مرغ ۱۴ هزار تومان شد

۰۷ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۳:۱۳ کد : ۵۹۸۵ اصلی سرخط اخبار
عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی گفت: امروز نرخ هر کیلو مرغ گرم در خرده فروشی‌ها با افزایش ۳۰۰ تومانی نسبت به روز قبل ۱۳ هزار و ۵۰۰ تا ۱۴ هزار تومان است.

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:  عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی، درباره آخرین تحولات بازار مرغ گفت: امروز متوسط نرخ هر کیلو مرغ زنده درب مرغداری 9 هزار و 600 تا 9 هزار و 700 و مرغ آماده به طبخ در خرده فروشی 13 هزار و 500 تا 14 هزار تومان است.

 

او با اشاره به اینکه قیمت مرغ زنده نسبت به روز گذشته 150 و مرغ گرم 300 تومان در بازار رشد داشته است، افزود: با توجه به ازدیاد تقاضا در ایام پایانی هفته، قیمت مرغ نسبت به روز گذشته 1.5 درصد تغییر قیمت داشته که ممکن است فردا درصد جزئی نرخ مرغ در بازار افزایش یابد.

 

حجت قیمت مرغ در بازار را پیش‌بینی کرد و گفت: با توجه به آنکه در آستانه ایام محرم و بازگشت حجاج قرار داریم، پیش‌بینی می‌شود که قیمت مرغ در همین حد باقی بماند یا حداکثر با نوسان 1 الی 2 درصدی در بازار روبرو شود.

 

او افزود: باتوجه به شرایط کنونی بازار به مرغداران توصیه می‌شود از نگهداری مرغ در واحد‌های مرغداری به منظور افزایش وزن لاشه پرهیز کنند چراکه این امر منجربه متضرر شدن آن‌ها خواهد شد.


عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی بازنگری در نرخ مصوب مرغ را امری ضروری دانست و افزود: مسئولان تنظیم بازار در قیمت گذاری باید دقت کافی را داشته باشند چرا که در مواقعی که نرخ مرغ گرم 13 هزار تومان بوده، قیمت مرغ زنده 9 هزار و 400 تا 9 هزار و 500 تومان است که فاصله یک هزار تومانی قیمت مرغ زنده با نرخ مصوب نشان می‌دهد که مسئولان ستاد تنظیم بازار دقت کافی در امر قیمت گذاری را ندارند.

 

او ادامه داد: با وجود اعتراض مکرر مرغداران به نرخ مصوب مرغ زنده، جای این سوال مطرح است که در سال رونق تولید اختلاف یک هزار تومانی قیمت مصوب با بازار آزاد قرار است از جیب تولیدکنندگان به جیب چه کسی سوق داده می‌شود؟

 

حجت با انتقاد از افزایش ناچیز قیمت مصوب مرغ زنده نسبت به سال قبل گفت: قیمت مصوب 8 هزار و 550 تومانی مرغ زنده نسبت به مدت مشابه سال قبل تنها 50 تومان معادل نیم درصد و قیمت مرغ گرم 12.5 درصد رشد داشته است که در حالت عادی کشتارگاه‌ها به این موضوع واقف هستند و درجهت مسیر صحیح بازار حرکت می‌کنند، مطلع هستند که اگر تولیدی وجود نداشته باشد، عملا عرضه برای کشتار نیست که با این وجود در قیمت مصوب مرغ زنده باید بازنگری صورت گیرد تا در زمانیکه تنش بازار زیاد می‌شود، مرغداران نگران جوجه ریزی نباشند.

 

این مقام مسئول با اشاره به اینکه نیازی به واردات نداریم، بیان کرد: ظرفیت تولید مرغ در ایام محرم، شب عید و مابقی طول سال در کشور به حدی است که تمامی برنامه ریزی‌ها باید به سمت و سوی صادرات باشد و ارتباط با کشور‌های همسایه باید به گونه‌ای رقم بخورد که برای صادرات و ورود ارز استفاده کنیم، در حالیکه متاسفانه برخی افراد تحت هر شرایطی به دنبال واردات، خروج ارز و بهره بردن منافع شخصی است.

 

به گفته او، اگر تولیدکنندگان مسیر عادی تولید را طی کنند، بدون تردید صادرات خواهیم داشت و در غیراین صورت نه تنها تولیدکنندگان بلکه سیستم بانکی کشور متضرر می‌شود چرا که اکثر مرغداران با تسهیلات، فارم‌های تولیدی خود را راه اندازی کردند که در صورت عدم بازگشت پول، کل اقتصاد صنعت دچار چالش می‌شود.

 

حجت ادامه داد: در شرایط فعلی که تأمین ارز با مشکلات خاصی روبه‌روست، واردات مرغ تنها ضربه مهلکی به تولید داخل وارد می‌کند.

 

حجت با بیان اینکه قیمت جوجه یک روزه در هفته‌های اخیر افت چشم‌گیری داشته است، بیان کرد: طی هفته‌های اخیر میزان جوجه‌ریزی در واحد‌های مرغداری به دلیل فشار مسئولان بر اجرای نرخ مصوب کاهش یافته است که همین امر در افت قیمت جوجه یک روزه در بازار دامن زد، اما با مدیریت قیمت مرغ در بسیاری از استان‌ها روند جوجه ریزی در شهریور نسبت به مرداد مطلوب‌تر شده که با این وجود تاحدودی قیمت جوجه یک روزه در بازار تعدیل یافته است.

 

این مقام مسئول با اشاره به اینکه التهاب بازار نهاده‌های دامی فروکش کرده است، اظهار کرد: قیمت کنجاله سویا در بازار آزاد با نرخ مصوب بسته به کیفیت تنها 100 تا 200 تومان نوسان دارد، اما در بحث ذرت عرضه از بخش دولتی با جدیت قبلی وجود ندارد که امیدواریم این مسئله حل شود چرا که عرضه ذرت اوکراین مورد استقبال تولید کنندگان مرغ گوشتی نیست و این نوع ذرت این ذرت بیشتر در بخش دامداری‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

عضو هیئت مدیره اتحادیه مرغداران گوشتی در پایان با اشاره به اینکه کمبودی در عرضه مرغ نداریم، تصریح کرد: با رفع تنش‌های گرمایی و وزن‌گیری بهتر لاشه و همچنین ازدیاد عرضه در برابر تقاضا کمبودی در توزیع وجود ندارد که بخواهیم بخشی از نیاز کشور را از طریق واردات تأمین کنیم.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

 

کلید واژه ها: گوشت مرغکاهش قیمت مرغوقایعنرخ مرغ


نظر شما :