سیرک، حاشیه جدید فوتبال ایران

۲۲ مهر ۱۳۹۷ | ۱۹:۲۰ کد : ۵۵۹ تیتر یک ورزشی
اظهار نظر بسیار عجیب دستیار کی‌روش سرآغاز جدیدترین حاشیه فوتبال ایران است؛ حاشیه‌ای که این بار باعث ورود بسیاری از بزرگان فوتبال به این موضوع شد.
سیرک، حاشیه جدید فوتبال ایران

✍️ حاتم شیرعلی‌زاده

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: ظاهراً قرار نیست پایانی بر صحبت‌های زشت و زننده کارلوس کی‌روش و دستیاران خارجی‌اش علیه چهره‌های مشهور فوتبال ایران وجود داشته باشد. آخرین قسمت از سریال‌های این صحبت‌های زشت، روز شنبه توسط میک مک‌درموت مربی تیم ملی فوتبال علیه حمید استیلی مدیر تیم امید مطرح شد. این مربی خارجی در پاسخ به اظهارات حمید استیلی که در مصاحبه‌ای گفته بود که با هزینه خودم به جام جهانی رفته‌ و منتظر پاسخ فدراسیون برای استفاده از مرکز پک هستیم، گفت: به نظر می‌رسد آقای استیلی تیم ملی را با سیرک اشتباه گرفته است. اگر استیلی به دنبال استفاده از خرس برای سیرک است، بهتر است خرس‌هایی که در میانمار جا گذاشته‌ را استفاده کند.

همین صحبت کوتاه آتشی را به جان فوتبال ایران انداخت که ظاهراً به این زودی خاموش نمی‌شود.

فدراسیون، تماشاگر اصلی دعوا

 

سوال اصلی که در این ماجرا به ذهن خطور می‌کند، این است که چرا فدراسیون فوتبال همانند یک تماشاگر نظاره‌گر دعوای مسئولان دو تیم ملی است؟ پس نقش فدراسیون فوتبال چیست؟ چرا همان روزی که جرقه اولیه این اتفاق رخ داد فدراسیون فوتبال برای حل مشکل پا پیش نگذاشت و طرفین ماجرا را به سکوت دعوت نکرد؟ چرا فدراسیون فوتبال اجازه می‌دهد این درگیری‌ها این‌چنین رسانه‌ای شوند؟ یعنی هیچ‌کس در فدراسیون فوتبال نیست که این ماجرا را مدیریت و پشت درهای بسته آن را حل کند؟ چرا تیم امید باید هر روز سرگردان باشد و در یک زمین تمرین کند؟ مگر این تیم برای فدراسیون و فوتبال ایران نیست؟ مگر این تیم نمی‌خواهد طلسم رفتن به المپیک را بشکند و مگر نیاز به حمایت ندارد؟ 7 سال است کسی سرمربی تیم ملی شده که هنوز نمی دانیم از چه کسی او فرمانبرداری دارد. اصول و ساختار قرارداد سرمربی تیم ملی چه می گوید؟ در قبال انجام وظیفه توسط او قرار است چه به کی روش بدهیم؟ جایگاه سایر تیم های ملی در قبال این سرمربی و این فدراسیون کجاست؟

خداداد: بزرگان در قبال توهین مک‌درموت جبهه بگیرند

 

خداداد عزیزی غزال تیزپای فوتبال ایران یکی از کسانی بود که به سرعت واکنش نشان داد و گفت: «چندین سال است این اتفاقات می‌افتد، یک زمان این حرف را کی‌روش سرمربی تیم ملی می‌زد می‌شد آن را به شکلی حذف کرد اما همه را قسم می‌دهم که چشمان خود را روی این اتفاق نبندند که دستیار این مربی به یکی از پیشکسوتان فوتبال ایران توهین می‌کند. اگر امروز واکنشی نداشته باشیم فردا تدارکات پورتو علیه علی پروین مصاحبه می‌کند و آبدارچی بنفیکا در مورد احمدرضا عابدزاده نظر می‌دهد دیگر بس است غیرت ایرانی باید اینجا خودش را نشان بدهد. دستیاری که علیه استیلی صحبت می‌کند چه رزومه‌ای در فوتبال دارد؟ او چه کسی است که از استیلی حرف می‌زند. الان جایی است که همبازی‌های استیلی، علی دایی، عابدزاده، کریم باقری، مهرداد میناوند، مهدی مهدوی‌کیا، علی کریمی و ... باید در این مورد جبهه بگیرند، اما مطمئن باشید منافع خیلی‌ها اجازه این کار را نمی‌دهد که بخواهند از استیلی حمایت کنند».

ذوالفقارنسب: سیرک، تیم ملی بزرگسالان است

 

بیژن ذوالفقارنسب مربی پیشین تیم ملی در این باره عنوان کرد: «مربی تیم ملی به این صورت بی‌احترامی می‌کند اما اگر در فوتبال ایران سیرکی وجود داشته باشد, این سیرک همان تیم ملی بزرگسالان است که بازیکنی جزو فهرست دعوت‌‌شدگان نیست اما به اردو می‌آید و در تمرینات شرکت می‌کند. این سیرک است نه درخواستی که یک مدیر برای فراهم شدن نیاز‌های تیمش دارد. طبیعی است که امکانات فدراسیون فوتبال برای همه تیم‌هاست اما زمانی که حتی کی‌روش و تیم ملی در ایران هم نیستند, کسی نباید باز هم از این امکانات استفاده کند».

مهاجرانی: دستیار کی‌روش باید از استیلی عذر‌خواهی کند

 

حشمت مهاجرانی سرمربی تیم ملی در جام جهانی 1978 هم درباره این ماجرا انتقاداتی را مطرح کرد: «استیلی متانت به خرج داد و شخصیت خودش را نشان داد که پاسخی نداد چون او همیشه دوست دارد همه با هم رفیق باشند. کمک مربی تیم ملی باید از استیلی عذرخواهی کند و دیگر نباید از این ادبیات استفاده کند. فدارسیون هم باید پا وسط بگذارد چون مربی چه کاره است که در مورد اشخاص دیگر حرف می‌زند آن هم یک دستیار.من در هیچ کجای دنیا چنین رفتارهایی ندیده‌ام به خصوص کادر فنی که 10 ماه از سال را در بیرون از ایران حضور دارد و فقط دو ماه در تهران هستند. نقل قولی که من از کمک مرب تیم ملی شنیده‌ام زیبنده یک مربی و آموزشگر نیست».

واعظ آشتیانی: کی‌روش نباید کاری کند تا او را با لگد از ایران بیرون بیندازند

 

امیر رضا واعظ آشتیانی مدیرعامل پینشین استقلال هم حمله تندی را علیه کی‌روش و دستیارش کرد و گفت: «وقتی یک مربی را با التماس در تیم ملی نگه می‌داریم، نتیجه‌اش همین می‌شود و جالب اینجا است که مدیریت هم بلد نیستند تا این اتفاقات رخ ندهد. کی‌روش خیال می‌کند که دو قرن پیش است، زمانی که پرتغالی‌ها در جنوب ایران بودند اما رئیسعلی دلواری پیدا شد و مقابل‌شان ایستاد. کی‌روش هم حالا نباید کاری کند تا او را با لگد از ایران بیرون بیندازند. مدیریت در فدراسیون فوتبال تعطیل است، در فدراسیون فوتبال نه عزت وجود دارد نه مدیریت. اگر کرکره فدراسیون را پایین بکشند و کی روش هم همینطوری بچرخد خیلی بهتر است!»

قاسمپور: انقلاب کردیم که خارجی‌ها به ایرانی توهین نکنند

 

ابراهیم قاسو‌پور پیشکسوت فوتبال ایران هم در این خصوص عنوان کرد: «این یک موضوع کشدار است که چند سال است به آن عادت کردیم، این اتفاق برای کی‌روش عادت شده و مهمترین دلیل آن هم ناتوانی رئیس فدراسیون است که با این مسئله برخورد نمی‌کند، اولین بار نیست که شاهد چنین اتفاقی هستیم، آنقدر کار بیخ پیدا کرده که دستیاران کی‌روش هم به ایرانی‌ها گستاخی می‌کنند. بحث من فقط به فوتبال نیست، یک زمان ما انقلاب کردیم تا افراد چشم‌رنگی و موبور به ما توهین نکنند، متأسفانه هیچ نشانی از این شعارها در فوتبال نیست و می‌بینیم یک فرد به عنوان سرمربی تیم ملی به ایرانی‌ها گستاخی می‌کند و کار به جایی رسیده که دستیارانش هم این شهامت را پیدا کرده‌اند. همه این مسائل از ناتوانی رئیس فدراسیون سرچشمه می‌گیرد. راه‌ حل این موضوع دست رئیس فدراسیون است که بعید است او اقدامی انجام دهد، متأسفانه خیال می‌کنند که کی‌روش کعبه موعود است و هر کاری که می‌خواهد می‌تواند انجام دهد. این اسبی است که او بر رویش سوار شده و به هر شکلی که می‌خواهد در فوتبال می‌تازد».

پاشازاده: تکرار این اتفاقات خوب نیست

 

مهدی پاشازاده دیگر پیشکسوت فوتبال ایران گفت: «فدراسیون فوتبال باید خیلی روشن مشکلات را بیان کند و نشان دهد که در این اختلافات حق با کیست. شما در جام جهانی دیدید که اسپانیا قهرمانی را فدای آینده‌اش کرد. با این که این تیم در جام جهانی حذف شد اما همه حق را به فدراسیون فوتبال اسپانیا دادند که دلیلش این بود که آن‌ها کار درست را انجام داده بودند. تکرار این اتفاقات خوب نیست و فدراسیون فوتبال باید به مربیان خارجی بفهماند که قانون کشور به چه شکلی است. من هم زمانی که به آلمان رفته بودم به من اعلام کردند که باید در مدت کوتاهی زبان این کشور را یاد بگیرم و از تمامی قوانین آن‌ها پیروی کنم. این یک امری عادی در تمام دنیاست. از سوی دیگر مشاجره به این شکل در شان تیم ملی نیست و فدراسیون فوتبال باید به آن فیصله بدهد. این دعواها دیگر شکل شخصی پیدا کرده و باید پایان پیدا کند».

کلید واژه ها: کارلوس کی‌روش تیم ملی فوتبال ایران حمید استیلی


نظر شما :