رانت کجا و دولت روحانی کجا!؟

۲۲ مهر ۱۳۹۷ | ۱۵:۴۳ کد : ۵۵۷ تیتر یک برگزیده ها اقــتــصــادی
دیروز مجدد رئیس جمهور سوئیس در ایران سخنرانی کرد و به حال ایرانی ها برای رانت ها و سو استفاده ها  تاسف خورد، آخر می دانید روحانی دستی درامور اقتصادی و کشور داری ندارد و هر چه بر سر ایران می آید یا کار خارجی هاست یا دست سوء استفاده گرها در میان است. 
رانت کجا و دولت روحانی کجا!؟

روزنامه آنلاین وقایع اتفاقیه: حجت الاسلام حسن روحانی در سخنرانی های اخیر خود در ایران آدرس های غلط می دهد به حدی که برخی نمایندگان مجلس او را رئیس جمهور سوئیس می دانند نه ایران، آمار و ارقام و بی اطلاعاتی از چرایی های رانت و دلالی روحانی این سوال راایجاد می کند آیا واقعا او بی خبر است یا به کوچه پس کوچه ها می رود تا دشمن را سرگردان کند اما در نهایت مردم و مسئولان داخلی هم سرگردان آدرس های غلط می شوند.

زمانی که ارز جهانگیری مطرح شد و به همه متقاضیان ارز 4 هزار و 200 تومان داده شد، بسیاری از رانت و اطلاعات دولتی استفاده و در قالب شرکت داروی چارو برقی و اجناس لوکس بی مصرف وارد کشور کردند، وقتی لیست واردات کالاهای با ارز دولتی ارائه شد دولتی ها چنان شوکه شدند که گویی در خواب زمستانه به سر می بردند و از همه دنیا بی اطلاع اند.

آن روزها بود که روحانی به وزارت صمت دستور داد لیست ارز بگیران دولتی را منتشر کند اما شریعتمداری زیربار نرفت و با بگیر و ببند و قهر و آشتی های متمادی، اهمیت انتشار لیست در اذهان عمومی از بین برد. 

اصرار دولت بر حفظ ارز 4200 تومانی رانت کلانی در واردات ایجاد شده است، به بهانه تزریق ارز پتروشیمی‌ها و سایر صنایع سنگین امتیازات رانتی فراوان از دولت گرفته‌اند، بازارهای داخلی در وضعیت نیمه‌تعطیل هستند، صادرکنندگان خرد صادرات را متوقف کرده‌اند و از همه مهم‌تر اینکه قیمت اجناس بر اساس ارز بازار غیر رسمی قیمت‌گذاری شده و به دست مردم می‌رسد.

حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی در مراسم آغاز سال تحصیلی دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی در دانشگاه تهران با بیان این‌که «در مسأله مشکلات اقتصادی، ما آغازگر و مقصر این جنگ نبودیم»، گفت: اگر این دولت در این مقطع سر کار نبود، همین حادثه و مشکلات منتها به دست خودمان رخ می داد و به جای اینکه ما با آمریکا مواجه باشیم، با  جهان مواجه می‌شدیم. یک کار سیاسی دقیق و عمیقی به خوبی انجام گرفته است.

وی با اشاره به این‌که «برخی مطرح می کنند که این مشکلات به مدیریت مربوط می‌شود یا به تحریم»، ادامه داد: مگر همه اینهایی که امروز مدیر هستند، در دولت یازدهم مدیر نبودند. شهادت می‌دهم راه دولت دوازدهم همان راه دولت یازدهم است. چرا در دولت یازدهم مشکل نداشتیم و در دولت دوازدهم مشکل پیدا کردیم.

روحانی افزود: شما می‌گویید مدیریت عوض شده است. به نظر من مدیرهایی که عوض کردیم اگر از مدیر قبلی قوی‌تر نبوده مثل مدیر قبلی بوده است. این را نمی‌پذیرم. نمی‌خواهم بگویم ما اشکال و نقد نداریم. حتماً مشکل و نقد داریم و حتماً ممکن است جایی اشتباه کرده باشیم اما مشکل اصلی چیست؟ مشکل اصلی یکی فشار تحریم است، دوم فشار روانی است. این دو تا وارد شده است و تأثیرگذار شده است.

وی بابیان این‌که «اگر همه مردم کمک می‌کردیم اینگونه نمی‌شد»، خاطرنشان کرد: اگر ارز 4200 تومان برای واردات جنس به کسی دادیم تا در بازار ارزان بفروشد و تقلب نمی‌کرد ما شرایط دیگری داشتیم. یک عده سوء استفاده گر و افرادی که منافع شخصی‌شان را بر کشور، نظام و مردم و ملت ترجیح می‌دهند متأسفانه داریم. در بسیاری از طرح‌هایی که داریم ممکن است سوء استفاده و رانت بوجود بیاید و ناچاریم آن طرح را عوض کنیم و بخاطر همین است که وقتی می‌بینیم با مشکلی مواجه می‌شویم ناچاریم اصلاح کنیم و بخشنامه جدید بدهیم.

رییس‌جمهور  خاطرنشان کرد: در دولت یازدهم شرایطی بود که تولیدگر تولید می‌کرد و هیچ‌کس نمی‌خرید، همه انبارها پر از کالا بود و ناچار شده بودیم به مردم وام بدهیم تا بروند جنس بخرند چون تمام تولید ما بخاطر کاهش تقاضا مانده بود و الان در بسیاری از بخش ها وضعیت برعکس است. یعنی چیزی در انبار کارخانه نمی‌ماند و بلافاصله فروش می‌رود. پس تولید حرکت پیدا کرده و البته تولید مشکلاتی هم پیدا کرده است.

وی گفت: امروز شرایط در صادرات بهتر شده است به گونه‌ای که حتی بعضی از کالاهایی را می‌خواهیم نگذاریم صادر بشود، بخاطر تفاوت قیمت دلار صادر می‌شود و بسیاری از کالاهایی که نمی‌خواهیم صادر شود از مرز قاچاق خارج می‌شود. کوله‌بری معکوس شده است. کوله بر از آن طرف جنس به این طرف می‌آورد حالا کوله بر از این طرف به آن طرف می‌برد. ما مسایل و مشکلات جدیدی داریم اما در عین حال فرصت‌های جدیدی هم داریم. 

روحانی در شرایط از کمک مردم می گوید که وزیر کابینه اش زیر بار اجرای دستورات رئیس دولت نمی رود، از سوی دیگر رئیس جمهور چشم بر روی رانت دولتی، سو استفاده و کسب درآمد نزدیکان دولت از آشفته بازار ارز بسته است و تقصیر همه مشکلات را بر گردن مردم و تحریم های آمریکایی انداخته بی آنکه بپذیرد که بدنه دولت در سامان دهی اقتصاد سنگ اندازی می کند و با اجرایی نکردن قوانین و دستورات چرخ تولید را لنگ تر می کند.

کلید واژه ها: حسن روحانی ارز دولتی رانت


نظر شما :