علی بیگدلی در گفت‌وگو با «وقایع اتفاقیه»:

مذاکره با تهران، برگ برنده ترامپ در انتخابات۲۰۲۰/ مکرون منافع سیاسی از حل مناقشه تهران – واشنگتن دارد / سفر ظریف به G۷ بی‌ثمر نیست

۰۹ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۵:۰۵ کد : ۶۰۲۰ اصلی تیتر یک سیاسی
 ترامپ نیز به علت هم آوردی اقتصادی با چین در آینده نزدیک با مشکلات اقتصادی روبرو خواهد شد و در عرصه بین‌المللی نیز هیچ‌گونه دست آوردی ندارد. ازاین‌رو خواهان مذاکره با تهران است
مذاکره با تهران، برگ برنده ترامپ در انتخابات۲۰۲۰/ مکرون منافع سیاسی از حل مناقشه تهران – واشنگتن دارد / سفر ظریف به G۷ بی‌ثمر نیست

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: سفر محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران به مقر گروه 7 و اعلام آمادگی روحانی برای مذاکره با هرکسی در چارچوب منافع ملی موجب شد که حتی برخی از احتمال آغاز مذاکره ایران و آمریکا سخن به میان آورند. هرچند منابع رسمی هرگونه مذاکره با آمریکا را رد کرده اند زیرا سیاست‌های کلی دیپلماتیک ایران بر اساس قانون اساسی نه در اختیار رئیس‌جمهور و وزیر خارجه بلکه در اختیار مقام معظم رهبری است و ایشان به دلیل بدعهدی آمریکایی‌ها هرگونه مذاکره با آمریکایی‌ها را منع کرده‌اند، برای بررسی بیشتر در این زمینه «وقایع اتفاقیه» با علی بیگدلی به گفت‌وگو پرداخته که در ادامه می‌خوانید.


*سفر ظریف به G7


سفر ظریف به مقر نشست گروه 7 از اهمیت زیادی برخوردار بود. قبل از این سفر نیز ظریف در پاریس با مکرون دیدار کرده بود و مجدد از ظریف خواستند که در حاشیه اجلاس 7 قدرت صنعتی جهان حضورداشته باشد. این سفر نشان می‌دهد احتمالا کلیت اجلاس گروه 7 پیامی برای ایران داشته که ظریف را  دعوت کردند. وزیر خارجه فرانسه هم این نشست را بسیار با اهمیت دانستند و اعلام ‌شده که پیام‌های مهمی بین مکرون و محمدجواد ظریف رد و بدل شده است.


*مذاکره با اروپا 


مکرون نمی‌توانسته بدون نظر ترامپ ظریف را به این اجلاس دعوت کرده باشد اگرچه ترامپ به این موضوع ورود نکرده است اما به نظر می‌رسد دعوت ظریف به این اجلاس  آغازی برای ملاقات‌های بعدی است.  به نظر می‌رسد ایران نیز بی ‌میل نیست که از میزان فشارهای اقتصادی بر مردم کاهش یابد. واقعیت آن است که مذاکره با اروپا بهترین مسیر برای خروج از وضعیت فعلی است.


*مکرون به دنبال منافع  از مذاکره ایران و آمریکا


فرانسه بعد از جنگ جهانی دوم خود را متولی اروپا می‌داند و مکرون نیز به دلیل مشکلاتی  در فرانسه با چالش‌هایی روبرو است. از این ‌رو در تلاش است تا موفقیتی در عرصه بین‌المللی برای خود ایجاد کند تا دست برتری در انتخابات آینده داشته باشد. آشتی میان ایران و غرب به نفع مکرون است.


*سکوت در مورد مذاکره ایران و آمریکا


اینکه روحانی اعلام می‌کند حاضر است با هرکسی در هرجای دنیا به منع منافع ملی کمک کند، مثبت ارزیابی می شود. هرچند هرگونه مذاکره در چارچوب‌های شورای عالی امنیت ملی حاکم است. و رئیس‌جمهور اختیار چندانی در این زمینه ندارد. رهبران ایران و آمریکا نیز  به ‌صورت مستقیم تا این لحظه صراحتا در این مورد اظهارنظر نکرده‌اند.


*تلاویو به  دنبال پیچیدگی شرایط


احتمال درگیری نیابتی بین ایران و تلاویو نیز با توجه به برخی اقدامات  جنگ طلبانه صهیونیست‌ها وجود دارد تا از این طریق علاوه بر فشار اقتصادی؛ ایران را وارد درگیری نظامی کنند. از این‌رو ایران باید با دقت بیشتری در زمینه دیپلماسی گام بردار تا جنگ‌طلبان فشار مضاعفی را به ایران اضافه نکنند.


*ترامپ نیازمند حل مسئله ایران


 ترامپ نیز به علت هم آوردی اقتصادی با چین در آینده نزدیک با مشکلات اقتصادی روبرو خواهد شد و در عرصه بین‌المللی نیز هیچ‌گونه دست آوردی ندارد. ازاین‌رو خواهان مذاکره با تهران است زیرا مسئله ایران از تمامی مسائل سیاست خارجی آمریکا مهم تر است. از این‌رو ترامپ نیازمند حل مشکلاتش با تهران است تا بتواند در مبارزه با دموکرات‌ها بزرگ برنده داشته باشد.

مصاحبه کننده: احسان اسقایی

کلید واژه ها: علی بیگدلی احسان اسقایی وقایع اتفاقیه سفر ظریف به G7 امانوئل مکرون دونالد ترامپ مذاکره ایران و امریکا نفع مذاکره برای ترامپ نفع مذاکره برای مکرون


نظر شما :