خاشقجی و صیدی که نصیب آمریکا و ترکیه شد

۲۴ مهر ۱۳۹۷ | ۱۸:۲۰ کد : ۵۸۱ تیتر یک دیپلماسی
در نهایت آنکه آمریکا و ترکیه برای آنکه خود را همراه با افکار عمومی نشان دهند انتقادهایی را متوجه عربستان می کنند ولی در نهایت به نوعی با ریاض در این رابطه به توافق می رسند.
خاشقجی و صیدی که نصیب آمریکا و ترکیه شد

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: سفر «مایک پمپئو» وزیر خارجه آمریکا به عربستان معادلات موجود در خصوص  ماجرای مفقود شدن«جمال خاشقجی» روزنامه نگار منتقد عربستانی، را وارد فاز جدیدی کرد.

 

جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد عربستانی در تاریخ دوم اکتبر به کنسولگری عربستان در شهر استانبول ترکیه مراجعه کرده و از آن زمان تا کنون اطلاعی از وی در دست نیست.

 

مقامات عربستانی مدعی هستند که وی از کنسولگری خارج شده اما هیچ مدرکی برای اثبات این ادعا وجود ندارد. علاوه بر آن «خدیجه چنگیز» نامزد ترکیه ای خاشقجی، برای چندین ساعت در مقابل درب کنسولگری عربستان در استانبول منتظر وی بوده و او نیز خارج شدن نامزدش را ندیده است.

 

علاوه بر این موارد، دوربین های امنیتی کنسولگری عربستان در زمان مراجعه خاشقجی به این محل از کار افتاده بودند و درست در همان روز به کارکنان ترک کنسولگری مرخصی داده شده بود.

 

همین چند نکته موجب حساس شدن موضوع شد و امتناع عربستان از روشنگری در این رابطه سبب حساس شدن رسانه ها و مقامات کشورهای مختلف به این موضوع شد.

 

از همان روزهای آغازین ماجرا روزنامه های آمریکایی واشنگتن پست و نیویورک تایمز گزارش هایی در رابطه با خاشقجی و به نقل از مقامات ترکیه ای منتشر کردند که حکایت از قتل این روزنامه نگار و مُثله شدن جنازه وی داشت . بخشی این گزارش ها در روزهای بعد با توجه به فیلم هایی که پلیس ترکیه در این رابطه منتشر کرد رنگ واقعیت به خود گرفتند.

 

نکته عجیب در این میان اما برخورد ترکیه و آمریکا با موضوع خاشقجی بود. از همان ابتدا مشخص بود که ترکیه در حال مدارا کردن با عربستان است و سعی دارد با انتشار قطره ای اطلاعات به نوعی عربستان را تحت فشار قرار دهد. در آمریکا نیز با وجودی که رسانه ها و حتی اعضای کنگره علیه عربستان موضع گرفته و شخص «محمد بن سلمان» ولیعهد عربستان سعودی، را مسئول اصلی مفقود شدن خاشقجی معرفی کرده و خواستار لغو صادرات تسلیحات به عربستان در این رابطه بودند «دونالد ترامپ» رئیس جمهور ایالات متحده مواضع ضد و نقیضی را در این رابطه اتخاذ می کرد.

 

برای مثال ترامپ در ابتدا گفته بود که دوست ندارد اخبار مربوط به خاشقجی را بشنود. وی سپس عنوان داشت که سرمایه گذاری 110 میلیارد دلاری عربستان را فدای ماجرای خاشقجی نمی کند. ترامپ اما وقتی با فشار رسانه ای در این رابطه مواجه شد عنوان داشت که اگر ثابت شود عربستان در پس ماجرای مفقود شدن خاشقجی است تبیهی سخت در انتظار ریاض خواهد بود.

 

بعد از این سخنان ترامپ، عربستان به آن واکنش نشان داد و عنوان داشت که در صورت اعمال هر نوع فشاری علیه ریاض در خصوص ماجرای خاشقجی، عربستان به شدت به آن واکنش نشان می دهد.

 

همین امر کافی بود تا ترامپ از موضع خود عقب نشینی کرده  بگوید تنبیه عربستان تنبیه آمریکاست. ترامپ که در یک سال گذشته نشان داده تبحر خاصی در دوشیدن عربستان سعودی و به جیب زدن دلارهای نفتی ریاض دارد اینبار نیز در موضوع خاشقجی قصد انجام همین کار را دارد.

 

در همین راستا ابتدا یکی از مقامات کاخ سفید اعلام کرد که رئیس جمهور در موضع خود در خصوص تنبیه عربستان جدی است و پس از آن ترامپ با «ملک سلمان» پادشاه عربستان سعودی، تلفنی گفتگو کرد و قرار شد که مایک پمپئو عازم عربستان شود.

 

اخبار غیر رسمی از این موضوع حکایت دارند که آمریکا به عربستان اعلام کرده حاضر است در قبال دریافت مبلغی کلان از پیگیری موضوع خاشقجی صرف نظر کرده و موضوع را به نوعی مختومه کند. همزمان با دست به دست شد این خبر غیر رسمی روزن امه نیویورک تایمز نیز در گزارشی نوشت: عربستان برای رها کردن خود از فشارهای بین المللی به وجود آمده در نتیجه ماجرای«خاشقجی»، قتل وی را می پذیرد اما داستانی جدید را در این رابطه نقل می کند. در همین رابطه عربستان در حال آماده کردن خود برای نقل این داستان است که خاشقجی در زمانی که در حال بازجویی در کنسولگری عربستان در استانبول بوده بر اثر یک اشتباه کشته می شود.

 

این در حالی است که مقامات بلندپایه عربستانی از جمله شخص «محمد بن سلمان» ولیعهد این کشور، پیشتر مدعی شده بود که خاشقجی از کنسولگری عربستان در استانبول خارج شده است. به نظر می رسد که عربستان این داستان جدید را برای رها کردن خود از فشارهای بین المللی به وجود آمده در نتیجه ماجرای خاشقجی و همچنین برداشتن انگشت اتهام از شخص بن سلمان انجام می دهد.

 

قراردادن این شواهد در کنار هم نشان می دهد که توافق آمریکا با عربستان در خصوص خاشقجی چندان دور از ذهن نیست.

 

در مورد ترکیه ، در روزهای آغازین ماجرا برخی از رسانه های این کشور همچون ینی شفق مدعی شدده بوده اند که ترکیه فیلم کامل قتل خاشقجی را در اختیار دارد. در همان زمان یکی از مقامات ترکیه مدعی شد که عربستان به آنکارا پیشنهاد داده تا در قبال دریافت 5 میلیارد دلار رشوه ماجرای خاشقجی را به نوعی مختومه کند.

 

این وضعیت نشان می دهد که ترکیه نیز از ماجرای خاشقجی برای خود سفره ای پهن کرده و هدف آنکارا از انتشار قطره چکانی اطلاعات آن است تا میزان مبلغ دریافتی از عربستان را بالا ببرد.

 

این امر برای ترکیه که در ماه های گذشته با بحران اقتصادی و افت شدید ارزش پول ملی خود مواجه بوده به نوعی یک نعمت محسوب می شود چون با توافق با عربستان بخشی از مشکلات اقتصادی آن حل می شود.

 

در نهایت آنکه آمریکا و ترکیه برای آنکه خود را همراه با افکار عمومی نشان دهند انتقادهایی را متوجه عربستان می کنند ولی در نهایت به نوعی با ریاض در این رابطه به توافق می رسند.

کلید واژه ها: ترکیهآمریکاعربستانجمال خاشقجی


نظر شما :