یونان زیر فشار آمریکا برای عدم همکاری نفتی

۳۱ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۱:۱۰ کد : ۵۷۸۵ اصلی آخرین اخبار
معاون وزیر خارجه یونان افزود: آتن در مورد این نفتکش که در ابتدا گریس ۱ نامیده می شد اما به آدریان دریا ۱ تغییر نام یافت، با تهران هیچ تماسی نداشته است و ما هیچ درخواستی از ایران دریافت نکرده ایم.

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه «میلتیادیس وارویتسیوتیس» به شبکه خبری یک یونان گفت: ابرکشتی آدریان دریا ۱ به دلیل ابعاد بزرگ آن؛ توانایی لنگر انداختن در بنادر یونان را ندارد.
 
به گفته وارویتسیوتیس، این کشتی بیش از ۱۳۰ هزار تن است.
 
معاون وزیر خارجه یونان افزود: آتن در مورد این نفتکش که در ابتدا گریس ۱ نامیده می شد اما به آدریان دریا ۱ تغییر نام یافت، با تهران هیچ تماسی نداشته است و ما هیچ درخواستی از ایران دریافت نکرده ایم.
 
حزب چپ گرای یونان(کک آ) با انتشار بیانیه ای که توسط خبر گزاری رسمی یونان(انا. ام. پی) منتشر شده است، روز چهارشنبه اعلام کرد: هشدارها و اخطارهای آمریکا به یونان و دیگر کشورها در مورد حرکت نفتکش آدریان دریا که از جبل الطارق بسوی مدیترانه در حال حرکت است، دخالت آمریکا در امور داخلی کشورها و غیرقابل قبول است.
 
این حزب در این بیانیه از دولت یونان خواسته است که از مشارکت در اقدامات جنگ طلبانه و دخالت جویانه نظام سرمایه داری آمریکا علیه ایران جداً خودداری کند؛ زیرا آمریکا با نواختن طبل جنگ در خاورمیانه و علیه ایران، در صدد تأمین منافع سلطه جویانه و امپریالیستی خود است.
 
نفتکش ایرانی آدریان دریا ۱ که پیش از این گریس ۱ نامیده می شد، توسط نیروهای انگلیسی به طور غیرقانونی در نزدیک سواحل جبل الطارق به مدت ۴۵ روز توقیف شد که جمهوری اسلامی ایران آن را راهزنی دریایی و خلاف قوانین بین المللی درباره کشتیرانی آزاد قلمداد کرد.
 
در زمان حاضر که در خواست آمریکا برای ادامه توقیف نفکش ایرانی توسط مسؤولان جبل الطارق رد و این نفتکش در حال حرکت در آب های بین المللی است، آمریکا در صدد جبران شکست خود در ادامه توقیف نفتکش آدریان دریا ۱، برآمده به تلاش های غیرقانونی خود برای توقیف این نفتکش ادامه می دهد و کشورهای دیگر را به اقدامات تلافی جویانه در صورت همکاری و همیاری با این نفتکش تهدید می کند.
 
آمریکا در ادامه اقدامات خصمانه خود علیه ایران، به یونان هشدار داد: کمک به کشتی حامل نفت ایران مصداق حمایت از سازمان‌های تروریستی است.
 
«مایک پمپئو» وزیر امور خارجه آمریکا از سر استیصال از آزادی نفتکش «آدریان دریا ۱»، آزادی نفتکش را «مایه تأسف» خواند.
 
در همین حال، جانشین فرمانده قرارگاه ثارالله سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با اشاره به تلاش‌های مقام های ‌آمریکا برای توقیف نفتکش «آدریان دریا ۱» تأکید کرد: اگر آمریکایی‌ها و یا کشور دیگری دست به اقدام دیگری بزنند، قطعاً با شدت بیشتری با آنها برخورد می‌کنیم.
 
سردار سرتیپ پاسدار اسماعیل کوثری در گفت وگو با خبرنگار دفاعی ایرنا در رابطه با درخواست آمریکا برای توقیف این نفتکش گفت: آنها بخوبی می دانند که چنین اقداماتی به ضررشان است.
 
وی با یادآوری اینکه تصمیم دادگاه آمریکا در مورد «آدریان دریا ۱» عملی نشد، گفت: این نفتکش اکنون در حال ادامه مسیر و انجام مأموریت خود است.
 
«سید عباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه نیز در نشست خبری درباره احتمال توقیف مجدد نفتکش حامل نفت ایران اظهار کرد: اگر این اقدام، انجام یا حتی بیان شود، این مسأله یک نوع تهدید کشتیرانی آزاد است. ایران از طریق مجاری رسمی که داشته و بویژه سفارت سوئیس، هشدارهای لازم را به مقامات آمریکایی داده تا این اقدام اشتباه را انجام ندهند زیرا با عواقب بدی روبرو می‌شوند.

کلید واژه ها: آدریان یونان نفتکش ایرانی وقایع خرید نفت ایران توسط یونان فشار آمریکا به یونان


نظر شما :