کناره‌گیری از دومین مسئولیت در طول یک سال؛‌ آیت‌الله جنتی دبیر و رئیس می‌ماند؟

۲۳ مهر ۱۳۹۷ | ۱۲:۵۶ کد : ۵۶۷ سیاسی
احمد جنتی از یکی دیگر از مسئولیت‌هایی که بر عهده داشته کناره‌گیری کرد؛‌ این دومین مسئولیتی است که آقای جنتی به دلیل کهولت سن در طول یک سال گذشته کناره‌گیری کرده است.
کناره‌گیری از دومین مسئولیت در طول یک سال؛‌ آیت‌الله جنتی دبیر و رئیس می‌ماند؟

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:  آیت‌الله احمد جنتی بازهم در کانون توجهات قرار گرفته است، این بار خبر کناره‌گیری‌اش از ستاد امر به معروف و نهی از منکر.


خبرگزاری تسنیم از جایگزینی کاظم صدیقی به جای علی جنتی در ستاد امر به معروف و نهی از منکر خبر داده است. این خیرگزاری نوشته است:‌ آیت‌الله صدیقی امروز با حضور در جلسه ستاد امر به معروف و نهی از منکر ضمن تقدیر از از زحمات بی‌دریغ آیت‌الله جنتی، گفت: آیت‌الله جنتی یک عنصر مقاومِ نستوه و به روز است که در این سن و سال به همه ابعاد انقلاب و جامعه توجه کافی داشته و سمت های بزرگی بر دوش ایشان بوده و یکی از حسنات ایشان نیز همین ستاد امر به معروف و نهی از منکر است که نهایتاً قانون حمایت از آمران به معروف و ناهیان از منکر محقق شده است.


برخی این کناره‌گیری را به درخواست آیت‌الله جنتی و به علت کهولت سن عنوان کردند،‌ موضوعی که در برخی رسانه‌ها نیز به آن پرداخته شد. گفته شد قرار است حجت‌الاسلام ابوترابی‌فرد جایگزین احمد جنتی در شورای نگهبان شود،‌ خبری که از آن به عنوان بمب خبری یاد شد اما بلافاصله از سوی سخنگوی شورای نگهبان رد و تکذیب شد.


آیت‌الله احمد جنتی پس از ۲۵ سال خطبه‌خوانی در نماز جمعه تهران سال گذشته با موافقت رهبر انقلاب از سمت خطیب نماز جمعه تهران کنار رفت و امسال از ستاد امر به معروف و نهی از منکر،‌ مشخص نیست وی با معاف شدن از خطبه خواندن در مقام امام جمعه موقت تهران و فعالیت در ستاد امروز به معروف و نهی از منکر تلاش می‌کند تمرکز بیشتری را روی مسئولیت‌های فعلی خود در شورای نگهبان و مجلس خبرگان داشته باشد یا به خاطر کهولت سن تصمیم گرفته به استراحت بپردازد.
 

احمد جنتی فرزند ملاهاشم در سال ۱۳۰۵ در اصفهان به دنیا آمده است. او پس از تحصیلات مقدماتی وارد حوزه علمیه قم و از شاگردان امام خمینی و آیت‌الله‌العظمی بروجردی شد. جنتی از مبارزین با رژیم شاه بود. او با عضویت‌ در جامعه مدرسین‌ حوزه‌ علمیه‌ قم، به‌ برنامه‌ریزی هماهنگ‌ برای برپایی راهپیمایی‌ها، نوشتن‌ اعلامیه‌ها و ارتباط‌ با دیگر مراکز مرتبط‌ با نهضت‌ امام‌ خمینی(ره) می‌پرداخت. جنتی همواره‌ ارتباط‌ خود را با امام‌ (ره) حفظ‌ می‌کرد تا با الهام‌گیری از ایشان، از آخرین‌ فعالیت‌های مبارزاتی در قم، نجف‌ و دیگر شهرها اطلاع‌ پیدا کند.
 

او بارها در قم، رفسنجان‌ و جزیره خارک‌ مورد تهدید و تعقیب‌ رژیم‌ شاه‌ قرار گرفت‌ و چند بار در قم‌ بازداشت‌ شد. جنتی سه‌ نوبت‌ به‌ زندان‌ رفت‌ و مجموعاً سه‌ ماه‌ زندانی شد و یک‌ بار هم‌ دستگیر و به‌ مدت‌ سه‌ سال‌ به‌ اسدآباد همدان‌ تبعید شد.
 

با پیروزی انقلاب اسلامی جنتی مناصب مختلفی را تجربه کرد اما حضور در شورای نگهبان و دبیری این شورا منصبی است که از ابتدای انقلاب با نام جنتی گره خورده است. او باسابقه‌ترین عضو فقهای شورای نگهبان است و پس از منصوب شدن از سوی امام خمینی (ره) در اسفند ۱۳۵۸ در تمام ادوار شورای نگهبان حضور داشته است. او در پنجمین دوره انتخابات مجلس خبرگان رهبری به عنوان نفر شانزدهم (آخر) تهران به این مجلس راه یافت و از قضا به ریاست خبرگان پنجم هم رسید.
 

عضویت در مجلس خبرگان رهبری و ریاست دوره پنجم (فعلی) این مجلس، عضویت در شورای بازنگری قانون اساسی، عضویت در شورای عالی انقلاب فرهنگی، عضویت در مجمع تشخیص مصلحت نظام، ریاست ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر، ریاست سازمان تبلیغات اسلامی، ریاست شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی، عضویت در شورای عالی تبلیغات خارج از کشور، عضویت و ریاست شورای مرکزی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، نمایندگی مقام معظم رهبری در امور بالکان، نمایندگی مقام معظم رهبری در اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانش‌آموزان، امامت جمعه موقت تهران، قم، اهواز و کرمانشاه، عضویت در جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ، قاضی دادگاه‌های انقلاب اسلامی اهواز از سمت‌هایی است که جنتی در این دوران تجربه کرده و هنوز به برخی از آن‌ها اشتغال دارد.
 

پس از رحلت امام (ره)، علاوه بر برخی خطبای پیشین، آیت‌الله احمد جنتی اولین امام جمعه‌ای بود که از رهبر انقلاب حکم گرفت. او پیش از تهران خطیب جمعه قم، اهواز و کرمانشاه هم بود. جنتی در این سال‌ها در نماز جمعه مواضع صریحی داشته و از اینکه به یک جریان سیاسی خاص منتسب شود ابایی نداشته است.

کلید واژه ها: مجلس خبرگان رهبری شورای نگهبان احمد جنتی


نظر شما :