وزیر خارجه چین را به مقصد ژاپن ترک کرد

۰۵ شهریور ۱۳۹۸ | ۱۳:۰۸ کد : ۵۹۱۶ اصلی آخرین اخبار
وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران در ادامه سفرش به شرق آسیا «پکن» را به مقصد توکیو ترک کرد.

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:  وزیر امور خارجه کشورمان در ادامه سفرش به شرق آسیا و پس از ترک پکن ساعتی پیش راهی توکیو شد.

 

او در چین با «وانگ یی» همتای چینی دیدار و گفتگو کرد و در توئیتی درباره این رایزنی‌ها نوشت: گفتگوی مفصل و سازنده داشتم. درباره موضوعات دوجانبه، منطقه‌ای و جهانی دیدگاهی مشترک داریم. یک نقشه راه 25 ساله برای تحکیم شراکت جامع راهبردی و نقش‌آفرینی فعال در ابتکار « یک پهنه یک راه » پیشنهاد کردم.

 

در گفتگوهای دوجانبه وزرای خارجه ایران و چین در پکن در خصوص ابعاد مختلف روابط دوجانبه، آخرین تحولات اجرای برجام و ابتکارات روسای جمهور ایران و فرانسه، نقشه راه 25 سال آینده روابط دو کشور، امنیت منطقه خلیج فارس و تنگه استراتژیک هرمز، تحریم های غیرقانونی و یکجانبه ایالات متحده ضد کشورهای مستقل گفتگو و تبادل نظر شد.

 

وزیر امور خارجه کشورمان ضمن تاکید بر توسعه همه جانبه روابط راهبردی و هزاران ساله دو ملت ایران و چین، فشار اقتصادی و تحریم های آمریکا ضد چین و نیز مداخله آن کشور و برخی کشورهای غربی در امور داخلی آن را محکوم کرد و حمایت جمهوری اسلامی ایران از سیاست چین واحد را مورد تاکید قرار داد. 

 

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران که در دو هفته گذشته به قطر، کویت، فنلاند، سوئد، نروژ و فرانسه (دو بار) سفر کرد، قرار است پس از ژاپن راهی مالزی شود.

 

کلید واژه ها: وزیر خارجه «محمدجواد ظریف سفیر ظریف به ژاپن دیدار ظریف و آبه روزنامه آنلاین وقایع


نظر شما :