جعفرقنادباشی در گفت‌وگو با «وقایع اتفاقیه»:

عربستان و امارات از هراس قدرت نظامی تهران درخواست مذاکره دارند / دست دوستی اعراب با ایران بخشی از یک پازل بزرگ است / استقبال ایران از درخواست عربستان و امارات با حفظ اصول قبلی است

۲۳ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۶:۴۱ کد : ۵۶۰۹ اصلی تیتر یک
قناد باشی تاکید کرد: این تغییر رویکرد به این‌علت است که امارت و عربستان در یمن شکست‌خورده‌اند. ازاین‌رو می‌خواهند، خروج خود را از یمن را به مذاکره با تهران ارتباط دهند.
عربستان و امارات از هراس قدرت نظامی تهران درخواست مذاکره دارند /  دست دوستی اعراب با ایران بخشی از یک پازل بزرگ است / استقبال ایران از درخواست عربستان و امارات با حفظ اصول قبلی است

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:    تنش در خلیج‌فارس از صحنه برخورد احتمالی فاصله گرفته اما درتنگه هرمز دریایی از چیدمان‌های نظامی در پشت این آرامش وجود دارد. تلاویو اعلام کرده به ائتلاف خلیج‌فارس کمک اطلاعاتی خواهد کرد. بریتانیا نیز از حضور نظامی بیشتر در خلیج‌فارس سخن به میان آورده است. ژاپن اعلام کرده به علت دوستی با تهران فعلا به خلیج‌فارس وارد نمی‌شود اما در بندرها نزدیک به تنگه هرمز لنگر می‌اندازد بااین‌وجود فرانسه و آلمان از هرگونه اعزام ناو به خلیج‌فارس امتناع کرده‌اند. نکته جالب آنکه امارات و عربستان در روزهای اخیر در تلاش‌اند به‌گونه‌ای رفتار کنند که گویا قرار است در درگیری غرب با ایران بی‌طرف باشند. دراین‌ارتباط «وقایع اتفاقیه» با جعفر قناد باشی، کارشناس روابط بین‌الملل به گفت‌وگو پرداخته که در ادامه می‌خوانید.


*تغییر رویکرد عربستان و امارات چرا؟


 این تغییر رویکرد به این‌علت است که امارت و عربستان در یمن شکست‌خورده‌اند. ازاین‌رو می‌خواهند، خروج خود را از یمن را به مذاکره با تهران ارتباط دهند. همچنین آن‌ها تصور می‌کردند آمریکایی‌ها به صورت نظامی با ایران مقابله خواهند کرد. حال اینکه واشنگتن تمایلی به درگیری با تهران ندارد. امارات و عربستان بیش از قبل خود را در برابر تهران آسیب‌پذیر می‌دانند. امارات و عربستان در داخل نیز با مشکلاتی روبرو ستند. ازاین‌رو به خاطر عدم آسیب‌پذیری از ایران در درگیری نظامی احتمالی با آمریکایی‌ها  به‌نوعی به سیاست ایمن سازی بین خود و ایران روی آورده اند.


* استراتژی ایران در برابر امارات و عربستان


سیاست ایران در منطقه خلیج ‌فارس سیاستی به ‌دوراز مداخله قدرت‌های جهانی است. ایران در شرایط باید بررسی کند که نیت آن‌ها در نزدیکی به تهران چیست؟ آیا آن‌ها جایگاه ایران را پذیرفته‌اند یا اینکه نزدیکی آن‌ها به ایران بخشی از یک پازل بزرگ است. در چنین شرایطی ایران نباید پیش قدم باشد و با اعلام شرایط خود رابطه با این دو کشور را برقرار کنند. آن‌ها درصدد حفظ منافع خود هستند.


* سکون و سکوت تهران، شکست ترامپ است


ایران اکنون شرایط را به‌گونه‌ای رقم‌زده که هرگونه حرکت دشمن، به زیان آن‌ها تمام می شود. اکنون ائتلاف آمریکایی‌ها علیه تهران بدون بازی‌سازی تهران مانند پروژه ناتوی عربی در حال شکست است. ترامپ شخصی نیست که بتواند بازی‌سازی اصولی علیه ایران به‌منظور ایجاد اجماع علیه تهران ایجاد کند. عدم تحقق خواسته‌های آمریکایی‌ها شکستی برای ترامپ است. این در حالی است که به شماره تلفن او از سوی تهران تماسی حاصل نشد، فرستاد ویژه او(نخست وزیر ژاپن) دست‌خالی بازگشت و مکرون نیز نتوانست خواسته‌های ترامپ را از ایران بخواهد. تمام این موارد شکستی سنگین برای ترامپ خواهد بود.

مصاحبه گیرنده: احسان اسقایی

کلید واژه ها: تنش در خلیج فارساماراتعربستانایران و عربستانوقایع اتفاقیهشکست اعرابدرخواست مذاکره از تهرانیمن و شکست اعراب


نظر شما :