مواضع سختگیرانه آمریکا و اتحادیه اروپا در قبال سرمایه خارجی

۲۶ مرداد ۱۳۹۷ | ۱۷:۲۵ کد : ۵۶ اقــتــصــادی
هر دو طرف امریکا و اروپا نسبت به سرمایه‌گذاری چین مظنون و بدبین هستند و آن را راهکاری برای دستیابی پکن به فناوری پیشرفته و لطمه زدن به امنیت داخلی می‌دانند.
مواضع سختگیرانه آمریکا و اتحادیه اروپا در قبال سرمایه خارجی

وقایع اتفاقیه: دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا و ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا دیدگاه مشکوک خود درباره سرمایه‌گذاری چینی‌ها را به اشتراک گذاشته‌اند.

ژان کلود یونکر در مطلبی بر روی عکسی که از یک گورستان نظامی در اروپا که آن را به دونالد ترامپ هدیه داده است، نوشت: دونالد عزیز، بیایید تاریخ مشترکمان را به یاد بیاوریم.

یادآوری ارزش‌های مشترک و فداکاری‌ها شاید دو طرف را به‌سوی آتش‌بس در جنگ تجاری سوق دهد. این آتش‌بس شاید به آمریکا و اروپا کمک کند تا در یک جبهه دیگر نیز همکاری کنند. هر دو طرف نسبت به سرمایه‌گذاری چین مظنون و بدبین هستند و آن را راهکاری برای دستیابی پکن به فناوری پیشرفته و لطمه زدن به امنیت داخلی می‌دانند. مقام‌های اروپایی در حال بررسی جزئیات پیشنهاد یونکر درباره مکانیسم ارزیابی سرمایه‌گذاری خارجی هستند.

یک بیانیه دولتی درباره امنیت ملی و سرمایه‌گذاری که 24 جولای منتشر شد نشان می‌دهد که بریتانیا پس از برگزیت با چالش‌های سختی روبرو خواهد شد. خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا به معنای افزایش نظارت بر خریداران چینی خواهد بود. ولی ظاهراً دولت ترامپ سرعت بیشتری برای برخورد با چینی‌ها داشته است.

ترامپ افزایش موانع تجاری علیه سرمایه‌گذاری چینی‌ها در بخش‌های هدف قرارگرفته به‌واسطه " ساخت چین 2025 " را مدنظر قرار داده است . ولی ترامپ ترجیح داده است تا به‌جای حمایت از مکانیسم نظارت بر سرمایه‌گذاری، از کمیته سرمایه‌گذاری خارجی در ایالات‌متحده حمایت کند. با توجه به اینکه پیش‌بینی می‌شود این طرح به‌زودی در هر دو مجلس آمریکا به تصویب برسد، ترامپ نیز به‌زودی آن را به‌عنوان یک قانون امضا خواهد کرد.

کمیته سرمایه‌گذاری خارجی در ایالات‌متحده پیش‌ازاین نیز قدرتمند بوده است. اگر این کمیته به این نتیجه برسد که یک قرارداد امنیت ملی آمریکا را تهدید می‌کند، می‌تواند پیشنهاد اصلاح آن را مطرح کند یا به رئیس‌جمهور توصیه کند تا جلوی نهایی شدن این قرارداد را بگیرد.

هیت تاربرت دستیار وزیر خزانه‌داری آمریکا در این باره می‌گوید: ولی تهدیدات امنیتی همواره از زمان تشکیل این کمیته در سال 1975 میلادی وجود داشته است.

خط بین فناوری‌های دفاعی و تجاری مخدوش و تاریک شده است و انفجار اطلاعات شخصی آسیب‌پذیری‌های جدیدی را به وجود آورده است.

قانون جدید موسوم به بازنگری خطر سرمایه‌گذاری خارجی به کمیته سرمایه‌گذاری خارجی آمریکا این قدرت و اختیار را می‌دهد تا قراردادهایی را که بر اساس آن سرمایه‌گذاران خارجی کنترل زیرساخت‌ها یا فناوری‌های حساس آمریکا یا اطلاعات شخصی را در اختیار می‌گیرند، مورد بررسی و ارزیابی قرار دهد.

قانون جدید اجازه افزایش بودجه کمیته سرمایه‌گذاری خارجی آمریکا و وضع قوانین سختگیرانه صادراتی را می‌دهد که مانع از انتقال و صادرات فناوری‌های حساس می‌شود.

بر اساس قانون جدید، کمیته سرمایه‌گذاری خارجی آمریکا می‌تواند به‌تنهایی درباره این مسئله تصمیم بگیرد که آیا یک قرارداد خطر امنیتی به شمار می‌رود یا نه. در بین اعضای این کمیته افرادی از نهادهای دفاعی و دادگستری حضور دارند. کارشناسانی از وزارت خزانه‌داری و بازرگانی آمریکا نیز از اعضای اصلی این کمیته هستند.

منبع: اکونومیست

کلید واژه ها: امریکا و اتحادیه اروپا جنگ تجاری


نظر شما :