشور در دست این جریان است اما مردم در رنج هستند اما سران این جریان دکمه سرآستین می‌زنند. در کشوری که هزاران مشکل وجود دارد مسئولش نباشد لباس‌های آن‌چنانی بپوشد. این افراد درد مردم را نمی‌فهمند. این جریان آسیب زیادی به جریان اصلاحات و کشور زده است.
 

کلید واژه ها: فاضل موسوی اعتدال و توسعه هزینه حمایت از روحانی نقد فراکسیون امید سوء استفاده از جریان اصلاحات وقایع اتفاقی بازسازی جریان اصلاحات اصلاحات علیه اصلاحات حسن روحانی نقد به اصلاحات


نظر شما :