سفری که ۱۰۰ میلیون دلار عایدی داشت

۲۵ مهر ۱۳۹۷ | ۱۴:۵۸ کد : ۵۹۷ تیتر یک دیپلماسی
موضوع «جمال خاشقجی» را می توان از جنبه های مختلفی را بررسی کرد اما در کنار موراد متعدد  ۲ بعد این جریان بسیار حائز اهمیت است. یکی آنکه عربستان سعودی بدون هراس از واکنش های جهانی و تنبیه بین المللی به راحتی هر چه تمام انسانی را به وحشیانه ترین روش ممکن به قتل می رساند و دوم آنکه چگونه کشورهایی همچون آمریکا حاضر می شوند در قبال دریافت پول چشم خود را به روی حقیقت ببندند.
سفری که ۱۰۰ میلیون دلار عایدی داشت

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:موضوع «بده بستان» در دنیای سیاست امر عجیبی نیست و بسیاری از مسائلی که از دید مردم اموری بغرنج تصور می شوند در پشت ردهای بسته به راحتی و فقط با بده و بستان های میان دولت ها حل و فصل می شوند.

 

موضوع «جمال خاشقجی» را می توان از جنبه های مختلفی را بررسی کرد اما در کنار موراد متعدد  2 بعد این جریان بسیار حائز اهمیت است. یکی آنکه عربستان سعودی بدون هراس از واکنش های جهانی و تنبیه بین المللی به راحتی هر چه تمام انسانی را به وحشیانه ترین روش ممکن (روایت رسانه های آمریکایی و ترکیه ای از نحوه قتل و مُثله کردن جسد خاشقجی) به قتل می رساند و دوم آنکه چگونه کشورهایی همچون آمریکا حاضر می شوند در قبال دریافت پول چشم خود را به روی حقیقت ببندند.

 

خاشقجی روزنامه نگار منتقد عربستانی، در تاریخ دوم اکتبر به کنسولگری عربستان در استانبول مراجعه کرده و از آن تاریخ اطلاعی از وی در دست نیست.

 

روزنامه آمریکایی واشنگتن پست در هفته گذشته از کشته شدن خاشقجی از سوی یک تیم ۱۵ نفره خبر داده بود و شب گذشته نیز الجزیره گزارش داده که خاشقجی ظرف هفت دقیقه در کنسولگری عربستان به قتل رسیده و جسد وی مُثله شده است.

 

از همان آغاز ماجرای خاشقجی تامپ اعلام کرده بود که حاضر نیست تجارت میلیاردی با ریاض و همچنین سرمایه گذاری 110 میلیارد دلاری عربستان در آمریکا را فدای خاشقجی کند.  

 

در آن زمان این شایعه مطرح شد که آمریکا حاضر است در قبال دریافت مبلغی کلان چشم خود را بر روی حقیقت بسته و موضوع ناپدید شدن خاشقجی را به طوری که خاندان سلطنتی عربستان آسیب نبیند مختومه کند.

 

در حقیقت وقتی ترامپ عنوان داشت که به نظر می رسد افرادی خودسر از عربستان اقددام به قتل خاشقجی کرده باشند، سیگنال های لازم را به عربستان فرستاد و گزارش امروز چهارشنبه روزنامه نیویورک تایمز درباره واریز 100 میلیون دلار به حساب آمریکا به محض ورود پمپئو به عربستان سعودی شایعه مطرح شده در این رابطه را رنگ واقعیت بخشید.

 

پمپئو دیروز سه شنبه به عربستان سفر کرده و با مقامات ریاض از جمله «ملک سلمان» پادشاه و «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان دیدار و در خصوص ماجرای مفقود شدن جمال خاشقجی رایزنی کرده بود.

 

پس از اتمام این دیدارها، ترامپ در آمریکا وارد عمل شد و اظهاراتی را در حمایت از عربستان و دشمنی با ایران به زبان آورد که خبر صبح امروز نیویورک تایمز در خصوص واریز 100 میلیون دلار به حساب آمریکا از سوی ریاض دلیل این سخنان ترامپ را مشخص می کند.

ترامپ در مصاحبه با فاکس نیوز در این رابطه گفت: عربستان متحد آمریکا برای مقابله با ایران است. عربستان سعودی متحد آمریکا علیه ایران، علیه موشک‌ها، و علیه تلاش های آن ها برای کنترل خاورمیانه است. بنابراین عربستان سعودی برای من متحد بسیار بزرگی بوده، آن ها سرمایه گذاری عظیمی کرده‌اند. آن ها در حال نبرد با ترور هستند.

 

رئیس‌جمهوری آمریکا در ادامه اظهاراتش با اشاره به سفارش تسلیحاتی گسترده عربستان سعودی از ایالات متحده، و این که این سفارش بزرگ فرصت های شغلی زیادی در ایالات متحده ایجاد کرده گفت: می گویند ما از تو می‌خواهیم این سفارش را لغو کنی. خوب آیا این به معنی آسیب زدن به کشور خودمان نیست؟ آن ها می‌گویند آمریکا به ما جنگ‌افزار نمی‌فروشد، پس ما از چین یا روسیه می خریم. البته کشورهای دیگری هم هستند. باید هوشیارانه عمل کنیم.

کلید واژه ها: آمریکاعربستانخاشقچی


نظر شما :