کارت سوخت بنزین روی میز مجلس

۲۵ مهر ۱۳۹۷ | ۱۶:۱۷ کد : ۵۹۸ تیتر یک اقــتــصــادی
کارت سوخت بنزین با وجود اینکه چهارسالی از سبد خانوار کنار گذشته شده بود این روزها حرف و حدیث هایی برای بازگشت این کار مهم به گوش می رسد، مجلسی ها که پیش ازاین هر گونه افزایش نرخ بنزین را رد می کردند در نظر دارند هفته آینده برای احیای مجدد کارت سوخت نشستی برگزار کنند.
کارت سوخت بنزین روی میز مجلس

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: افزایش قیمت دلار به قوی شوک چهارم ارزی اختلاف نرخ سوخت در داخل و کشورهای همسایه را افزایش داد و همین امر انگیزه ای شده است که قاچاق سوخت در کشور جان دوباره ای بگیرد. از این روی مسئولان در تلاش هستند برای مدیریت فضای سوخت وانرژی مجدد به نسخه ای که 8 سال در کشور اجرایی شد یعنی کارت سوخت پناه ببرند.

 

دولتی ها بازگرداند کارت سوخت و سهمیه بندی کردن بنزین و گازوئیل را در بسته حمایتی خود گنجانده اند اماهمچنان از اجرایی شدن آن خبری نیست، قاسم میرزایی نیکو عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی کشور در مجلس می گوید: یکی از موضوعاتی که در بسته حمایتی دولت مدنظر قرار گرفته است، سهمیه بندی بنزین است، تفاوتی که این سهمیه بندی با گذشته در این است که می خواهند سهمیه سوخت را به جای اینکه به خودرو بدهند به افراد تخصیص دهند.

 

وی توضیح می دهد: در گذشته ممکن بود یک فرد چندین خودرو داشته باشد و هر خودروی آن کارت سوخت داشته باشد، همین مسئله معضلاتی را ایجاد کرده بود، اما اکنون اگر سهمیه بنزین به افراد تخصیص پیدا کند دیگر مهم نیست فرد چه تعداد خودرو دارد او مجاز به استفاده میزان محدودی سوخت سهمیه بندی شده است.

 

از سوی دیگر رییس کمیسیون انرژی مجلس، با اعلام این خبر که هفته آینده فعال سازی کارت سوخت در کمیسیون متبوعش بررسی می شود، به خانه ملت می گوید: هیچ تصمیمی مبنی بر گرانی سوخت تاکنون در دولت و مجلس اتخاذ نشده و مباحث افزایش قیمت شایعه ای بیش نیست.

 

فریدون حسنوند، با اشاره به طرح مباحثی مبنی بر فعال شدن کارت سوخت در آینده نزدیک، گفت: کمیسیون انرژی یکشنبه هفته آینده موضوع رهنمودهای مقام معظم رهبری در حوزه کاهش مصرف سوخت، بهینه سازی مصرف سوخت، فعال شدن مجدد کارت سوخت و سامانه هوشمند آن را بررسی می کند.

 

رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه نشست با حضور مرکز پژوهش ها و دستگاه های ذیربط برگزار می شود، می افزاید: در این جلسه راهکارهایی که از قاچاق سوخت جلوگیری کرده و فرهنگ صحیح مصرف سوخت را در جامعه ترویج و تبلیغ می کند، مطرح و بررسی می شود.

 

وی ادامه می دهد: موضوع فعال سازی مجدد کارت سوخت در شورای عالی هماهنگی اقتصادی کشور مطرح بوده و در جلسه مشترک مسئولان دولتی و روسای کمیسیون ها و در جلسه غیرعلنی نیز این موضوع مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 

نماینده مردم اندیمشک در مجلس شورای اسلامی، با بیان اینکه استفاده از کارت سوخت از قاچاق بنزین جلوگیری و موجب کاهش آن می شود، اظهار دارد: کمیسیون انرژی تصمیم گرفت که نخستین جلسه خود را به موضوع فعالسازی کارت سوخت اختصاص دهد تا مباحث کارشناسی آن در ابعاد مختلف مورد بررسی قرار گیرد.

 

وی با اشاره به اختلاف قیمت بنزین در داخل و خارج ایران به ویژه کشورهای همسایه، می گوید: با توجه به تفاوت قابل توجه قیمت داخلی بنزین با قیمت این فرآورده نفتی در کشورهای همسایه، استفاده مجدد از کارت سوخت از رواج مجدد قاچاق به خصوص قاچاق سازمان یافته این فرآورده نفتی جلوگیری می کند.

 

رییس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، تصریح می کند: تاکنون هیچ تصمیمی مبنی بر گرانی سوخت در دولت و مجلس اتخاذ نشده و مباحث افزایش قیمت شایعه ای بیش نیست. 

 

از آنجایی که در قانون بودجه سال 97 اجازه افزایش نرخ حامل های انرژی به دولت داده شده است و از سوی دیگر زمزمه سهمیه بندی سوخت به گوش می رسد، این احتمال وجود دارد که گرانی بنزین برای بیش از سهمیه درنظر گرفته شده صورت می گیرد، باید یادآور شد که می گویند بین 60 تا 100 لیتر سهمیه بنزین با نرخ دولتی در نظر گرفته شده است.
 

کلید واژه ها: مجلس شورای اسلامی کارت سوخت سهمیه بندی بنزین قاچاق سوخت میرزایی نیکو


نظر شما :