از نوسان بازار سهام تا تهدید عربستان به نفت ۲۰۰ دلاری

۲۴ مهر ۱۳۹۷ | ۱۷:۳۲ کد : ۵۸۰ اقــتــصــادی
بازار سهام در هفته سوم مهرماه، رفتاری پاییزی داشت و حدود ۲.۴۵ درصد افت کرد. همچنین مسئولان عربستانی به تهدید تحریم آمریکا واکنش نشان دادند و تهدید به افزایش قیمت نفت به بیش از ۲۰۰ دلار در مدت کوتاهی کردند.
از نوسان بازار سهام تا تهدید عربستان به نفت ۲۰۰ دلاری

نویسنده: دکتر امیر جعفرزاده


روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: بازار سهام در هفته سوم مهرماه، رفتاری پاییزی داشت و حدود 2.45 درصد افت کرد. شاخص کل بورس تهران که تا اواخر هفته دوم مهرماه تا سقف 195 هزار واحد نیز رشد کرده بود، در هفته گذشته تا مرز 175 هزار واحد نیز کاهش پیدا کرد اما دوباره روندی صعودی گرفت و در نهایت در حدود 181 هزار واحد آرام گرفت تا نیمی از افت 5.6 درصدی در همان هفته جبران گردد. در روز سه‌شنبه هفته گذشته شاهد حضور فعال نهادهای حقوقی در خرید سهام بودیم و همین مسئله منجر به بازگشت دوباره افراد حقیقی به بازار شد. البته به نظر می‌رسد همچنان این نوسانات ادامه داشته باشد. انگیزه اصلی سرمایه‌گذاران در این بازار، افزایش نرخ ارز است که منجر به افزایش سودآوری شرکت‌های صادراتی از این محل شده است. از آنجایی که بیشتر شرکت‌های حاضر در بورس، شرکت‌های صادراتی هستند (البته صادرات مواد اولیه و واسطه و نه کالاهای نهایی) لذا انتظار افزایش شاخص بازار حتی تا بیش از دو برابر نیز وجود دارد که به همین منظور رشد شاخص تا مقدار 200 هزار واحدی طبیعی به نظر می‌رسد و حتی می‌تواند بیش از این میزان نیز افزایش یابد اما مسئله مهم دیگر، صحت درستی فرض ثابت ماندن تولید و صادرات است. در حالی که تحریم‌های آمریکا علیه ایران از 13 آبان گسترده‌تر می‌شود و صادرات نفت و محصولات پتروشیمی ایران را هم شامل می‌شود، به نظر می‌رسد ثبات تولیدی و صادراتی این شرکت‌ها به سختی امکان‌پذیر باشد. به همین دلیل بسیاری از سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند وضعیت صادرات ایران در تحریم‌های جدید مشخص شود و سپس نسبت به فعالیت در بازار سرمایه اقدام کنند. البته بسیاری دیگر از کارشناسان نیز با تخمین صادرات حدود 70 درصدی (میزان تقریبی صادرات شرکت‌های فوق پس از تحریم‌های سال‌های 1391 و 1392)، سودآوری شرکت‌های صادرات محور را مناسب ارزیابی می‌کنند. مسئله‌ای که بسیار مشخص است این است که چنانچه ابهام‌های آتی در خصوص میزان صادرات شرکت‌ها برطرف شود و قیمت ارز نیز به ثبات برسد، توان افزایش سودآوری شرکت‌های حاضر در بورس بسیار بالا خواهد بود. 


در هفته گذشته، نرخ‌های ارز نیز نوسان زیادی را تجربه کردند و علیرغم کاهش نرخ دلار تا حدود 11 هزار تومان، باز این نرخ رو به افزایش گذاشت و دوباره کاهش پیدا کرد و به نظر می‌رسد نوسان قیمت دلار (و سایر ارزها) در روزهای آتی نیز وجود داشته باشد. 

 

اقتصاد جهانی 


در هفته گذشته، نرخ طلا به شدت افزایش پیدا کرد به نحوی که قیمت اونس جهانی بیش از 3 درصد افزایش را در هفته گذشته تجربه کرد تا نرخ این فلز گران‌بها به بیش از 1218 دلار در هر اونس برسد. طبق نظر‌سنجی‌های بین‌المللی، بیشتر کارشناسان اعتقاد به ادامه رشد قیمت طلا دارند. دلیل افزایش طلا در بازارهای جهانی، افزایش بی‌ثباتی در سطح جهانی و تشدید جنگ تجاری میان آمریکا و چین است. البته در هفته گذشته، یکی از دلایل مهم افزایش قیمت طلا، شروع درگیری کلامی میان مسئولان عربستان و آمریکا بود. بعد از ترور روزنامه‌نگار منتقد عربستان، جمال خاشقجی در ترکیه بود. مسئولان کشور ترکیه مدارکی مبنی بر اینکه این ترور به صورت هماهنگ توسط برخی مدیران و مسئولان عربستان انجام شده است منتشر کرد و در همین اثنا، کنگره آمریکا از دولت خواست که جهت مجازات عربستان، تحریم‌هایی را علیه عربستان وضع کند. مسئولان عربستانی نیز نسبت به این عمل کنگره واکنش نشان دادند و تهدید به افزایش قیمت نفت به بیش از 200 دلار در مدت کوتاهی کردند. همه این ناامنی‌های ژئوپلتیک منجر به افزایش قیمت طلا در هفته گذشته کرد. چنانچه درگیری عربستان و آمریکا ادامه‌دار باشد و چنانچه در عمل آمریکا، تحریم‌هایی را علیه عربستان وضع کند، به نظر می‌رسد وضعیت آتی ژئوپلیتیکی منطقه خاورمیانه دستخوش تغییراتی شود. 


 

کلید واژه ها: نرخ ارز بازار بورس قیمت نفت


نظر شما :