شرط ملاقات روحانی با ترامپ از دیدگاه فلاحت پیشه

۱۰ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۵:۳۹ کد : ۶۰۶۳ اصلی سرخط اخبار
فلاحت‌پیشه تصریح کرد: ترامپ می‌خواهد حداقل عکسی با مقامات ایرانی داشته باشد که اگر این اتفاق بدون گرفتن دستاورد مثبتی رخ دهد چهره مثبت ایران را در دنیا خراب می‌کند؛ مگر آنکه ترامپ با برگشتن به برجام روی خوش به معاهدات بین‌المللی نشان دهد؛ البته که معتقدیم فضای انتخابات آمریکا هم فضای مانور بیشتری برای ایران فراهم می‌کند.

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:   حشمت‌الله فلاحت‌پیشه، عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، گفت: هیچ‌گاه سیاست فشار بر ایران نتیجه نداده که ایران پای میز مذاکره رود؛ این‌بار هم این اتفاق رخ نمی‌دهد و ایران پشت میز مذاکره با آمریکا نمی‌نشیند. تنها روی خوش ما به دیپلماسی است آن هم ایران در شرایطی در سال انتخابات آمریکا روی خوش نشان می‌دهد که معیار عینی قابل محاسبه‌ای در قالب برجام رخ داده باشد. ما نباید گرفتار یکسری حرف‌ها شویم؛ معیار همان 915 نوع تحریمی است که با آمدن ترامپ مجددا برگشت. باید این تحریم‌ها برداشته شود.

 

فلاحت‌پیشه با بیان این‌که ایران هیچ‌گاه خود را مصرف انتخابات آمریکا نمی‌کند، افزود: اگر مذاکره در قالب بازگشت به برجام باشد باید همراه با برداشته شدن تحریم‌ها صورت گیرد همچنین ضمانت‌های قوی‌تری وجود داشته باشد که آن زمان می‌تواند مذاکرات را در چارچوب برجام احیا کرد وگرنه هیچ گاه در سال انتخابات آمریکا کاری نمی‌کند که با رفتارهایش به سیاستمداران آمریکا کمک کند آن هم افرادی همچون ترامپ که بیشترین توهین را به ایرانی‌ها در کل دنیا و حتی آمریکایی‌ها داشته‌ است. امروز یاغی‌ترین اشخاص در مقابل معادلات بین‌المللی ترامپ، پامپئو و تیم اطرافش است.

 

وی در مورد این‌که آیا امکان بازگشت آمریکا به برجام وجود دارد، گفت: اگر ترامپ تا زمان انتخابات به برجام برنگردد ایران تبدیل به عامل منفی برای او در رقابت‌های انتخاباتی می‌شود چون اکنون طبق نظرسنجی‌ها دو سوم آمریکایی‌ها معتقدند که برجام کمکی به امن‌شدن دنیا می‌کند؛ لذا ترامپ می‌داند که باید اقدامی ولو خنثی درباره برجام کرده در این بین خیلی از نزدیکان ترامپ تلاش کردند که او را به سمت عملیات نقطه‌زنی علیه ایران حرکت دهند که با سقوط پهپاد آمریکایی ارزیابی آنها از توازن قدرت ایران برهم خورد و ترامپ چاره‌ای جز به دیپلماسی ندارد هرچند که در گزینه دیپلماسی هم سردرگم است.

 

منبع: ایسنا

کلید واژه ها: دیدار روحانی و ترامپ شرط دیدار روحانی با ترامپ وقایع اتفاقیه


نظر شما :