داغ گرانی بر پیشانی بلیت های اربعین

۲۳ مهر ۱۳۹۷ | ۱۶:۰۵ کد : ۵۷۰ تیتر یک اقــتــصــادی
گرانی ها، داغی همیشگی به دل مردم شده ، حتی در ایام اربعین نیز افزایش قیمت ها دامن زائران حسینی را گرفته است و هزینه حضور در پیاده روی اربعین با کمترین هزینه و سفر زمینی از یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان آغاز می شود و پای بلیز های سیاه را به این حضور معنوی باز کرده است.
داغ گرانی بر پیشانی بلیت های اربعین

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: هر ساله با فرا رسیدن ایام اربعین حسینی تکاپوی زائران برای رسیدن به عتبات عالیات افزایش می یابد، چراکه پیاده روی میلیونی اربعین حسینی (ع) به یک فرهنگ اسلامی تبدیل شده است و هر ساله جهانیان نظاره گر آن هستند، در این بین مسئولیت مدیران برای کنترل مسیرهای دستیابی زائران به ویژه مسیرهای حمل و نقل زمینی و هوایی باید افزایش یابد، چراکه در این ایام به طرز عجیبی بازار سیاه بلیت هواپیما و اتوبس ایجاد می شود.

 

حال این سوال ایجاد می شود که با تجربه چندین ساله چه میزان نظارت ها موثر بوده است و آیا تسهیلات لازم برای زائران و کاهش هزینه های سفر عاشقان حسینی که از نقاط مختلف سعی کرده اند خود را به حرم اباعبدالله الحسین(ع) برسانند، فراهم شده است؟

 

شنیده های حاکی از این است که با توجه به اینکه نرخ هوایی اربعین  2میلیون 200 و 2میلیون و800 هزارتومان برای پروازهای (به ترتیب) تهران ـ نجف ـ تهران و مشهد ـ نجف ـ مشهد تعیین شده انتظار می رود استقبال از سفرهای زمینی و استفاده از اتوبوس های شهری بیشتر شود.


هزینه سفر به کربلا از راه زمینی در بهترین شرایط و با کمترین هزینه یک میلیون و 500 هزار تومان است که 20 هزار تومان آن برای تهیه ویزا و باقی کرایه رفت و برگشت ماشین است. امروز نرخ دینار عراق در بازار ارز ایران 13 هزار تومان بود که به نظر می رسد با نزدیک شدن به ایام اربعین، این ارز از دلار نیز سبقت خواهد گرفت.

 

محمد رضا رضایی کوچی رییس کمیسیون عمران در مجلس شورای اسلامی به خانه ملت می گوید که در جلسات برگزار شده وزارت صنایع و معادن مکلف به تامین لاستیک اتوبوس های عازم مرزهای مهران و کربلا شده بود تا موثرترین مولفه افزایش قیمت بلیت اتوبوس زائران تامین شده و با قیمت نزدیک به سال گذشته امکان سفر اربعین فراهم شود.

 

رییس کمیسیون عمران در مجلس شورای اسلامی معتقد است هرچند تامین لاستیک یا سوخت ارزان قیمت می تواند بارمالی برای دولت داشته باشد، اما مهمترین اقدامی است که می تواند دست سودجویان را برای افزایش غیرمتعارف بلیت اتوبوس کوتاه کند ،لذا انتظار می رود در روزهای باقیمانده وزارت صنعت و معدن و شرکت پخش فراورده های نفتی اقدامات موثر خود را انجام دهند.

 

به گفته رییس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای امسال حدود ۱۵ هزار ناوگان اتوبوسرانی جاده ای آماده جابه جایی زائران به مرزهای ایران و عراق هستند.

 

رضا نفیسی مدیرکل دفتر ترانزیت و حمل و نقل بین‌المللی سازمان راهداری با اشاره به تمهیدات صورت گرفته برای سفر اربعین  به خانه ملت می گوید که به منظور پایین نگه داشتن قیمت بلیت اتوبوس اربعین با هماهنگی های صورت گرفته که از طریق 13 جایگاه ثابت و 8 جایگاه سیار بصورت سهمیه ای در میان اتوبوس های عازم تا مهران قرار خواهد گرفت.

 

وی  اعلام می کند که سوخت با قیمت مناسب براساس سهمیه و پیمایشی برای اتوبوس‌های درون‌شهری که 24 ساعته بین نقطه صفر مرزی و شهرهای مرزی در تردد خواهند بود، با نرخ هر لیتر 300 تومان تامین خواهد شد، که از طریق کارت‌های سوخت‌ در اختیار جایگاه‌داران قرار می‌گیرد.

 

حسین نیاز آذری همچنین با اشاره به قیمت بلیت اعلام شده به خانه ملت می گوید که قیمت اعلام شده را شاید بتوان متعارف ارزیابی کرد اما سال گذشته همزمان با نزدیک شدن اربعین بازار سیاه بلیت تشکیل شد، که قیمت ها تا چندین برابر افزایش داد.

 

عضو کمیسیون عمران  مجلس شورای اسلامی، معتقد است رشد قیمتی بلیت که ناشی از ضعف نظارت بود کار را به آنجا رساند که قیمت بلیت هوایی کربلا تا 3 میلیون تومان جهش قیمتی داشت ،چنین وضعیتی باید با نظارت دقیق و ساماندهی عرضه و تقاضا تکرار نشود.

 

مقایسه نرخ توافق‌شده بلیت پرواز عتبات عالیات برای اربعین امسال با نرخ‌های سال گذشته نشان می‌دهد قیمت پرواز به نجف و بغداد تا ۳۰درصد گران شده، ضمن آنکه مانند سال‌های اخیر ایرلاین‌ها یک ماه مانده به ایام اربعین حسینی(ع) به نابسامانی بازار دامن زده‌اند و مسئولان گویی دیگر این بازار را رها کرده اند.

کلید واژه ها: نرخ ارز اربعین بلیت هواپیما رضایی کوچی


نظر شما :