وقایع اتفاقیه گزارش می‌دهد:

آیا مسولان در اعتراضات اخیر به معلمان حق می‌دهند؟

۲۵ مهر ۱۳۹۷ | ۰۶:۱۹ کد : ۵۸۴ تیتر یک برگزیده ها جامـــعه
یکی از اعضای کمیسیون آموزشی در گفت‌وگو با وقایع اتفاقیه گفت: وضعیت حقوقی معلمان خوب نیست و افزایش بی‌رویه قیمت‌ها صدمات زیادی بر طبقه حقوق بگیر و معلم‌ها وارد کرده است و بایستی برای آن یک فکر اساسی صورت بگیرد.
آیا مسولان در اعتراضات اخیر به معلمان حق می‌دهند؟

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: اولین باری نیست که خبری از تحصن و اعتصاب معلم‌ها در رسانه‌های سراسر کشور منتشر می‌شود. اعتصابی که اینبار به بهانه شرایط اقتصادی و وضعیت معیشت آن‌ها آغاز شده است و اتفاقا بازتابی هم در میان مسوولان حوزه آموزشی داشته و به نظر می‌رسد که آن‌ها اینبار به فکر یک راهکار تازه برای حل این مساله هستند.

 

این اعتصابات سراسری نخستین بار در ۲۰ اردیبهشت ماه آغاز شد و با تحصن مقابل سازمان برنامه بودجه همراه بود. در جریان این اعترضات تعدادی از معلمین هم بازداشت شدند. این اعتراضات اما مجدد در روزهای آغازین سال تحصیلی جدید در شهرهایی نظیر: تهران٬ تبریز٬ اصفهان و کرمانشاه ادامه پیدا کرد.

 

این اعتصابات که با انگیزه سفره خالی فرهنگیان آغاز شده است با ارسال نامه‌ای به محمد بطحایی٬ وزیر آموزش و پرورش ادامه پیدا کرد. شورای هماهنگی تشکلهای صنفی فرهنگیان در ایران که به نوعی آغاز کننده این اعتراضات بوده است در روزهای اخیر در اعتراض به مشکلات معلمان بیانیه‌های متعددی صادر کرد.

 

تاکنون شحصیت‌های سیاسی به این اعتراضات واکنش‌نشان دادند٬ محمود صادقی یکی از اعضای کمیسیون آموزشی روز گذشته در گفت‌وگو با یکی از رسانه‌ها عنوان کرد که کمیسیون مشکلات صنف معلمان را درک می‌کند و دغدغه معیشیتی برای اعضا قابل درک است. وی همچنین تاکید کرد: مشکلات معیشتی و کمبودها قابل درک است اما نمی‌توان تنگناهای بودجه‌ای را نادیده گرفت.

 

وزیر آموزش و پروش اما در چند روز گذشته در واکنش به وضعیت معلم‌ها اعلام کرد وضعیت اقتصادی جامعه به نحوی است که حقوق معلم کفاف زندگی معمولی را نمی‌دهد.

 

به نظر می‌رسد که تاکنون بیشتر مسوولین متفق القول هستند که وضعیت معیشیتی معلمان با استاندارهای جهانی فاصله زیادی دارد و حقوق آن‌ها برا معیشت یک خانواده متوسط کم و در برخی موارد ناچیز است.

 

یکی از اعضای کمیسیون آموزشی اما در همین راستا به  خبرنگار اجتماعی وقایع اتفاقیه می‌گوید: وضعیت حقوقی معلمان خوب نیست و افزایش بی‌رویه قیمت‌ها صدمات زیادی بر طبقه حقوق بگیر و معلم‌ها وارد کرده است و بایستی برای آن یک فکر اساسی صورت بگیرد.

 

داود محمدی درباره وعده‌هایی که به معلم‌ها برای بهتر شدن وضعیت معیشت‌آن‌ها داده شده است ادامه می‌دهد: کمیسیون این مساله را دنبال می‌کند و قرار است در بودجه ۹۸ فکر اساسی برای وضعیت معیشتی معلملن اتخاذ شود. همچنین دولت در نظام رتبه بندی قول تسریع عملکرد داده و امید است که مجلس هم آن را دنبال کند.

 

محمدی تصریح می‌کند: ببینید وضعیت معیشیتی برای معلمین بازنشسته به مراتب بدتر و پیچیده‌تر است. بسیاری از مسوولان اما راه حل اعتراض را اعتصاب و تحصن نمی‌دانند و معتقدند که این مساله احتمالا در روحیه دانش آموزان تاثیر منفی خواهد گذاشت.

 

محمدی درباره راه‌های جایگزینی که لطمه کمتری به نظام آموزشی وارد کند و البته اعتراض معلمان را هم نمایان کند می‌گوید: معلم قشر فرهیخته جامعه است به خصوص اینکه در حال آموزش دادن نیز هست. بنده خودم به عنوان یک معلم معتقدم که معلمین به جای تحصن و اعتصاب از روشی دیگر برای بیان اعتراض خود استفاده کند.

 

نماینده مردم تهران درباره تاثیر این اعتصاب‌ها در روحیه دانش اموزان تاکید می‌کند: شما وقتی کلاسی را تعطیل می‌کنید صدمه آن به کل نظام می‌رسد. به نظر من باید نهادهای مدنی و تشکل‌ها جمع شوند و با نوشتن به دنبال نشان دادن اعتراض خود شوند. این نماینده مجلس درخصوص تجمع‌های معلمین‌هم می‌گوید: ببینید اگر هم قرار است که تجمعی صورت بگیرد باید با محوز باشد و اینطور که کلاس تعطیل شود قطعا کاری از پیش نمی‌رود.

 

بنابراین به نظر می‌رسد تا به اینجای کار بسیاری از مسوولان به معلمان می‌دهند و آن‌ها را در تنگنای شرایط اقتصادی می‌دانند اما اینکه چه قدر با تعطیل شدن کلاس موافق هستند بحثی است که به دلیل نبود سازوکار جایگزین برای دانش آموزان قطعا اقدام اعتراضی قابل درک نیست. 

کلید واژه ها: اعتصاب سراسری معلمان


نظر شما :