ژاپن به خلیج فارس نخواهد آمد

۲۸ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۴:۰۸ کد : ۵۷۲۲ اصلی بین الملل
نظرسنجی جدید نشان داد بیش از نیمی از مردم ژاپن مخالف پیوستن کشورشان به ائتلاف دریایی آمریکا در خلیج فارس هستند.
ژاپن به خلیج فارس نخواهد آمد

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:   نظرسنجی خبرگزاری کیودو نشان داد نزدیک به دو سوم از مردم ژاپن مخالف اعزام پرسنل نیروی دفاعی این کشور به خاورمیانه برای پیوستن به ائتلاف دریایی به سرکردگی آمریکا به بهانه تضمین رفت‌و‌آمد کشتی‌ها در تنگه هرمز هستند.

 

در این نظرسنجی سراسری که روز شنبه و یکشنبه برگزار شد، 57.1 درصد از شرکت کنندگان اعلام کردند ژاپن نباید نیرو‌های نظامی خود را به منطقه خاورمیانه اعزام کند. این در حالی است که 28.2 درصد مردم نظر مخالف داشتند.

 

پیش از این یک مقام دولت ژاپن به خبرگزاری کیودو گفت دولت این کشور قصد دارد با هدف حفظ رابطه با تهران و واشنگتن به جای تنگه هرمز به آب‌های یمن کشتی نظامی اعزام کند. بر این اساس، خبرگزاری کیودو بعد از سفر «مارک اسپر» وزیر دفاع آمریکا، به توکیو بدون اشاره به نام و عنوان این مقام ژاپنی افزود: توکیو با توجه به رابطه دوستانه‌ای که با تهران دارد تمایلی به اعزام نیرو به تنگه هرمز ندارد، اما از آنجایی که نمی‌خواهد درخواست آمریکا را هم بی پاسخ بگذارد احتمال دارد چند کشتی گشتی به آب‌های یمن و تنگه باب المندب اعزام کند.

 

پایگاه خبری «ژاپن‌تایمز» به نقل از این منابع افزود آبه شینزو برای حفظ روابط دوستانه با ایران تمایلی به حضور در ائتلاف دریایی آمریکا و فرستادن نیرو‌های دفاعی ژاپن به تنگه هرمز ندارد. به گفته این منابع، با این حال توکیو هم‌اکنون از سوی واشنگتن برای شرکت در ائتلاف دریایی تنگه هرمز تحت فشار است و ژاپن برای حفظ تعادل روابط خود با ایران و آمریکا، در حال بررسی اعزام چند کشتی و هواپیمای گشتی به آب‌های یمن و تنگه باب‌المندب است.

 

بر اساس نظرسنجی مذکور همچنین 62.4 درصد از شرکت‌کنندگان در این نظرسنجی نسبت به آینده روابط دوجانبه با کره جنوبی ابراز نگرانی کردند، این در حالی است که 32.4 درصد نظر مخالفی در این خصوص داشتند.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

کلید واژه ها: ژاپن ناو ژاپنی خلیج فراس ائتلاف دریایی آمریکا و چین وقایع اتفاقیه


نظر شما :