مصطفی درایتی در گفت‌وگو با «وقایع اتفاقیه»:

جریان سوم حاصل دعوای زرگری جریان اصولگراست / نو اصولگرایی بدون تغییرات فکری محکوم به شکست است / جریان سوم با تندروی اصولگرایان را با مشکلات روبرو می‌کند

۲۸ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۵:۰۵ کد : ۵۷۲۶ اصلی تیتر یک
درایتی معتقد است: شرایط مطلوبی برای اینکه این جریان تحت عنوان جریان سوم خود را مطرح کند؛ فراهم نیست و تا زمانی که ساز وکار قاعده مند و متفاوتی از سوی این جریان برای جامعه قابل‌درک نباشد، مردم  به آن واکنش مثبتی نشان نخواهد داد.
جریان سوم حاصل دعوای زرگری جریان اصولگراست / نو اصولگرایی بدون تغییرات فکری محکوم به شکست است / جریان سوم با تندروی اصولگرایان را با مشکلات روبرو می‌کند

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:  ظهور جریان سوم سیاسی در ایران. این تیتری است که رسانه‌های مختلف خصوصا رسانه‌های منسوب به جریان اصولگرا منتشر می‌کنند. محور جریان سوم مشخص است. محمدباقر قالیباف به‌صورت علنی بعد از نطقی که در مورد حضور جوانان در عرصه سیاست داشت، رایزنی‌های خود را با رقبا و رفقای سابق در جریان اصولگرایی آغاز کرده است. خبر دیدار وی با محمود احمدی نژاد رسانه‌ای شد که واکنش‌های متعددی را به همراه داشت اخیرا نیز خبر دیدار قالیباف با باهنر منتشرشده است هرچند این دیدار تکذیب شده است اما نمی‌توان از تحرکات قالیباف برای محور قرار گرفتن در جریان اصولگرا چشم پوشید. تحرکت او را به ظهور جریان سوم سیاسی در ایران منسوب می‌کنند و گویا قالیباف نیز بدش نمی‌آید، حال که رقیبش روحانی و حامیان رئیس جمهور بر اثر تحریم‌ها در چهره مردم جایگاه قبلی را ندارند و از سوی دیگر اصولگرایان نیز فاقد پایگاه اجتماعی هستند، خود را حامی جریان سوم معرفی کند. در این ارتباط وقایع اتفاقیه با مصطفی درایتی به گفت‌وگو پرداخته که در ادامه می‌خوانید.


* جریان سوم حاصل دعوای درون جناحی اصولگرایان


 مصطفی درایتی در ارتباط با جریان سوم گفت: ظهور جریان سوم اگر چه جریان نیست اما حاصل دعواهای داخلی اصولگرایان است. عنوان کردن جریان سوم در محافل و مطبوعات سیاسی هیچ‌گونه کاربردی نخواهد داشت. زمانی که قرار است جریان سیاسی به وجود آورد. باید مواضع، افراد و اندیشه‌های این جریان مشخص گردد تا در بین مردم مطرح شود و آن جریان شکل گیرد. اصولگرایان با یکدیگر اختلاف دارند وعده ای  بعد از خروج از این جریان قصد دارند خود را به نام دیگری (جریان سوم) مطرح کنند.


* اصولگرایان محبوبیت ندارند، تغییر نام داده‌اند


 اصولگرایان و افرادی که خود را منسوب به جریان سوم می‌ کنند، محبوبیتی در بین مردم ندارند. از این‌رو قصد دارند تحت نام دیگری فعالیت کنند. آنچه در جامعه با آن روبرو هستیم این است که صرف ادعا با اثرگذاری متفاوت است و افرادی که خود را به این جریان منصوب می‌کنند، اصولگرایان شناخته شده سابق هستند و مواضع آنها نسبت به گذشته اگر تندتر نشده باشد، کندتر نیست.


* شرایط برای مطرح کردن جریان سوم


 شرایط مطلوبی هم برای اینکه این جریان تحت عنوان جریان سوم خود را مطرح کند؛ فراهم نیست و تا زمانی که ساز وکار قاعده مند و متفاوتی از سوی این جریان برای جامعه قابل‌درک نباشد، مردم  به آن واکنش مثبتی نشان نخواهد داد.


* نو اصولگرایی بدون تغییر!


 واقعیت آن است که هر جریان سیاسی‌ باید خود را بروز کند اما طیفی که در حال حاضر قصد دارند از درون اصولگرایان خود را به نام جریان سوم معرفی کنند، میلی به تغییر واقعی ندارند تا مردم احساس کنند این تغییر به نفع آن‌ها است.


* جریان سوم با تندروی، اصولگرایان را با مشکلات روبرو می‌کند


 رفتار برخی اصولگرایان در شرایط کنونی به‌گونه‌ای است که از حالت طبیعی خارج و شرایطی افراطی به خودش گرفته است. تفکراتی این‌ چنینی در عرصه سیاسی ایران جایی ندارند و اگر جریان اصولگرایی بخواهد با مطالبات مردم خود را هماهنگ‌تر کند طبیعتا باید به طرفی حرکت کنند که نگاه جامعه نسبت به آن‌ها مثبت شود. حرکات تند در جریان اصولگرایی اصولگرایان باقی‌مانده را هم دچار مشکل خواهد کرد.


* اصولگرایان هیچ‌گاه مردمی نبودند


 واقعیت آن است که هرگونه تغییر در بین اصولگرایی مردمی نیست زیرا این جریان نسبت به آنچه مردم می‌خواهند بیگانه است. اصولگرایان اصولا از رانت قدرت استفاده می‌کنند تا رقابت خود را از بین ببرند و به پیروزی برسند. در حالت طبیعی اصولگرایان قدرت جولان ندارند.

کلید واژه ها: درایتی مصطفی درایتی وقایع اتفاقیه جریان سوم سیاسی دعوای اصولگرایان نو اولگرایی تندروها جبهه پایداری عدم محبوبیت مردمی اصولگرایان


نظر شما :