لهستان به خلیج فارس نمی آید

۰۲ شهریور ۱۳۹۸ | ۰۹:۲۸ کد : ۵۸۰۷ اصلی دیپلماسی
نخست‌وزیر لهستان مشارکت کشورش در عملیات دریایی به رهبری آمریکا در منطقه خلیج‌فارس را رد کرد.
لهستان به خلیج فارس نمی آید

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: «ماتئوش موراویه‌تسکی» نخست‌وزیر لهستان انتقاد شدیدی به هزینه‌های دفاعی کم آلمان وارد کرده و تاکید کرد که سهمی که آلمان در این راستا دارد با تعهداتش در قبال ناتو منطبق نیست.

او که در گفتگو با یک رسانه آلمانی سخن می‌گفت، تصریح کرد که آلمان باید سریعا هزینه های دفاعی خود را افزایش دهد.

کشورهای عضو ناتو تعهد داده‌اند که حداقل 2 درصد از بازده اقتصادی خود را صرف هزینه‌های نظامی کنند. به گفته نخست وزیر لهستان هر کسی باید به این تعهد پایبند باشد.

ناتو در سال 2014 تصمیم گرفت که هر کشور عضو این اتحادیه تا سال 2024 بودجه نظامی خود را به 2 درصد تولید ناخالص ملی افزایش داده و یا حداقل به این رقم نزدیک کند.

نخست وزیر لهستان در بخش دیگری از سخنانش خواستار استقرار نیروهای آمریکایی بیشتر در لهستان بدون کم‌رنگ‌تر شدن حضور نیروهای آمریکایی در کشور آلمان شد.

او تصریح کرد ما به پایگاه نظامی آمریکا در رامشتاین آلمان نیاز داریم و همچنین به یک پایگاه جدید دائمی از نیروهای آمریکایی در لهستان نیاز داریم.

نخست وزیر لهستان در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد که کشورش در ماموریت نظامی به رهبری آمریکا به منظور حمایت از تردد کشتی‌ها در منطقه خلیج فارس شرکت نخواهد کرد. او تاکید کرد موضع ما در این راستا به صورت افراطی تفسیر شده است.

او تاکید کرد ما در این باره مذاکراتی را انجام داده ایم اما ما به هیچ عنوان با این مسئله موافقت نکرده‌ایم که با نیروهای آمریکایی در عملیات دریایی در خلیج فارس همکاری و مشارکت کنیم. این اتفاق نخواهد افتاد.

وزیر امور خارجه لهستان چندی پیش در اظهاراتی گفته بود که هر نوع پشتیبانی برای تلاش‌های آمریکا و انگلیس در این منطقه ممکن است اما درباره چگونگی این حمایت‌ها سخنی نگفته بود.

منبع: تسنیم

کلید واژه ها: لهستانائتلاف خلیج فارسلهستان و آمریکاوقایع اتفاقیه


نظر شما :