اولین معافیت تحریم برای ایران صادر شد

۲۳ مرداد ۱۳۹۸ | ۱۱:۴۶ کد : ۵۵۸۶ اصلی دیپلماسی
پایگاه خبری «ATW» (دنیای حمل و نقل هوایی) با گزارش این خبر نوشت شرکت ایران‌ایر در حال حاضر ۱۳ فروند هواپیمای توربوپراپ از نوع ATR ۷۲-۶۰۰ در ناوگان حمل و نقل هوایی خود در اختیار دارد. 
اولین معافیت تحریم برای ایران صادر شد

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه:   اداره کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌اری آمریکا به شرکت «ای‌تی‌آر» اجازه داده قطعات یدکی مربوط به هواپیماهای ساخت این شرکت فرانسوی-ایتالیایی را در اختیار شرکت هواپیمایی حامل پرچم ایران، «ایران‌ایر» قرار دهد. 

 

پایگاه خبری «ATW» (دنیای حمل و نقل هوایی) با گزارش این خبر نوشت شرکت ایران‌ایر در حال حاضر 13 فروند هواپیمای توربوپراپ از نوع ATR 72-600 در ناوگان حمل و نقل هوایی خود در اختیار دارد. 

 

دولت آمریکا پیش از این به شرکت‌ها، از جمله شرکت‌های هواپیمایی درباره هر گونه معامله با طرف‌های ایرانی بدون اخذ مجوز از دفتر کنترل دارایی‌های خارجی خزانه‌داری آمریکا هشدار داده است. 

 

به نوشته پایگاه خبری ATW، خزانه‌داری آمریکا چند ماه پیش این مجوز را به شرکت ATR اعطا کرده، اما این مسئله رسانه‌ای نشده است. 

 

یک سخنگوی خزانه‌داری آمریکا گفت: «در آوریل 2019، به ATR مجوزی برای پشتیبانی از ناوگان هوایی ایران‌ایر داده شد. این مجوز به ATR اجازه می‌دهد  جهت اطمینان از فعالیت ایمن هواپیماها اقدام به صادر کردن قطعات، ابزار و لوازم، به‌روزرسانی نرم‌افزارها و تأمین فناوری‌های لازم برای این هواپیماها کند.»

 

مقام خزانه‌داری آمریکا مدعی شده این مجوز 30 آوریل سال 2021 به پایان می‌رسد. 

 

طبق گزارش پایگاه ATW، شرکت «ایران‌ایر»، فوریه سال 2016 قراردادی با شرکت ATR برای خرید 20 فروند هواپیما امضا کرد. 5 فروند از این هواپیماها اندکی قبل از اعمال تحریم‌ها علیه ایران در سال گذشته تحویل «ایران‌ایر» شدند.

کلید واژه ها: تحریم ایران معافیت تحریم معافیت آمریکا در تحریم ایران معافیت در تحریم هواپیما قطعات هواپیما


نظر شما :