اسدالله عباسی در گفت‌و‌گو با روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه

بررسی سوابق وزرای پیشنهادی دولت

۲۵ مهر ۱۳۹۷ | ۱۴:۳۵ کد : ۵۹۵ تیتر یک سیاسی
وزرای پیشنهادی دولت روز شنبه به هیئت رئیسه مجلس معرفی خواهند شد.
بررسی سوابق وزرای پیشنهادی دولت

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: محمود واعظی رئیس دفتر رئیس‌جمهور 11 مهر گفته بود هفته آینده تعدادی وزرا به مجلس معرفی می‌شود اما هفته آینده، هفته پیش شد و دولت وزرایی معرفی نکرد و اعلام کرد که پس از تعطیلات دوره‌ای مجلس اسامی را به نمایندگان مجلس معرفی خواهد کرد.حالا اسدالله عباسی، عضو هیئت‌رئیسه مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه با اشاره به تاخیر دولت در معرفی وزرای پیشنهادی به مجلس گفت: بهتر بود رئیس‌جمهور رودتر به این کار اقدام می‌کردند و نمایندگان فرصت کافی برای بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی را داشتند.
 

وی افزود: طبق اخباری که داریم احتمالاً امروز یا شنبه هفته آینده رئیس‌جمهور وزرای پیشنهادی را به مجلس معرفی کند.
 

این عضو هیئت رئیسه مجلس درباره اسامی وزرای پیشنهادی اقتصاد و صنعت نیز اظهار داشت: احتمالاً آقایان فرهاد دژپسند، رضا ویسه، حاج محمدی و محمد شریعتمداری به ترتیب برای وزارت اقتصاد، صنعت، راه و شهرسازی و تعاون،کار و رفاه اجتماعی به مجلس معرفی شوند.
 

نماینده رودسر و املش در مجلس با اشاره به نحوه برگزاری جلسه رای اعتماد به وزرای پیشنهادی، اضافه کرد: اگر رئیس‌جمهور وزرای پیشنهادی خود را حداکثر تا شنبه هفته آینده به مجلس معرفی کند، طی هفته آینده صلاحیت وزرای پیشنهادی در کمیسیون‌های تخصصی و فراکسیون‌ها بررسی می‌شود.
 

عضو هیئت‌رئیسه مجلس با بیان این مطلب که به دلیل اینکه دو هفته آینده بحث سفر اربعین  برخی از نمایندگان را در پیش داریم، اگر رئیس‌جمهور وزار را زودتر معرفی کند با توافق مجلس و دولت زمانی برای جلسه رای اعتماد وزرا تعیین می‌کنیم، اظهار داشت:‌ با توافق دولت و مجلس احتمالا جلسه رای اعتماد به وزرا چهارشنبه هفته آینده برگزار شود.
 

دولت وزیری معرفی نکرده و درباره اسامی و جزئیات نیز اطلاع‌رسانی نمی‌کند با این حال برخی اسامی برای برخی وزارتخانه‌ها مطرح می‌شود.  دولت قرار است 4 وزیر جدید برای وزارتخانه‌های کار، صنعت، مسکن و اقتصاد معرفی کند و کنار دو وزارتخانه بی‌وزیر اقتصاد و کار،‌ دو وزارتخانه مسکن و صنعت را صاحب وزیران جدیدی کند. پس از انتشار این خبر اسامی مختلفی برای این وزارتخانه‌ها عنوان شد.
 

از جمله رضا ویسه برای وزارت صنعت و معدن، فرهاد دژپسند برای وزارت اقتصاد، علی‌اکبر حاج‌محمدی برای وزارت راه و شهرسازی، محمد شریعتمداری نیز برای وزارت کار اسامی‌ای بودند که از زبان منابع آگاه عنوان می‌شدند،‌ بین اسامی معرفی‌شده نیز منابع دولتی دژپسند و شریعتمداری را برای وزارتخانه‌های اقتصاد و کار قطعی عنوان می‌کردند.
 

تأخیر دولت در معرفی وزرای پیشنهادی باعث شد اخباری مبنی بر انصراف دژپسند برای تصدی وزارت اقتصاد به گوش برسد، حتی عنوان شد که رئیس‌جمهور با ماندن آخوندی در وزارت مسکن نیز موافقت کرده است، اخبار مختلفی برای تغییر یا ترمیم کابینه به گوش می‌رسد اما به‌فرض احتمال معرفی همین افراد برای وزارتخانه‌های جدید نشان می‌دهد که کفه محمدباقر نوبخت معاون رئیس‌جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور در دولت سنگین‌تر می‌شود.
 

  • بررسی سوابق وزرای احتمالی

فرهاد دژپسند فارغ‌التحصیل رشته اقتصاد در مقطع دکترا از دانشگاه آزاد اسلامی و استادیار دانشکده علوم اقتصادی و سیاسی دانشگاه شهید بهشتی است؛‌ دژپسند سابقه حضور در معاونت طرح و بودجه سازمان برنامه و بودجه دولت یازدهم، معاونت تولیدی سازمان برنامه در دولت نهم و معاونت طرح‌ریزی اقتصادی وزارت بازرگانی دولت هشتم را دارد. وی اکنون نیز به‌عنوان رئیس مرکز پژوهش‌های توسعه و آینده‌نگری سازمان برنامه و بودجه مشغول فعالیت است.
 

علی‌اکبر حاج‌محمدی گزینه پیشنهادی راه و شهرسازی که تا پیش از این مشاور عالی سازمان برنامه و بودجه کشور در امور زیربنایی و عمرانی بوده است در آذر ماه سال پیش، از سوی محمدباقر نوبخت به‌عنوان رئیس امور پایش، ارزیابی و اطلاعات مدیریت سازمان برنامه و بودجه منصوب شده بود.
 

محمد شریعتمداری که در حال حاضر وزیر صنعت، معدن و تجارت است، پیش از این معاون سابق اجرایی رئیس جمهور ایران، جانشین رئیس‌جمهور ایران در شورای عالی ایرانیان، شورای عالی فضایی و شورای استاندارد و تحقیقات صنعتی بوده است.
 

رضا ویسه گزینه پیشنهادی وزارت صنعت، معدن و تجارت، معاون هماهنگی و نظارت معاون اول رئیس‌جمهور است. وی ریاست هیئت عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو) را بین سال‌های 1380 تا 1384 به‌عهده داشته است, وی در این پروژه فاز یک و فازهای شش، هفت و هشت پارس جنوبی را انجام داد.

 

کلید واژه ها: مجلس شورای اسلامی دولت


نظر شما :