ملاقات روحانی و ترامپ در هاله ای از ابهام

۰۵ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۳:۱۵ کد : ۵۹۱۷ اصلی تیتر یک
وزیر امور خارجه ایران درباره ملاقات میان ترامپ و روحانی گفت: در سفر بیارتز گفتم دیداری بین رئیس‌جمهوری ایران و ترامپ قابل تصور نیست.
ملاقات روحانی و ترامپ در هاله ای از ابهام

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:  «محمدجواد ظریف» که به منظور دیدار و گفت‌و‌گو با همتای چینی خود از روز گذشته (دوشنبه) به این کشور سفر کرده است، گفت: در سفر بیارتز گفتم دیداری بین رئیس‌جمهوری ایران و ترامپ قابل تصور نیست. اگر آمریکا به جمع پنج به‌علاوه یک بپیوندد و برجام را اجرا کند، در آن زمان هم گفت‌و‌گوی دوجانبه‌ای نخواهیم داشت.


او تصریح کرد: اینکه مسئولان فرانسوی و آمریکایی‌ها در این زمینه چه گفت‌و‌گوهایی داشته‌اند، به خود آنها بستگی دارد اما من در سفر به بیاریتز گفتم که دیداری با مقامات آمریکایی انجام نخواهد شد.

 

او افزود: ما کاملا مشخص کردیم که دولت ایالات متحده و ترامپ، توافق هایی که به دنبال گفت‌و‌گوهای طولانی میان دو کشور بوده است را زیر پا گذاشته است و آنچه که اکنون ضرورت دارد انجام شود اجرای توافقات گذشته است و در این زمینه ما هنوز نشانه قابل توجهی از سوی دولت آمریکا ندیدیم.

 

ظریف همچنین در مورد مذاکرات خود در بیارتز و قبل از آن در پاریس هم گفت: مذاکرات در مورد این بود که چگونه می توان با اجرای تعهدات طرفین، برجام را حفظ کرد و با توجه به اینکه ایران در سال‌های گذشته تمامی تعهدات خود را در برجام اجرا کرده و بعد از خروج غیرقانونی آمریکا و یک سال بی‌عملی اتحادیه اروپا به مواردی که در ماده 36 برجام هم قابل اجرا بوده است اقدام کرده است، چگونه می‌توان شرایط فعلی را به شرایط قبل برگرداند.

 

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران افزود: در این نشست‌ها همچنین در مورد تعهدات و اقداماتی که اروپایی‌ها باید انجام دهند، صحبت کردیم و گفت‌و‌گوهای خوبی هم بود.

 

ظریف تصریح کرد: متاسفانه اروپایی‌ها برای اینکه اقدامات و تعهدات خودشان را انجام دهند به برخی مجوزها از طرف آمریکا نیاز دارند که از نظر ما این وضعیت، شرایط خوبی را برای آینده روابط بین الملل نشان نمی دهد که کشورهای مستقل برای انجام اقدامات قانونی نیاز به اخذ مجوز از دیگر کشورها داشته باشند.

 

وزیر خارجه ایران قرار بود روز یکشنبه سوم شهریور به چین سفر کند اما با توجه به سفر دوباره ظریف به فرانسه، او بامداد دوشنبه راهی پکن شد.

 

منبع: ایرنا

کلید واژه ها: روحانی و ترامپ دیدار روحانی و ترامپ تکذیب دیدار روحانی و ترامپ وقایع اتفاقیه فرانسه میانجیگری فرانسه امانوئل مکرون


نظر شما :